Na ochranu pred medveďmi dostanú takmer 1,5 milióna eur

Mesto Vysoké Tatry, obce Štrba a Podkonice v Nízkych Tatrách dostanú od ministerstva životného prostredia dotáciu na zabezpečenie kontajnerov na komunálny odpad pred medveďom hnedým.

Medveď si prišiel po zvyšky ľudských maškŕt. Snímka: fotopasca Správy TANAP-u.

Medveď si prišiel po zvyšky ľudských maškŕt. Snímka: fotopasca Správy TANAP-u.

Najvyššia suma sa ujde mestu Vysoké Tatry, ktoré by malo dostať dotáciu vo výške až 1,24 milióna eur. Obec Štrba získala na tento účel 200-tisíc eur. „Nie je riešením žiadať ministerstvo o povolenie na odstrel desiatok medveďov, a pritom nemať zabezpečené kontajnery,“ povedal počas minulotýždňovej návštevy vo Vysokých Tatrách minister životného prostredia László Sólymos. Podľa neho je cestou predchádzanie rizikovým situáciám a prevencia. „Preto som podpísal udelenie dotácie pre vznik kontajnerových stojísk v problémových lokalitách,“ povedal minister Sólymos. Hoci sa podľa ministra problém s medveďmi týmto krokom úplne nevyrieši, výrazne sa zníži riziko stretu medveďa s človekom. „Ochrana životov ľudí musí byť na prvom mieste,“ doplnil šéf envirorezortu. Podľa ministra ešte do konca novembra by mali vo všetkých troch samosprávach pribudnúť desiatky zabezpečených kontajnerových stojísk.

Zabezpečenie stojísk je riešením
Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka, zabezpečenie stojísk sa osvedčilo a je to bežná prevencia aj v severských štátoch Európy, v Kanade či v USA. Ochranári zo Správy TANAP-u vykonávajú podľa riaditeľa v meste Vysoké Tatry pravidelne obhliadky, plašenia a v prípade potreby poskytujú aj elektrické ohradníky. „Všetky typy plašenia majú len dočasný účinok. V krátkom čase sa zviera k nezabezpečeným kontajnerom znovu vrátilo. Elektrické ohradníky sa osvedčili pri vysokohorských chatách alebo na ochranu včelstiev, v rámci intravilánov miest je ich montáž i prevádzka komplikovaná,“ dodal Majko. Územie najstaršieho národného parku na Slovensku je prirodzeným domovom medveďa hnedého.

Ilustračná snímka: Pavol Lenko

Ilustračná snímka: Pavol Lenko

Mimoriadna situácia trvá
Na neúnosnú situáciu s medveďom hnedým upozorňuje tatranská samospráva už roky. Podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša je jednoznačným dôvodom neustálych návštev medveďov v blízkosti ľudských obydlí, a nielen v Tatrách, skutočnosť, že medveď je u nás premnožený. Na území mesta Vysoké Tatry je už od 8. apríla vyhlásená mimoriadna situácia na základe rozsahu vzniknutej mimoriadnej udalosti ohrozením životov, zdravia a majetku občanov a návštevníkov mesta Vysoké Tatry z dôvodu vysokej miery ohrozenia medveďom hnedým.
„Určite je to veľká pomoc pre Vysoké Tatry, aj keď to problém medveďa hnedého na Slovensku komplexne nerieši. Je tu riziko, že sa niektoré jedince presunú do nižšie položených obcí,“ uviedol primátor mesta Ján Mokoš. Mesto malo v pláne vybudovať 81 staničiek s rozpočtom okolo 1,55 mil. eur. Z dotácie by sa mohlo podariť vybudovať do 60 staničiek. S ich výstavbou chce začať čo najskôr. „Súťaž je ukončená, takže nie je dôvod obávať sa, že by sme to nevedeli v tomto roku dokončiť,“ dodal primátor. (rov)