Na Rainerke sa bude oslavovať

Rainerova chata bude mať svoj deň
Táto sobota bude patriť Rainerovej útulni. Chatár Peter Petras pozýva všetkých, ktorí majú radi Tatry, na Deň chaty. Už tradične bude hrať ľudová hudba, tento raz z Lendaku a tradične budú variť aj chatársky kotlíkový guláš. Nosičské remeslo okúsite v Nosičskej próbe. Turisti si budú môcť so 60 kilami vyskúšať na 300-metrovom okruhu, čo je nosenie. Súťaž bude vyhodnotená, prví traja dostanú ceny. Deti budú súťažiť v kreslení chaty. Program na Rainerovej chate bude od 10.30 do 15.00 h.

Opravujú chodník k Hutníku
Žlto značkovaný turistický chodník od Grandhotela v Tatranskej Lomnici k hotelu Hutník v Tatranských Matliaroch je dočasne zatvorený. Dôvodom je rekonštrukcia drevených premostení a povrchu chodníka v celej jeho dĺžke, vrátane jeho pozdĺžneho a priečneho odvodnenia. Štátne lesy TANAP-u žiadajú turistov o rešpektovanie dočasnej uzávery turistického chodníka. Opravy potrvajú niekoľko dní. O spriechodnení a sprístupnení chodníka budú lesníci turistickú verejnosť včas informovať.

Zídu sa levočskí poslanci
Vo štvrtok 18. augusta sa zíde mestské zastupiteľstvo v Levoči. Poslanci sa budú zaoberať reorganizáciou systému materských škôl v meste. Prerokujú aj návrh zmeny územného plánu mesta v lokalite Pri Peklianskom potoku a v lokalite Slnečná úboč, ako aj zmenou územného plánu zóny Levočská dolina v oboch lokalitách. Poslanci sa tiež budú venovať hospodáreniu samosprávy za prvý polrok 2016, vrátane príspevkových organizácií mesta. Začiatok rokovania je o 14.00 h na mestskom úrade.

V Hniezdnom už vyrábajú aj čokoládu
Spoločnosť Nestville v Hniezdnom začala s produkciou ručne vyrábaných čokoládových praliniek. Nestville Chocolate plánuje dodávať na slovenský trh domáce pralinky, lámanú čokoládu, medianty, ale i klasickú tabuľkovú čokoládu. V novej výrobe našlo prácu sedem ľudí. Spoločnosť počíta v najbližších rokoch s postupným rozširovaním výroby, čo umožní prijať ďalších zamestnancov. Návštevníci Nestville budú môcť nahliadnuť aj do samotného procesu prípravy a výroby rôznych čokoládových špecialít.

Električku opäť premáva v celom úseku
Od minulého štvrtku je opäť v prevádzke železničný most medzi Tatranskou Poliankou a zastávkou Danielov dom. Elektrické vlaky jazdia podľa cestovného poriadku, cez most so zníženou rýchlosťou na 20 km/h. Oprava mosta s pomocou mostného provizória je dočasná a aj keď most spĺňa všetky potrebné parametre, ŽSR chystajú komplexnú rekonštrukciu modernými postupmi. K samovoľnému zosunutiu parapetu došlo v piatok, 5. augusta. Vlakovú dopravu dočasne nahrádzali autobusy.

Kto pôjde na country festival?
V minulom vydaní Podtatranských novín sme vyhlásili súťaž o lístky na 18. ročník festivalu Country Weekend v Šuňave, ktorý sa uskutoční už najbližšiu sobotu a nedeľu, 20. a 21. augusta. Spomedzi správnych odpovedí sme vyžrebovali troch výhercov: Beátu Kušmirekovú, Viktóriu Kozubovú a Ondreja Kollára. Blahoželáme, lístky na oba dni festivalu si môžete vyzdvihnúť v redakcii Podtatranských novín na Karpatskej 15 v Poprade denne od 7.30 do 16.00 h.

Mladí samaritáni si zmerajú sily
Cez víkend sa v Starej Ľubovni uskutoční medzinárodná súťaž mladých záchranárov – samaritánov. Podujatia sa zúčastní do 250 účastníkov z desiatich krajín Európy, ktorí si zmerajú sily pri riešení simulovaných situácií – nehôd. Samotné preteky deviatich trojčlenných tímov mladších samaritánov a jedenástich päťčlenných tímov starších samaritánov sa bude konať v sobotu 20. augusta od 9.00 h v priestoroch Ľubovnianskeho hradu, skanzenu a vojenského tábora. Záštitu nad podujatím prevzal Andrej Kiska.

Branisko bude potrebovať druhú rúru
Národná diaľničná spoločnosť predpokladá, že v roku 2022 intenzita dopravy v jednom pruhu tunela Branisko presiahne denný limit 10-tisíc vozidiel. Podľa nariadenia vlády, ak intenzita dopravy v tuneli s jednou rúrou prekročí tento limit, musí byť k dispozícii dvojrúrový tunel s jednosmernou premávkou. Ak sa má toto nariadenie naplniť, najneskôr v roku 2019 by sa malo začať s výstavbou druhej rúry pod Braniskom. Tento úsek má dĺžku 7,3 km.

Poprad otvoril nový zberný dvor
Mesto Poprad otvorilo druhý zberný dvor na odovzdanie rôznych druhov odpadov. K dvoru na Ulici L. Svobodu pribudol zberný dvor na Hraničnej ulici s rozlohou 7 660 metrov štvorcových. Popradčania tu môžu bezplatne odovzdávať prakticky všetky veci, ktoré sa v domácnosti bežne používajú a už ich nepotrebujú. Oba zberné dvory sú cez leto otvorené od 7.00 do 19.00 h v pracovných dňoch a v sobotu od 10.00 do 15.00 h. V septembri budú dvory otvorené len do 18.00 h a od októbra len do 17.00 h.

Do kúpeľov sa vráti slávna Sisi
Najbližšia nedeľa sa v Bardejovských kúpeľoch bude niesť v duchu rakúsko-uhorskej monarchie. Ako spomienku na návštevu cisárovnej Sisi a jej manžela cisára Františka Jozefa I. sa koná už 13. ročník Alžbetínskeho dňa. Slávnosť sa začne o 14.30 h historickým sprievodom Bardejovskými kúpeľmi. Nasledovať budú fanfáry, položenie kvetov k pomníku Alžbety či dobový tanec. O 16.00 h uvidíte historický šerm, po ňom promenádny koncert, akciu ukončia o 19.00 h ochotníci.