Na turnaji za zosnulého otca hrali aj traja synovia

Pred rokom 17. júla obletela Slovensko správa, že v Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. O život prišla celá posádka: Ľubomír Majerčák, Martin Svitana, Dušan Leskovjanský i Marek Rigda. Posledný menovaný pôsobil aj ako poslanec v Hozelci a bol mu veľmi blízky šport. V sobotu 23. júla sa práve v Hozelci konal 1. ročník futbalového memoriálu na jeho počesť.

Žiacky tím domáceho Hozelca obsadil na Memoriáli lekára Mareka Rigdu 3. miesto. Snímka: archív obce Hozelec

Žiacky tím domáceho Hozelca obsadil na Memoriáli lekára Mareka Rigdu 3. miesto. Snímka: archív obce Hozelec

Futbalový turnaj
Po roku od tragédie zorganizovala obec Hozelec v spolupráci s obecnými zložkami a za súčinnosti rodinou Rigdovcov 23. júla futbalový Memoriál lekára Mareka Rigdu na novom multifunkčnom ihrisku v Hozelci, za ktoré zosnulý lekár bojoval. V spolupráci s Úradom vlády SR sa ho podarilo dokončiť koncom roka 2015. „Marek Rigda bol spoluobčanom, kamarátom, poslancom obecného zastupiteľstva a už pred rokom chcel organizovať turnaj. V tej dobe sa stala tá tragická nehoda, takže mu to nevyšlo. Teraz sme teda nadviazali na jeho myšlienku s tým, že sme z toho urobili jeho memoriál. Bolo našou ľudskou povinnosťou zastrešiť to organizačne, tobôž preto, že Marek žil pre šport, pôsobil ako lekár našich futbalových družstiev a stal sa aj trénerom žiackeho tímu, kde hrávajú jeho traja synovia Dávid, Matej i Jakub,“ ozrejmil vznik športovej spomienky Jozef Pavligovský a pokračoval: „Mali sme štyri žiacke tímy a osem mužstiev dospelých. Pozývali sme hlavne kamarátov, ktorých Marek poznal. Pracoval ako záchranár v spoločnosti ATE, takže sme oslovili ich, pozvali sme obce, s ktorými máme bližšie vzťahy. Aby to bolo vyrovnané, povedali sme si, že muži by mali byť nad 35 rokov. Všetci bez problémov prišli a bola to dôstojná spomienka na zosnulých záchranárov a hlavne teda na Mareka Rigdu.“

Triumf ATE a Gánoviec
Spomienka na človeka, ktorý tragicky zahynul iba pred rokom, zrejme musí byť emotívna, čo potvrdil aj starosta Pavligovský: „Uvažoval som, aké to bude. Začiatok pri slovách Marekovho svokra pána Jochmana bol emotívnejší, navyše prišla manželka so synmi. Potom sa už len športovalo, ľudia však vedeli, kto bol Marek Rigda a na to ani nechceme zabudnúť. Hralo sa 2 x 10 minút, mužstvá boli vyčerpané a veľká vďaka patrí aj rozhodcom, ktorí sú potrební pri kontaktných športoch.“ Prioritou turnaja bola skôr žiacka kategória, kde rodinu Rigdovcov zastupovali synovia zosnulého záchranára Jakub a Matej. Najstaršieho Dávida si k sebe vzal v kategórii mužov tím ATE. Medzi žiakmi zvíťazili Gánovčania, druhé skončili Švábovce, tretí domáci Hozelec a tabuľku uzavreli Hrabušice. V kategórii dospelých triumfovala spoločnosť ATE pred Hrabušicami a Záchranármi. Zúčastnili sa aj Gánovce, Letanovce, Švábovce a domáci Hozelčania dokonca zložili až dva tímy. Turnaj má pozitívne ohlasy, takže v Hozelci sa v tomto koncepte bude pokračovať.

Podporoval šport
Marek Rigda bol novozvoleným poslancom a Jozef Pavligovský novozvoleným starostom, takže spolu úzko spolupracovali na rozvoji obce Hozelec. „Predstavou bola aj podpora, resp. rozvoj športu, pričom bol veľmi nápomocný. Mal mnoho podnetov a nápadov. V tomto nám veľmi chýba ako človek i poslanec všetkým spoluobčanom. Keď sme obaja nastúpili do funkcií, tak sa futbal u nás v podstate nehral, resp. hral, ale nie na našom ihrisku. Aj on sa neskôr podieľal na tom, že ihrisko bolo odvodnené, na čo sme usporadúvali veľké brigády. Je pred nami ešte veľa výziev, potrebujeme hlavne nové šatne. Mali sme však aj mimošportové projekty, ktoré podporoval,“ zaspomínal si starosta. Multifunkčné ihrisko, na ktorom sa memoriál odohrával neslúžili iba na futbal, ale podľa rozpisu ho po dohode so správcom občania využívajú často na tenis, ale aj volejbal či basketbal. (mik)