U mladých rastie záujem o folklór. Liptovská Teplička je toho dôkazom (+fotogaléria)

Cez víkend sa v Liptovskej Tepličke uskutočnil 21. ročník Folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou.

Folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke. Snímka: rov

Folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou. Snímka: rov

Táto osobitá dedina na rozhraní Liptova, Spiša a Horehronia so svojím špecifickým folklórom, jazykom i kultúrou predstavila to najlepšie, ale i najzábavnejšie. A to hlavne počas druhého dňa festivalu, kedy sa uskutočnil už tradičný sprievod obcou. Takmer pred každým domom, okolo ktorého putoval sprievod krojovaných Tepličanov, predvádzali domáci ukážky remesiel, ľudovej kultúry, ale i obrazy z bežného života na dedine. „Stále je čo ukazovať. Život na dedine bol veľmi bohatý a my sa už teraz snažíme nielen povrchne ukázať niektoré témy, ale zájsť hlbšie. Náš súbor Tepličan vystúpil v sobotu s pásmom na tému Hora. Bolo venované tým, ktorí padli v hore, ťažkému životu a jeho následkom. Chceme priblížiť ľuďom, ktorí už nezažili a nemohli zažiť, o čom to bolo, že les nie je iba rekreácia. Tí ľudia tam nechali i život, pre nich to bolo bojisko,“ uviedla organizátorka podujatia Katarína Fedorová, ktorá zároveň vedie folklórne súbory v obci. Oba domáce súbory: detský Turnička a dospelý Tepličan sa predstavili aj v programe slávností.

Slávnosti sú oslavou dediny
Slávnosti Pod Kráľovou hoľou majú podľa nej svoj význam v zachovávaní kultúrnych a folklórnych tradícií. Ľudia začínajú nanovo vyrábať kroje. „Je veľký dopyt po krojoch. Nielen od domácich, ale aj od rodákov, ktorí prídu na slávnosti, čiže sa oživila výroba krojov. Starí ľudia povynášali všetky staré veci z pôjdov, ukazujú remeslá a odovzdávajú ich ďalším generáciám. Na slávnostiach musí niekto tie remeslá a zvyky ukázať, takže takýmto spôsobom sa tradície zachovávajú. Je pravda, že konských povozov tu kedysi bolo viac. Bohužiaľ, dnes ľudia pracujú inak, ale taká je doba. Na druhej strane, niektoré rodiny sa týmto začínajú živiť. Ja však verím, že príde návrat aj do hospodárenia v dedine,“ dodala Fedorová.
Podľa nej na Slovensku je všeobecne boom záujmu o folklór, ktorý zaujíma aj mladých. V Tepličke sú stále záujemcovia o folklór, síce trochu menej mužov ako žien, ale záujem tu je. Samotné slávnosti sú podľa Fedorovej pre Liptovskú Tepličku oslavou dediny. Aj počas slávností sa do aktivít zapojí veľké množstvo mladých, ktorí bežne počas roka folklór neprezentujú. Návštevnosť 21. ročníka folklórnych slávností v Tepličke bol aj pre organizátorku príjemným prekvapením. Viacero podobných podujatí sa totiž posúvalo práve na prvý augustový víkend, kvôli Svetovým dňom mládeže v Krakove, ktoré sa konali predchádzajúci víkend.

Slávnostný sprievod obcou. Snímka: rov

Slávnostný sprievod obcou. Snímka: rov

Folklór nerobia ako divadlo
Liptovská Teplička si doteraz zachovala špecifický folklór, zvyky i jazyk. „Ležíme na rozhraní troch regiónov: Liptova, Spiša a Horehronia a z každého máme trošku a aj tým máme špecifický folklór, ktorý nikde inde nie je. Iní sme v prvom rade nárečím, ktoré nie je nikde inde. Trochu sa podobá Pohorelej, ale tak, ako sa rozpráva v Liptovskej Tepličke, tak sa nerozpráva nikde inde. Ešte stále je to živé nárečie. Používajú ho viaceré generácie,“ hovorí o špecifikách K. Fedorová. Keďže Liptovská Teplička je ďaleko od ostatných dedín, akoby na konci sveta, možno aj preto si udržiava svoje špecifiká. Tepličania sú určite lokálpatrioti, „a keď príde niekto cudzí a treba prezentovať náš folklór, dáme zo seba všetko a teší nás to. Nerobíme to ako nejaké divadlo, ale je to skutočnosť,“ dodáva Fedorová.
Pripomínať si svoju históriu má význam aj podľa starostu obce Slavomíra Kopáča. „Sme radi, že si môžeme pripomínať ľudové zvyky a obyčaje, ktoré nám zanechali naši predkovia. Myslím si, že mladá generácia je stále zapálená. Folklór je nám blízky,“ uviedol starosta. Folklórne slávnosti podľa neho určite budú aj v budúcnosti, hoci možno trochu v inom duchu, s inými prostriedkami, ale určite budú. Starosta potvrdzuje, že rastie záujem o folklór u mladých ľudí. „Keď som počítal, koľko detí bolo v sprievode, tak ich bolo možno dvakrát toľko, ako minulého roku. Ľudia sa asi prebúdzajú, asi ich to ťahá k tomu, čo sme dostali do vienka a aj mládež sa ťahá týmto smerom,“ dodal Kopáč.
Súčasťou slávností boli aj sprievodné podujatia ako škola remesiel, Teplický dom, Teplická izba či remeselný trh. Atmosféru podujatia dotvára nielen amfiteáter v zaujímavom prostredí, ale aj unikátne pivničky, ktoré sú charakteristické pre Liptovskú Tepličku. (rov)