Jarmok učí ľudí zaujímať sa o kvalitu

Spišský zemiakarský jarmok prispel aj k tomu, že naučil rozlišovať medzi zemiakom a zemiakom.

Stačilo prísť a vybrať si tú najlepšiu odrodu zemiakov.  Snímka: rov

Stačilo prísť a vybrať si tú najlepšiu odrodu zemiakov. Snímka: rov

„Od prvého ročníka sa snažíme propagovať a ukazovať rozdiely medzi odrodami, rozdiely medzi varnými typmi, na čo sa používajú jednotlivé odrody, i to, že niektoré odrody sú vhodné na výrobu lupienkov, niektoré na výrobu hranolčekov či šalátov. Posunuli sme vedomostnú úroveň našich návštevníkov na zemiakárskom jarmoku ďalej a myslím si, že táto úloha je už splnená,“ uviedol Ma­rián Tokár, vedúci skúšobnej stanice Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Spišskej Belej.

Podobné podujatie u nás nie je
Veľkou úlohou pre organizátorov festivalu je udržanie popularity zemiakov „aspoň na doterajšej úrovni, ak nie viac a to už je ďalší level tohto jarmoku,“ dodal Tokár. Aj preto do prípravy a organizácie jarmoku zainteresovali organizátori aj pracovníkov z ministerstva pôdohospodárstva a poľnohospodárskej a potravinárskej komory, aby sa podarilo „niečo vybojovať“ aj pre veľkých pestovateľov a mohli byť úspešní pri pestovaní zemiakov. V posledných rokoch sa niektoré obce či menšie mestá chystajú pripraviť podobné podujatia, „ale tie nemajú ani zďaleka takúto odbornú úroveň a zázemie,“ povedal Tokár. Na 14. ročníku jarmoku v Spišskej Belej sa predstavilo v sobotu okolo 100 odrôd, aj netradičných zemiakov.

Nie je zemiak ako zemiak. Snímka: rov

Nie je zemiak ako zemiak. Snímka: rov

Jarmok bude stále o zemiakoch
Rast popularity jarmoku v posledných rokoch potvrdzuje aj primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. „Aj keď to nie je celoslovenské podujatie, stále viac sa o neho zaujímajú ľudia aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. Každý rok sa snažíme priniesť niečo nové. Jedna z podmienok pre stánkarov bola, že musia mať v ponuke aspoň jedno jedlo zo zemiakov. Snažíme sa, aby to bol agro jarmok, aj keď zemiaky budú vždy dominantnou témou a produktom na jarmoku,“ uviedol Bieľak. Nielen zemiaky, ale aj večerný kultúrny program, ktorému dominovali Folklórny súbor Magura a skupina Kollárovci, prilákal tisícky návštevníkov. Sprievodným podu­jatím bola výstava drobnochovateľov a záhradkárov. (rov)