Mapovanie histórie hokeja pokračuje

Vo štvrtok v deň začiatku 69. Tatranského pohára uzrela svetlo sveta tretia zo série publikácií Dejiny hokeja v Poprade.

Bývalý hokejista a tréner Milan Grandtner a primátor Popradu Jozef Švagerko vyprevadili do sveta tretí diel Dejín hokeja v Poprade. Snímka: red

Bývalý hokejista a tréner Milan Grandtner a primátor Popradu Jozef Švagerko vyprevadili do sveta tretí diel Dejín hokeja v Poprade. Snímka: red

Už v roku 2014 vydali autori Mikuláš Argalács s Rastislavom Ovšonkom prvý diel mapujúci históriu hokeja pod Tatrami s názvom Od zrodu k titulom. Ešte v rovnakom roku sa dvojici podarilo skompletizovať aj diel Z extázy do agónie a miestny hokej tak bol hodnoverne zmapovaný po rok 1945. Priaznivci športovej histórie potom čakali dva roky, kým vyšla tretia knižka o období rokov 1946 – 1958. Publikáciu s podtitulom Z ligy do ligy pripravil už len jeden autor Rastislav Ovšonka a uplynulý týždeň ju ľadom pokrstili bývalý hokejista Milan Grandtner a primátor Popradu Jozef Švagerko. „Je to obdobie 12 rokov, kedy Poprad pôsobil dvakrát v prvej a aj dvakrát v druhej lige. Z prvej ligy zostúpil, potom zase postúpil a opäť zostúpil do druhej ligy. Končí to rokom 1958, kedy sa tu otvorila prvá umelá ľadová plocha, čo je významným medzníkom vo vývoji popradského hokeja, pretože dovtedy záviseli tréningy i zápasy len od toho, či bude alebo nebude mrznúť,“ ozrejmil dôvody podtitulu i vybraného obdobia Ovšonka, ktorý kladie veľký dôraz na historické pramene informácii.

Práve tento autor upozornil v prvej časti série na nezrovnalosti ohľadom roku 1926, ktorý sa považuje za vznik hokeja v Poprade. Podľa dostupných zdrojov sa totiž prvý miestny hokejový tím začal formovať až koncom roku 1930. „Je potrebné napraviť chyby minulosti a budeme to riešiť osvetou a možno aj tričkami. Všetky dokumenty nasvedčujú tomu, že v roku 1926 bol založený atletický klub ŠKVT, ktorý vtedy nemal s hokejom nič spoločné, takže to chceme uviesť na správnu mieru,“ vyjadril dôveru autorovi primátor a čestný prezident HK Poprad v jednej osobe Jozef Švagerko. Novú publikáciu si môžete zakúpiť v kníhkupectve Christiania na Námestí sv. Egídia. Ďalší diel by chcel autor predstaviť verejnosti o rok. (mik)

Kniha Hokej Poprad