V Tepličke chystajú ekodeň, v Sp. Sobote si pripomenú storočnicu futbalu

Redemptoristi prídu na misie do Popradu
Na pozvanie dekana Ondreja Borsíka vykonajú pátri redemptoristi ľudové misie v meste Poprad. Misie sa začnú 24. septembra a potrvajú do 2. októbra. Hlavná časť misijného programu bude v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie, ktorý bude viesť Michal Zamkovský a na sídlisku Juh v Kostole sv. Cyrila a Metoda bude mať misijný program na starosti tím Petra Hertela. Podrobný program misií nájdete na internetovej i facebookovej stránke popradskej farnosti.

V Poprade vznikol banícky spolok
Minulú stredu sa uskutočnilo Valné zhromaždenie Baníckeho cechu Horného Spiša so sídlom v Poprade. Do predsedníctva boli zvolení Slavomír Kyseľa, Peter Roth, Viliam Hosa, Lukáš Hlavatý a Ján Jurčík. Títo si spomedzi seba zvolia predsedu a ďalších funkcionárov. Ešte v tomto roku chce cech vybudovať infotabuľu a pripraviť podklady pre výstavbu gápľa pri štôlni Strieborná na Kvetnici a pripraviť prezentáciu cechu v regióne, ktorý je otvorený aj pre obce a mestá v regióne s baníckou minulosťou.

Oslávia deň cestovného ruchu
V športovom areáli na Štrbskom Plese oslávia v sobotu 24. septembra Svetový deň cestovného ruchu. Podujatie spája vyvrcholenie letných kampaní Prešovského kraja, korunováciu kráľa a Beh za Tatry. Na podujatí ocenia víťazov turistických súťaží Legendarium a Objavuj Prešovský kraj. Absolútny víťaz súťaže Legendarium sa stane kráľom Prešovského kraja. Podujatie bude pokračovať Behom za Tatry pre deti aj dospelých. Časť účastníckeho poplatku poputuje na výsadbu stromčekov. Akcia začína o 12.00 h.

Rozlúčime sa so zosnulými záchranármi
Dnes, utorok 20. septembra, sa uskutoční posledná rozlúčka so zosnulými leteckými záchranármi, ktorí tragicky zahynuli 8. septembra počas záchrannej akcie pri obci Strelníky v okrese Banská Bystrica. Spoločná rozlúčka začne o 10.00 h v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade. Priestor pre položenie vencov a kvetov bude vyhradený v priestoroch prednej časti Konkatedrály v čase od 9.00 do 9.45 h.

Sobotčania si pripomenú storočnicu
Bývalí futbalisti TJ Spišská Sobota si v sobotu 24. septembra pripomenú 100. výročie založenia klubu. V športovom areáli Základnej školy s materskou školou na Vagonárskej ulici v Poprade odohrajú veteráni od 9.00 h turnaj. Spoločenské stretnutie sa bude konať v areáli Dobrovoľného hasičského zboru a divadelnej sále kultúrneho domu na Sobotskom námestí. Začiatok je o 14.00 h.

Prezreli si archeologické lokality Spiša
Uplynulú sobotu sa 72 členov Spišského dejepisného spolku zúčastnilo poznávacej exkurzie po významných archeologických lokalitách Spiša. Účastníci si postupne prezreli lokality Šoldov v Štrbe, Stojany v Poprade, Hrádok v Gánovciach, Skalku v Hôrke, Hradisko v Jánovciach, Myšiu hôrku v Spišskom Štvrtku, ktoré sa občas označujú aj ako slovenské Mykény, Michalský vŕšok a Jeruzalemský vrch v Kežmarku a na záver Burchbrich vo Veľkej Lomnici. Sprievodné slovo mal archeológ Marián Soják.

V Liptovskej Tepličke pripravili ekodeň
Na nedeľu 25. septembra pripravili v pivničkovej uličke a v amfiteátri v Liptovskej Tepličke Ekologický deň na farme. Podujatie otvorí ranná omša spojená s poďakovaním za úrodu. Popoludní od 14.00 h budú pre návštevníkov pripravené ukážky techniky, ochutnávka a predaj regionálnych špecialít a bio potravín, prezentácia ekologického poľnohospodárstva, ukážka spracovania vlny a ľanu. Pripravená je tiež súťaž v hode vidlami, nosení geliet, vyberaní zemiakov, ale aj výstava zvierat a pukanie bičmi.

Vo Švábovciach oslávia GruľaFest
Po Spišskom zemiakarskom jarmoku, ktorý bude v sobotu v Sp. Belej, pripravili svoje oslavy zemiakov aj v obci Švábovce. Festival GruľaFest sa začne v nedeľu od 15.00 h na námestíčku. Pripravené sú súťaže o najdlhšiu gruľovú šupku, hod gruľou do diaľky a skákanie v gruľovom vreci. Súčasťou podujatia bude aj výstavka zaujímavosti zo záhradiek Švábovčanov, ukážka prípravy obľúbeného gruľového jedla. Na záver vyhodnotia súťaž o najväčšiu gruľu Šváboviec. V rámci programu vystúpi FS Vargovčan.

Dobrovoľníci vyčistia Vysoké Tatry
Poslednú septembrovú sobotu sa uskutoční už tradičné upratovanie Tatier. Štátne lesy Tatranského národného parku pripravili na 24. septembra 38. ročník podujatia Čisté hory. Do čistenia tatranských dolín po letnej sezóne sa môže zapojiť každý milovník tatranskej prírody. Lesníci budú čakať na záujemcov na tradičných nástupných miestach na vstupoch do tatranských dolín od 8.00 do 14.00 h. Okrem základných informácií a vriec na odpadky poskytnú záujemcom aj doprovod počas celej akcie.

Zaznamenali viac úrazov v lete
Na oddelení centrálneho príjmu Nemocnice Poprad ošetrili v júli 2 564 pacientov a v auguste 2 611. V oboch prázdninových mesiacoch stúpol počet ošetrených oproti roku 2015, a to o takmer 200 v júli a takmer o 100 osôb v auguste. Najviac pacientov zaznamenali počas posledných dvoch týždňov letných prázdnin. Po rokoch neošetrovali úrazy kolobežkárov z lokality Hrebienok. Stúpol však počet úrazov na bicykli, najmä z Bachledovej doliny. Výnimočne sa objavil úraz paraglajdist.