Byty bude stavať bardejovská firma

Popradskí poslanci schválili na piatkovom zasadnutí zámenu pozemkov na Kvetnici, ale bez doplatku.

Radnica plánuje stavať nové byty na sídlisku Juh. Snímka: rov

Ilustračná snímka: rov

Od súkromnej firmy Danmir chce mesto získať pozemky pod komunikáciami na Kvetnici. Nesúhlasili však s doplatením rozdielu vo výške viac ako 61-tisíc eur v prospech spoločnosti Danmir, ktorá vlastní komunikácie na Kvetnici. „Situáciu na Kvetnici riešime v rámci možností. Nie sme tam majiteľmi žiadnych pozemkov, to je záležitosť minulosti. Ľudia na Kvetnici sú rukojemníkmi,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Či je hodnota pozemkov na Kvetnici vysoká alebo nízka, nechcel primátor špekulovať. „Nechcem spochybňovať znalcov, ani mi to neprináleží. Budeme musieť ďalej rokovať, uvidíme, či to majiteľ bude akceptovať,“ dodal primátor.

Rozdiel mesto nedoplatí
Mesto dáva do zámeny rekreačný areál v Mlynčekoch s rozlohou vyše osemtisíc metrov štvorcových, kde stojí aj sedem chatiek. Znalec ohodnotil tento majetok na vyše 132-tisíc eur, k tomu treba pripočítať aj vecné bremeno vo výške približne sedemtisíc eur. Naopak, spoločnosť Danmir ponúka na zámenu pozemky zväčša pod komunikáciami s rozlohou takmer šesťtisíc metrov štvorcových v hodnote 194-tisíc eur. Podľa pôvodného návrhu malo mesto doplatiť firme rozdiel hodnoty zamieňaných nehnuteľností, čo poslanci neschválili.

V pláne je bytový dom
Byty na pripravovanom sídlisku Juh IV by mala stavať bardejovská firma GMT projekt. Tá vyšla víťazne zo súťaže na prenájom pozemku na pripravovanom sídlisku. Okrem nej sa do súťaže zapojili ďalšie dve firmy, pričom jedna z nich nesplnila podmienky súťaže. Víťazná firma navrhla mestu nájomné za pozemok s rozlohou vyše 3 100 metrov štvorcových dve eurá za meter a rok. Doba prenájmu je stanovená na 50 rokov. Firma navrhuje postaviť na pozemku sedempodlažný dom s 52 bytmi. Polovica by mala byť dvojizbových. Byty by mali spĺňať podmienky na pridelenie dotácie na rozvoj bývania a dotácie zo Štátneho fondu rozvoja bývania, mesto sa však nezaväzuje postavenú bytovku odkúpiť. Mesto bude ďalej rokovať s víťazom súťaže, aby sa s výstavbou bytového domu mohlo začať čo najskôr. (rov)