Cestári majú za sebou prvé zásahy

Minulotýždňové ochladenie so snežením si vyžiadalo prvé zásahy cestárov.

Zima už zaklopala cestárom na dvere. Ilustračná snímka: mam

Zima už zaklopala cestárom na dvere. Ilustračná snímka: mam

„Už 4. októbra sme aktivovali zimnú službu pre oblasť Poprad, kedy začal fungovať pravidelný 24-hodinový dispečing. Prvé ostré výjazdy spojené s posypom a pluhovaním boli v ranných hodinách 5. októbra na Vernári, Podspádoch, kde súvisle snežilo, na Branisku a v oblasti Štrbského Plesa,“ uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Marián Barilla.

Rekordný 5. október
Intenzívne sneženie v regióne nasledujúci deň si vyžiadalo ďalšie zásahy cestárov. Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu do štvrtka minulého týždňa napadlo na Štrbskom Plese 31 centimetrov snehu, čo je rekord na toto obdobie, na Lomnickom štíte bolo 48 centimetrov snehu. V tento deň zaznamenali mnohé meteorologické stanice rekordne chladný 5. október v histórii meraní. Prvý zimný výjazd v tento deň je podľa Barillu veľmi skorý. Vlani mali popradskí cestári prvý výjazd 11. októbra. Výkon zimnej služby začína popradským cestárom podľa operačného plánu až 1. novembra. Až dovtedy bude zimná služba v pohotovosti len v prípade nepriaznivého počasia, kedy na základe vývoja počasia možno očakávať, že budú potrebné zásahy na cestách. Dovtedy by mali byť všetky stroje pripravené na pravidelnú zimnú údržbu ciest. V súčasnosti ešte stále väčšina techniky je upravená na letnú údržbu ciest. V skladoch majú popradskí cestári už dostatok posypového materiálu pred nadchádzajúcou zimou. „Tohto roku je dobrá situácia v predzásobení posypovým materiálom. Predzásobu inertného posypového materiálu budeme mať až na 100 percent priemernej zimnej spotreby a posypovej soli budeme mať predzásobu na úrovni 55 percent priemernej spotreby,“ uviedol Barilla. Zimnú údržbu budú popradskí cestári vykonávať s rovnakou technikou ako vlani. Počas zimy by mali do strediska Poprad dostať nový traktor so snehovou frézou.

Výjazd už mali aj v meste
Prvé sneženie v meste Poprad v noci z utorka na stredu si ešte nevyžiadalo zásah mestských cestárov. Situácia sa zmenila nasledujúcu noc, kedy absolvovali cestári zo Správy mestských komunikácií v Poprade prvý zimný výjazd s posypom tejto sezóny. Išlo najmä o čistenie autobusových zastávok. Podľa vedúceho výroby SMK Pavla Zastka, každý rok príde takéto „postrašenie“ pred ozajstnou zimou. Podľa jeho skúsenosti sa ešte oteplí. „Nemyslím si, že už definitívne prišla zima,“ uviedol Zastko. Najhoršia zima pre cestárov je, keď sú neustále výkyvy počasia. „Je to náročné na posyp a dnes ľudia nechcú už ani kamienok, chcú mať všetko vysolené a najlepšie, aby mali na druhý deň chodníky suché,“ dodal Zastko. Na druhej strane sú ľudia, ktorým soľ vadí a dožadujú sa kamienkov. (rov)