Hlavná cena putuje do USA

Grand Prix 24. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade si odnáša americký film Reel Rock 10: Naprieč oblohou.

Záber z víťazného filmu Reel Rock 10: A line across the sky. Snímka: archív MFHF

Záber z víťazného filmu Reel Rock 10: Naprieč oblohou. Snímka: archív MFHF

„Bolo to vynikajúco natočené, čo bola asi hlavná podmienka, aby získal Grand Prix a bol tam výborný výkon. Bola tam synergia dobrého spracovania a výkonu. Mne sa veľmi páčilo, že chalani ako prví prešli túto ťažkú trasu a zaujímavé bolo, s akým úsmevom a humorom na perách, a to bolo až obdivuhodné,“ povedal predseda tohtoročnej poroty Tomáš Hulík. Porota, v ktorej okrem Hulíka sedeli aj Poliak Aleksander Lwow a na poslednú chvíľu nominovaná Marie Jirmannová z Českej republiky, v prípade víťazného filmu ocenila výnimočný horolezecký výkon prezentovaný s profesionalitou, ľahkosťou a humorom oboch protagonistov.

Na Grand Prix ašpiroval aj rakúsky film
Porota sa v prípade Grand Prix rozhodovala medzi dvoma filmami. Ašpirantom bol aj rakúsky film Honba za Niagarou. O víťazovi nakoniec rozhodol moment, že víťazný film bol z horského prostredia. Aj druhý film bol podľa Hulíka výborne spracovaný. Vo filme je podľa neho príjemné posolstvo pre všetkých adrenalínových dobrodruhov, že to nie je len o výkone, ale je to aj o zodpovednosti. Film Honba za Niagarou získal Cenu poroty, čo možno označiť za druhé najvyššie ocenenie na festivale.
Cenu za ľudskosť získal taliansky film I-View za nádherný príbeh ľudskosti, obetavosti a pomoci pri založení záchrannej služby v Nepále. Cenu za všestrannosť získal španielsky film Umrieť pre vrchol za výnimočný prístup k adrenalínovým športom a uvedomenie si ceny života. Cenu za vizuálne stvárnenie získal britský film Citadela za brilantne sfilmovaný prvovýstup výnimočnou 1 200 metrov dlhou hranou hory Citadela. Cenu za dokument získal film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom za najlepšie dokumentárne spracovanie príbehu tatranských nosičov. „Všetky filmy mali výbornú úroveň, ale chýbala tam, možno, tá čerešnička na torte,“ povedal Hulík o slovenských filmoch. U Pavla Barabáša tou čerešničkou bol „klasicky dobre urobený film s vynikajúcim námetom.“ Pavol Barabáš podľa predsedu poroty už asi vie, ako zaujať diváka. Čestné uznanenie získal nepálsky film Sunakali za zobrazenie nádeje na lepší život pre nepálske dievčatá.

Uplynulý týždeň patril Poprad horským filmom. Snímka: archív MFHF

Uplynulý týždeň patril Poprad horským filmom. Snímka: archív MFHF

Cena diváka pre Rastislava Hatiara
Aj keď zo slovenských filmov bodoval u poroty iba Pavol Barabáš, iný názor mali festivaloví diváci. Cenu divákov si z 24. ročníka MFHF odnáša film Rastislava Hatiara Obyčajní chlapci. Na festivalovej prehliadke sa predstavilo 51 filmov zo 14 krajín. „Mne sa veľmi páčili. Sedel som už v niekoľkých porotách, kde niektoré filmy lietali von oknom a bolo ťažké ich dopozerať, ale tu sa dali dopozerať absolútne všetky, čiže ja som bol milo prekvapený, že všetkých 51 filmov fungovalo a keď už neboli dobre natočené, tak tam bolo vynikajúce posolstvo,“ dodal Hulík.
Tohtoročný festival pozitívne hodnotí jeho riaditeľka Mária Hámorová. Prvýkrát v histórii podujatia sa stalo, že už vo štvrtok večer sa predávali lístky na státie. „Účasť vo štvrtok o 18.00 h bola vysoká,“ uviedla Mária Hámorová. Vo štvrtok večer zaujala návštevníkov, okrem filmov, beseda s účastníkmi zimného prechodu hlavného hrebeňa Vysokých Tatier z roku 1955. V piatok, sobotu i nedeľu boli premietacie sály opäť plné. (rov)