Líšky lovil aj orol z filmového plátna

Predminulý víkend sa pod Tatrami zišli sokoliari s 12 orlami. Sezónu začali lovom na líšku.

Slávnostný nástup sokoliarov s orlami. Snímka: Tomáš Šimonov

Slávnostný nástup sokoliarov s orlami. Snímka: Tomáš Šimonov

Tradícia lovu s orlami je v našom regióne od roku 1998. „Myšlienka vznikla tak, že na Slovensku pod Tatrami sokoliarstvo nebolo prezentované. Chceli sme, aby sa lovilo na prirodzenú zver a nie na vypúšťané komorované bažanty či drobnú zver, čo nemá nejaký význam. Keďže líška je tu bežnou zverou a poľovníctvu škodlivou, rozhodnutie padlo na orla a odvtedy to už skúšame,“ hovorí organizátor lovov Ján Pilát zo skupiny Sokoliarov majstra Vagana so sídlom v Starej Ľubovni.

V kondícii musí byť orol aj sokoliar
V piatok 30. septembra poskytol sokoliarom zo Slovenska, Česka, Rakúska i Chorvátska poľovný revír Mestský poľovnícky spolok Poľana Spišská Belá. Vo štvrtok poľovali okolo Žakoviec, v sobotu pri Stráňach pod Tatrami. Stretla sa stabilná skupina poľovníkov, ktorí sa venujú prírodnému lovu s orlami. Lov na líšku sa začína slávnostným nástupom sokoliarov s orlami a honcov, ktorí sú často kandidátmi sokoliarstva. Po presune na miesto lovu si sokoliari vyžrebujú „štandy“, teda vyvýšené miesta na kopcoch, kde budú s orlami čakať na zver. Honci kráčajú v jednej línii a snažia sa pohnúť zver z krovín. Keď sokoliar zbadá líšku, pustí orla a zakričí „orol“. Vtedy sa začína útok a honci ostávajú nehybne stáť, dravec by totiž mohol na nich zaútočiť. Z tohto dôvodu sa na lov s orlom nechodí ani so psami. „Orol má len jednu úlohu: aby udržal korisť, kým nepríde sokoliar. Tú konečnú prácu robí väčšinou sokoliar, dáva rýchly záraz zveri, orol s ňou len bojuje. Sokoliar, pokiaľ má dobrú kondíciu, dobehne ,“ hovorí s úsmevom Pilát.

Franz Schüttelkopf s orlom Franzi sa pripravujú na lov. Snímka: jat

Franz Schüttelkopf s orlom Franzi sa pripravujú na lov. Snímka: jat

Najdôležitejšia je spolupráca
Orol sa používa na zajace a rýchlu beživú korisť a orlica, ktorá je zhruba o tretinu väčšia ako samec, dokáže uloviť líšku, pytliačiaceho psa, poprípade srnčiu zver, pokiaľ je nejakým spôsobom hendikepovaná. Dravec si v prírode nedovolí to, čo so sokoliarom, pretože od neho očakáva pomoc, v prírode sa však musí spoliehať jedine na seba. Orol je zároveň natoľko inteligentný, že si podľa behu zveri „vie spočítať“, ktorú korisť dokáže udržať. Ak je korisť nad jeho sily, dvihne sa a odletí.
Úspešnosť lovu závisí od mnohých faktorov. „Ide o to, či zver vybieha po vetre, proti vetru a na akú vzdialenosť, orol dajme tomu doletí, ale líšku potrebuje chytiť za hlavu, aby ho nepohrýzla, záleží, ako rýchlo beží sokoliar – elementov je dosť. Teraz sme mali 7 – 8 útokov a je tu jeden kus,“ vysvetľuje Pilát. V piatok sa orlom loviť veľmi nechcelo, bolo dosť horúco. Zadarilo sa Slovákovi, deň predtým, vo štvrtok, sa podarila jedna líška, ktorú zlovil sokoliar z Rakúska.

Pri Stráňach pod Tatrami dopadol lov na líšku úspešne. Snímka: Tomáš Šimonov

Pri Stráňach pod Tatrami dopadol lov na líšku úspešne. Snímka: Tomáš Šimonov

Lovila aj „filmová hviezda“
Dvaja rakúski sokoliari prišli na Slovensko s tromi orlami, jedným z nich je Alexander Veľký. „Hral vo filme Králi hôr (orig. Brothers of the Wind – pozn.) o dvoch orlích mláďatách, jedno z nich vypadne z hniezda a nájde ho syn farmára Lucas. Takže sme prišli aj s filmovou hviezdou,“ spomenul rakúsky sokoliar Michael Holzfeind. Tento lov bol začiatkom loveckej sezóny. Ďalšie budú v Bijacovciach, v Liptovskom Hrádku a v polovici januára sa opäť vrátia pod Tatry. Jana TOMALOVÁ