Téma Thököly rezonuje aj stovky rokov po jeho smrti

Uplynulý týždeň patril 110. výročiu prevozu pozostatkov nekorunovaného uhorského kráľa do Kežmarku.

Na seminár prišiel aj generálny konzul Maďarskej republiky Attila Haraszti. Snímka: Múzeum Kežmarok

Na seminár prišiel aj generálny konzul Maďarskej republiky Attila Haraszti. Snímka: Múzeum Kežmarok

Oslavy výročia sa začali už v nedeľu 16. októbra slávnostnými bohoslužbami v drevenom artikulárnom kostole. V stredu 19. októbra pokračovali spomienkovým večerom na Imricha Thökölyho v hoteli Hviezdoslav. Okrem odborných príspevkov si zúčastnení pozreli aj dramatickú ukážku Imrich Thököly a Čierna pani, ktorú naštudovali študenti Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku. „Bol to fiktívny rozhovor dnešných ľudí s Thökölym a s Čiernou paňou. Existuje povesť, že keď bola Čierna pani kľúčiarkou na Kežmarskom hrade a dopočula sa, že Thököly prehral, schovala všetky jeho poklady. On sa ale dovtípil, kde zmizli a preklial ju, aby ani po smrti nemala pokoj. Vraj chodí aj teraz a štrngá kľúčami,“ hovorí historička Nora Baráthová.

Odkrývajú nové informácie
Spomienka vyvrcholila v piatok 21. októbra. „Na tejto konferencii si pripomíname 110. výročie prevozu Imricha Thökölyho, viac sa venujeme práve tejto historickej udalosti. Okrem toho sa nedá nespomenúť, čo znamenala rodina Thököly pre Kežmarok, aj pre Kežmarský hrad. Máme veľmi hodnotné príspevky o tom, kto bola rodina Thököly, taktiež o Šopronskom sneme. Budeme mať možnosť pozrieť si aj unikátny historický dobový film z roku 1906 z prevozu Rákocziho v Košiciach,“ hovorí riaditeľka múzea v Kežmarku Erika Cintulová. „Vždy sa dá povedať niečo nové, pretože historici, hlavne maďarskí, majú záujem na tom, aby sa čo najviac odkrývali stavovské povstania, teda povstania uhorskej šľachty,“ hovorí o významnom panovníkovi hradu Nora Baráthová.
Prekvapivé na prevoze pozostatkov podľa Cintulovej je, že sa našli odvážlivci a zanietenci, ktorí hľadali hroby Rákocziho aj Thökölyho v Turecku a podarilo sa im to. V tejto situácii napomohla aj politická vôľa cisára Františka Jozefa, ktorý v roku 1904 umožnil exulantom, aby sa vrátili do vlasti.

Prišli aj vzácni hostia
Na piatkovom seminári sa zúčastnil aj generálny konzul Maďarskej republiky Attila Haraszti. Imricha Thökölyho si prišla uctiť aj maďarská veľvyslankyňa Éva Czimbalmosné Molnár. Účastníci konferencie si mohli pozrieť aj výstavu kostýmov, ktoré pripravili študenti SSOŠ Biela voda a panelovú výstavu, na ktorej boli zachytené základné historické fakty z prevozu Thökölyho aj Rákocziho. Poobede si účastníci pozreli expozíciu Rodina Thököly a navštívili mauzóleum v novom evanjelickom kostole. Spomienku ukončil koncert Hudba od stredoveku po dobu kurucov v drevenom artikulárnom kostole.
Imrich Thököly sa narodil v roku 1657 na Kežmarskom hrade. Bol veliteľom stavovského povstania v Uhorsku, vojensky sa mu darilo. Dosiahol zvolanie krajinského snemu v Šoproni, vďaka ktorému bola uzákonená náboženská sloboda a protestanti si mohli stavať artikulárne kostoly. Hoci sa v Kežmarku zdržiaval zriedka, z hradu spravil prepychové sídlo. Zomrel v meste Izmid, jeho pozostatky previezli do Kežmarku 30. októbra 1906. (jat)