V Švábovciach idú opravovať chodník, majú aj nové plynové kotly

Podarilo sa nám vymeniť plynové kotly v obecnom klube a na obecnom úrade. Tieto kotly nám slúžili asi 20 rokov, boli už poruchové a zastaralé, mali veľkú spotrebu plynu a vymenili sme ich za kondenzačné kotly. Časť prostriedkov bola uhradená cez envirofond, zbytok investovala obec, očakávame 10 až 15 percentnú úsporu na vykurovaní budovy. Pripravujeme projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie na regeneráciu verejného priestranstva v časti Baňa. Mali by byť vybudované nové chodníky, cesty, verejné priestranstvá. Máme už vydané územné rozhodnutie. Začíname s prípravnými prácami na projekt regenerácie rómskej osady. Zatiaľ sme dali spraviť geodetické zameranie. Čo nás trápi je, že tam nemáme vodu a kanál, je tam len jedna studňa, v osade býva zhruba 200 obyvateľov. V týchto dňoch by sme mali začať s úpravou chodníka okolo hlavnej cesty, asfaltový chodník budeme meniť za zámkovú dlažbu a chodník by sa mal vyvýšiť oproti ceste, a tak bude bezpečnejší. V základnej škole s materskou školou sme opravili sociálne zariadenia aj podlahu v telocvični, financie sme mali cez projekt ministerstva školstva, 8-tisíc eur išlo z nášho rozpočtu.

Švábovčanov tento rok na Deň obce počasie potešilo, Snímka: obec Švábovce

Švábovčanov tento rok na Deň obce počasie potešilo. Snímka: obec Švábovce

Koncom júla sme mali deň obce, čo bolo zvláštnosťou tohto roku – nepršalo nám, čo sme boli všetci potešení, lebo nám prší pravidelne. Napriek tomu sa však ľudia vždy dobre zabávajú, ale tento rok to bolo výnimočné. V septembri sme po prvýkrát organizovali švábovskú úrodu, takzvaný Gruľa Fest. Zapojili sa aj naši gazdovia, priniesli všetko to najväčšie, najkrajšie a najzaujímavejšie, čo sa im urodilo, prezentovali sa svojimi pestovateľskými úspechmi. Gazdovia vystavovali aj techniku z minulého storočia, staré vyorávačky zemiakov, staré traktory a podobne.

Vo Švábovciach nám vznikol stolno-tenisový oddiel, má sa venovať aj žiakom, ktorí budú chodiť na krúžok v základnej škole.

Ján Mlynár,
starosta obce Švábovce