Vo Svite nakrúcali nový film. Štáb sa ešte vráti

Ak ste koncom minulého týždňa vo Svite videli kamery, mikrofóny či hercov, nebolo to náhodou. Mesto si totiž vybral na nakrúcanie štáb nového filmu Hugo.

Jednu z hlavných postáv filmu stvárňuje Ondrej Hraška, ktorého môžete vidieť aj v projekte Atletiko Cvernofka. Snímka: mam

Jednu z hlavných postáv filmu stvárňuje Ondrej Hraška, ktorého môžete vidieť aj v projekte Atletiko Cvernofka. Snímka: mam

Ide o hudobno-tanečný dlhometrážny film a jeho dej sleduje skupinku mladých tanečníkov z malého mesta, ktorí sa vďaka svojim schopnostiam prepracujú až do finále televíznej šou v hlavnom meste. „Snažíme sa ukázať mladému divákovi realitu systému týchto súťaži, ktorý je možno trochu iný, ako by si predstavovali,“ vysvetlil pre Podtatranské noviny producent filmu Erik Panák.

Chceli pekné malé mesto a Tatry, zvíťazil Svit
Prečo si tvorcovia snímky vybrali pre nakrúcanie práve podtatranský Svit? „Jednak je to príbeh o mladých ľuďoch z malého mestečka, čiže je to účelovo vybrané malé mesto. Druhá vec je, že po výtvarnej stránke robia svoje Baťove tehlové domy, ktoré tomu mestu dodávajú špecifickú identitu. Nie sú tu v strede farebné a nové paneláky a vyzerá to veľmi štýlovo,“ hovorí ďalej Panák. Zároveň dodáva, že film má českú režisérku – Andreu Sedláčkovú a tá chcela mať v panoráme filmu Tatry. Všetky tieto dôvody viedli k tomu, že tip jednoznačne padol na Svit.
Pod Tatry štáb zavítal koncom minulého týždňa, aby tu natáčal vôbec jedny z prvých záberov. „Atmosféra sa len začína črtať. Tri dni, ktoré máme za sebou, sú ale veľmi fajn, je to pripravené, máme výbornú režisérku Andreu Sedláčkovú, výborného kameramana Tomáša Juríčka… Všetci sa navzájom rešpektujeme, robí sa dobre, rýchlo a kvalitne. So štábom sa viacerí poznáme už aj z minulých projektov. Napríklad aj z rozprávky Johankino tajomstvo, ktorú sme točili minulý rok či z Atletiko Cvernofky,“ zhodnotil predstaviteľ jednej z hlavných postáv Ondrej Hraška.

Za kameru si sadol Tomáš Juríček. Snímka: mam

Za kameru si sadol Tomáš Juríček. Snímka: mam

Ostro sledované vlaky
Uplynulý piatok ste štáb mohli stretnúť aj na svitskej železničnej stanici. Dejová línia totiž sleduje aj osud mladého chlapca, ktorý sa z nenápadného mladého železničiara stane hviezdou – teda známy princíp „z nuly hrdinom“. A práve túto postavu, ktorá je navyše značnú časť deja nemá – stvárňuje Ondrej Hraška. „Všetko sa hrá cez vnútorný svet – ako ten človek veľmi chce niekam patriť, mať priateľov… Keď však niekomu začne dôverovať, tak začne aj rozprávať,“ prezrádza mladý herec. „Počas nakrúcania tu na stanici vždy čakáme na vlak, lebo režisérka s kameramanom si vymysleli, že v zábere musí v pozadí prechádzať vlak. Často tú scénu pasujeme tak, aby po nejakej presnej replike prešiel vlak. Samozrejme, nikdy sa to nepodarí,“ smeje sa Hraška.
Okrem neho ste však vo Svite mohli stretnúť aj ďalších predstaviteľov hlavných postáv – napríklad známych tanečníkov z formácie The Pastels. „Rozhodovali sme sa, či angažovať hercov, ktorých naučíme tancovať, alebo tanečníkov, ktorí sa doučia hrať,“ hovorí producent filmu. Voľba nakoniec padla na profesionálnych tanečníkov, ktorí momentálne patria medzi najznámejších na slovenskej tanečnej scéne.

Prvé zábery Huga natáčali koncom minulého týždňa na svitskej železničnej stanici. Snímka: mam

Prvé zábery Huga natáčali koncom minulého týždňa na svitskej železničnej stanici. Snímka: mam

V novembri sa pod Tatry vrátia
Železničná stanica však nebola jediným miestom, kde sa filmári pohybovali. Nakrúcali napríklad aj v miestnej krčme, kde si komparzistov našli medzi miestnymi. „Miestni boli v krčme nápomocní. Sú perfektní, kúpite im pivo a štamperlíky a vedia hrať lepšie ako vy,“ so smiechom hodnotí Ondrej Hraška. Počas víkendu sa však štáb presúval na rôzne miesta, keďže táto fáza natáčania trvala až do nedele. „Teraz nakrúcame exteriéry kvôli tomu, že chceme mať letný film. Nestihli sme síce úplné leto, ale stále je to zelené. V novembri sa vrátime a opäť tu budeme nakrúcať, tentokrát tanečné scény v interiéri,“ hovorí Erik Panák. Zároveň podotýka, že takýchto filmov sa na Slovensku veľa nerobí – ak nehovoríme o televíznych projektoch, ale o dlhometrážnych hraných filmoch.

Snímka sleduje osud tanečníkov z malého mesta. Tých si zahrajú známi The Pastels. Snímka: mam

Snímka sleduje osud tanečníkov z malého mesta. Tých si zahrajú známi The Pastels. Snímka: mam

Rozpočet neznámy
Produkčný tím, ktorý stojí za týmto novým filmom, pritom má na konte hneď niekoľko zaujímavých projektov. „Koprodukovali sme film Fair play, robili sme hraný dokument s Marekom Vašutom o sochárovi Františkovi Xaverovi Messerschmidtovi či film Ženy môjho muža,“ vymenúva Erik Panák. O rozpočte filmu, ktorý aktuálne nakrúcajú, však bližšie čísla neprezradil. „Rozpočet filmu neviem, sme totiž len na začiatku. Nie je to výpravný film. Keďže natáčame o súčasnosti, nebude to nejaké extra drahé v zmysle veľkých historických produkcií. V rámci Slovenska sme taký vyšší priemer,“ tvrdí. Film Hugo by sa mal dostať aj na plátna kín. „V konečnom dôsledku to bude snímka o mladých, pre mladých a s mladými,“ uzavrel producent.

Mária Mlaková