František Šturma dal po prehre svojim zverencom ultimátum

Futbalisti spod Tatier v tomto kalendárnom roku prehrali len dva súťažné zápasy a oba proti Spišiakom.

Futbal-FK-Poprad-Spišská-Nová-Ves-Maťaš

Derby je pre Poprad zakliate. (Snímky: rov)

Popradčania si prvú porážku pripísali až v aktuálnom ročníku 27. augusta v Spišskej Novej Vsi. V sobotňajšej domácej odvete tak mali svojim rivalom čo vracať, no v derby opäť ťahali za kratší koniec. Zverenci Františka Šturmu začali o niečo lepšie, keď spoza šestnástky  napriahol Bilas, ale jeho prudkú strelu Gaborčík vyrazil. Súper odpovedal rýchlym protiútokom, no aj Malec bol pozorný. S pribúdajúcimi minútami sa tempo hry zrýchlilo, ale Spišiaci viac podkurovali domácej defenzíve. Zo zabezpečenej obrany sa snažili o rýchle krídelné akcie, ktoré však nedotiahli do úspešného konca. Nepochodil ani Palutka, ktorý po úniku po pravej strane loptu poslal iba nad bránu. Za Poprad to skúšal Bilas, no jeho pokus z prvej si cestu do siete nenašiel. Ako sa premieňajú príležitosti ukázali po rýchlej kombinačnej akcii z hĺbky poľa hostia a Čekovský nedal Malecovi šancu. Zaskočení Podtatranci mohli inkasovať aj ďalší úder, no po závare pred Malecom odvrátil loptu v poslednej chvíli do bezpečia Jozef Tropp. Domáci sa mohli vrátiť do stretnutia po priamom kope Ferenca, ale ten pozorný Gaborčík kryl.

Futbal-FK-Poprad-Spišská-Nová-Ves-LupcoPo zmene strán sa obraz hry čiastočne zmenil. Hostitelia v snahe vyrovnať prepli na vyšší rýchlostný stupeň, ale v koncovke boli naďalej bezzubí. Vo vyloženej príležitosti vďaka centru Bilasa sa nepresadil ani Ferenc a potvrdilo sa otrepané nedáš-dostaneš. Nedovolený zákrok Daška na Vantrobu potrestal z pokutového kopu opäť Čekovský a poistili cenné vedenie. Po hodine hry kontroloval loptu Poprad a mal viac z hry, z čoho si dokázali vytvoriť aj niekoľko sľubných príležitostí. Umiestnenou hlavičkou sa Bilas neúspešne pokúšal prekvapiť Gaborčíka, ale potom kontaktný gól predsa len padol. Po peknej akcii si na presnú prihrávku Bilasa do šestnástky nabehol Maťaš a vzkriesil nádej na vyrovnanie. Vo finiši zápasu vrhli domáci všetky svoje sily do útoku, ale pozorne a umne hrajúci hostia si už zaslúžené víťazstvo 1:2 nenechali vziať.

Futbal-FK-Poprad-Spišská-Nová-Ves-Gruca„Som hrubo nespokojný najmä s prvým polčasom, ktorý sme prehospodárili a doslova odchodili. Hráči, ktorí nebudú chcieť bojovať za FK Poprad, nemôžu v tomto klube naďalej pôsobiť. Buď sa v nasledujúcich troch zápasoch rapídne zmení prístup niektorých alebo sa s nimi budeme musieť rozlúčiť. Súperovi sme na oba góly prihrali. Pri prvom spravil hrubú chybu Kica. Pri druhom to bola hlúpa penalta spôsobená zlým bránením, takže obrovská chyba našej obrany. Po zmene strán som bol trochu spokojnejší. Tlačili sme sa viac dopredu, ale ako už po niekoľkýkrát hovorím – máme obrovský problém vsietiť gól. Nemáme také typy hráčov, ktorí by boli dôrazní v šestnástke a vedeli by zakončiť. Hrali sme navyše so stopérskou dvojicou, ktorá spolu dlhodobo nehráva, pretože oboch stopérov máme zranených. Gratulujem preto súperovi k trom bodom a my musíme ísť ďalej,“ hodnotil nahnevaný popradský tréner Šturma, ktorý pomenoval aj dlhodobejší hlavný problém: „Ak sa pozrieme na tabuľku, máme veľmi málo strelených gólov a ak sa chceme pohybovať na horných priečkach, je to strašne málo.“

Omnoho spokojnejší mohol byť po ďalšom skalpe v derby jeho náprotivok Branislav Ondráš: „Zámer hrať v Poprade aktívne a snažiť sa domácim robiť problémy v defenzíve nám vyšiel na výbornú. Vytvorili sme si aj niekoľko výhodných príležitostí a strelili dva góly. Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, no po obrátke mali domáci viac z hry, prebrali iniciatívu na svoje kopačky a po jednej našej chybe v defenzíve dokázali aj streliť gól. Potom síce ešte mali ďalšie vyložené tutovky, ktoré mohli skončiť presným zásahom, ale naša obrana to už ustála a my si z Popradu odnášame tri cenné body.“ (mdc, mik)