Komunitné centrum vyvoláva vášne

Mesto Poprad pokračuje v príprave projektu výstavby komunitného centra v mestskej časti Matejovce.

Ilustračná snímka: archív PN

Ilustračná snímka: archív PN

V mestskej časti pritom ľudia podpisujú petíciu proti jeho výstavbe. Podľa hovorcu mesta Mariána Galajdu sa momentálne pracuje na projekte pre stavebné povolenie. Ešte v auguste schválili popradskí poslanci peniaze na projektovú dokumentáciu potrebnú pre výstavbu komunitného centra v Matejovciach. Krátko na to sa v tejto mestskej časti začala, najskôr elektronická, ale následne aj papierová, petícia. Podpisovou akciou chcú iniciátori dosiahnuť, aby sa komunitné centrum pre obyvateľov Staničnej ulice nepostavilo. „My, dole podpísaní občania mestskej časti Poprad-Matejovce, sme proti tomu, aby sa výstavba komunitného centra pre neprispôsobivých občanov realizovala v mestskej časti Poprad – Matejovce,“ uvádza sa v petícii. Podpisy by chceli zbierať aspoň do konca roka.

Petíciou chcú zabrániť segregácii
Za podpisovou akciou je jeden z miestnych obyvateľov Ľuboš Stankoven, ktorý je aj členom petičného výboru. „Obrátili sa na nás občania, že majú obavy z toho, že vďaka výstavbe komunitného centra v mestskej časti Matejovce narastie počet neprispôsobivých občanov. Chceme zabrániť segregácii, oddeleniu neprispôsobivých občanov z mesta a okolia do mestskej časti Matejovce. Druhý dôvod je ten, že podľa nás sú to zbytočne vyhodené peniaze,“ uviedol Stankoven. Podľa neho sa má centrum postaviť na mieste, kde je nelegálna osada s prevažne „čiernymi stavbami“. Proti výstavbe centra v tejto lokalite hovorí podľa Stankovena aj to, že centrum by sa malo stavať v území povodňového pásma, v blízkosti frekventovanej cesty, ale čo Matejovčanom prekáža je to, že ani výstavbou komunitného centra sa problém nevyrieši.
Podľa Stankovena treba najskôr riešiť bývanie tejto komunity. „Najprv vyriešiť otázku bývania neprispôsobivých Rómov, ale na takom mieste, kde by sa nesegregovali len do Matejoviec a až potom sa zaoberať výstavbou komunitného centra,“ uviedol Stankoven. Konkrétnu lokalitu, kde by malo mesto riešiť bývanie pre neprispôsobivých, však nekonkretizoval.

Mesto nechce strkať hlavu do piesku
Výstavbu komunitného centra v mestskej časti Matejovce predpokladá aj Komunitný plán sociálnych služieb. Práve v tejto časti, hlavne na Staničnej ulici, žije najpočetnejšia rómska komunita. „Nechceme ísť cestou poskytovania vymožeností bez práce, ale komunitné centrum nie je o vymoženostiach. Komunitné centrum má byť o školení a vzdelávaní. Sú len dve cesty. Buď nebudete robiť vôbec nič alebo začnete komunitnými centrami. Cesta ničnerobenia je strkaním hlavy do piesku a tou­to cestou nechceme ísť,“ povedal o plánovanom komunitnom centre primátor Popradu Jozef Švagerko. Mesto určite nemá podľa neho záujem rozširovať neprispôsobivú komunitu. Primátor verí, že mesto si to bude vedieť ustrážiť. Oveľa väčší problém sú podľa neho nielen hracie automaty, ktoré súvisia s problémami tejto komunity, ale aj existencia neprispôsobivej komunity priamo na námestí v Matejovciach. Túto skupinu by chcela samospráva dostať odtiaľ preč, napríklad aj ich presťahovaním do nových sociálnych bytov. (rov)