Prečo Cesta Slobody?

V dnešnej dobe sme si zvykli skôr na číslovanie ciest, ale názov Cesta Slobody si transverzála pod tatranskými štítmi uchováva. A trvá to už 96 rokov, lebo ten názov sa zrodil v zime roku 1919. Dodajme ešte, že v dnešnej spoločensko-politickej atmosfére by jeho autori dostali asi po nose, ale napokon aj samotný názov bol iba výsledkom vtedajšej spoločensko-politickej atmosféry.

Cesta Slobody spája tatranské osady Štrbského Plesa až po Javorinu. Snímka: rov

Cesta Slobody spája tatranské osady Štrbského Plesa až po Javorinu. Snímka: rov

V zime roku 1919 bola na Štrbskom Plese skupina českých turistov a lyžiarov, ktorú zorganizoval pražský redaktor a vydavateľ Alois Chytil. V skupine boli napr. akademický maliar Bubeníček či vysoký funkcionár lyžiarskeho zväzu Ing. Macháček. Dlho jediní návštevníci, až v jeden deň prišli s rovnakým zámerom lyžovať aj turisti z Liptovského Mikuláša a Ružomberka. V nej hrali prím Ing. Fedor Droppa a slečna Jančeková.
Pri večernom spoločnom posedení sa debata krútila okolo množstva tabuliek a nápisov v maďarčine, ktoré spoločnosť videla na Štrbskom Plese. A hneď sa aj pustili do názvoslovnej čechoslovakizácie. Grandhotel dostal názov Kriváň, viaceré penzióny zmenili názvy na Dom Jana Jiskry z Brandýsa, Detvan či Marína. Promenáda okolo jazera sa stala Masarykovou promenádou a pre cestný úsek zo Štrbského Plesa až do Javoriny navrhli na počesť oslobodenia Slovenska od maďarských vojsk názov Cesta Slobody. Onedlho všetky názvy oficiálne schválili na župnej úrovni v Liptovskom Mikuláši a názov cesty schválilo Ministerstvo pre správu Slovenska.
Bola to akčná skupina, pretože už na ten večer premenovávania boli pripravené drevené tabuľky, na ktoré názvy písal sám akademický maliar majster Bubeníček. A hneď na druhý deň ráno sa začalo odstraňovanie tabuliek s maďarskými názvami a ich nahradzovanie rýchlo vyrobenými názvami slovenskými a českými.
Dokonca pri tejto činnosti ušli horlivcom kone so saňami, v ktorých bola časť tabuliek, ale to už je iný príbeh. (arg)

Tiež by vás mohlo zaujímať...