Záchranári: Smrť bola k turistom toto leto milosrdná

Počas letnej sezóny zaznamenali horskí záchranári jedenásť smrteľných prípadov, čo je viac než o polovicu menej ako minulého roku.

Úrazov v horách bolo v toto leto menej. Snímka: archív HZS

Úrazov v horách bolo v toto leto menej. Snímka: archív HZS

Vlani sa z letných túr v rámci celého Slovenska nevrátilo 23 ľudí. Vo Vysokých Tatrách zahynuli počas tohto leta, od 15. júna do 31. októbra, traja ľudia. Vlani ich bolo až desať. V Slovenskom raji toto leto nezaznamenali ani jeden smrteľný úraz, pritom vlani tu zasahovali záchranári až pri štyroch smrteľných nehodách.

Viac turistov, ale menej úrazov
Priaznivejšie dopadla aj celková štatistika úrazovosti za celé Slovensko počas uplynulého leta. Horskí záchranári zaznamenali 408 úrazov. Vlani ich bolo 432. „Napriek tomu, že bola vyššia návštevnosť, čo potvrdzujú rôzne štatistiky, a nielen vo Vysokých Tatrách, tak aj na moje prekvapenie bola úrazovosť nižšia ako minulého roku. V samotných Vysokých Tatrách došlo k miernemu nárastu počtu úrazov z minuloročných 166 na 172 prípadov v tomto roku, ale to je prakticky zanedbateľné,“ uviedol riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga. Podľa riaditeľa má na to vplyv nielen prevencia, ale hlavným dôvodom bolo podľa neho dobré počasie. „Meteorológovia sa triafali do počasia a počasie bolo relatívne stabilné. Neboli rýchle zvraty počasia, túry sa dali veľmi dobre plánovať. Búrky, hlavne na prelome júla a augusta, prichádzali neskôr, až okolo 14.00 hodiny, čiže ľudia boli väčšinou už v nižších polohách,“ uviedol Janiga. Možno povedať, že národnostné zloženie turistov, ktorí potrebovali pomoc záchranárov, odráža aj celkové zloženie návštevnosti. Najčastejšie výjazdy mali záchranári k slovenským turistom, ktorí tvorili takmer 39 percent zranených. Na druhom mieste, s takmer osemnástimi percentami, sú Česi a na treťom Poliaci s takmer štrnástimi percentami. Tohto roku vzrástol podiel českých i poľských turistov na úrazovosti v slovenských horách. Nezanedbateľnú skupinu tvoria aj Nemci a Maďari. Tento rok zaznamenali záchranári viac úrazov izraelských turistov. Ich špecifikom bol Slovenský raj, kde došlo prakticky ku všetkým zraneniam tejto skupiny návštevníkov. V našich horách však pribudlo pátracích akcií, najmä po malých deťoch, avšak všetky mali šťastný koniec.

Ilustračná snímka: HZS

Ilustračná snímka: archív HZS

Nový fenomén: ilúzia bezpečia
Zvlášť v tomto roku, kedy návštevnosť výraznejšie stúpla, sa začal objavovať nový fenomén. Do hôr prichádzajú ľudia, ktorí sú v horách prvýkrát, väčšinou chodia sami, prípadne skupinky, ktoré nemajú žiadne skúsenosti s horami. „Nemajú reálnu znalosť toho, čo ich v horách čaká. Turistický chodník neznamená asfaltový chodník v meste, technické zabezpečenie, ako sú reťaze alebo schodíky, nie sú schody v rodinnom dome. Potom sa stáva, že ľudia sú prekvapení, do akého terénu sa dostali,“ uviedol Janiga. Napomáhajú tomu aj moderné komunikačné kanály, kde si ľudia pozrú a prečítajú, aké je jednoduché vyjsť na nejaký štít, avšak realita je trochu iná a potom vznikajú rôzne úrazy či uviaznutia. Janiga to prirovnal k situácii v zimnom období.
„Odkedy sa vynašli lavínové airbagy, vzrástol počet pádov v lavínach, aj keď so šťastným koncom. Pokiaľ ľudia majú možnosť chrániť sa, vytvára sa určitá ilúzia bezpečia a vtedy ľudia chodia aj do lavínových terénov, do ktorých by nešli bez neho,“ povedal Janiga. Podobne to platí aj v lete. Často sa ľudia vyberú na túry, na ktoré jednoducho nemajú. Napriek tomu, horskí záchranári hodnotia uplynulú letnú sezónu v slovenských horách v rámci možností pozitívne. Rastislav Ovšonka