Lyžovať už môžete aj v menších strediskách

Ako prví v našom regióne otvorili novú lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách.Na Štrbskom Plese sa lyžuje už od 26. novembra. Oficiálne otvorili sezónu o týždeň neskôr aj ďalšie, hlavne veľké, lyžiarske strediská na Slovensku. Na zimnú sezónu sa však pripravujú aj menšie i malé strediská v regióne. Tie ponúkajú rovnako kvalitne upravené zjazdovky, mnohokrát za výrazne nižšie ceny, ako vychytené tatranské strediská. Príchod prvých mrazov v druhej polovici novembra umožnil vo viacerých strediskách začať so zasnežovaním. Pozreli sme sa, ako sú na tom s prípravami na novú lyžiarsku sezónu práve tieto menšie strediská.

Sezónu otvorili a otvárajú aj v menších strediskách. Snímka: rov

Na zimnú lyžiarsku sezónu sa pripravujú v celom regióne. Snímka: rov

Vernár
S príchodom mrazov začali v stredisku Vernár – Studničky najskôr so zasnežovaním svahov určených pre najmenších lyžiarov. Po zasnežení detských svahov presúvajú techniku na hlavný svah. Lyžiarsku sezónu tu chcú otvoriť týždeň pred Vianocami, v sobotu 17. decembra. Stredisko ponúka tri svahy pre nenáročných lyžiarov. Jeden z nich je určený pre deti. Novinkou sezóny je nový detský vlek. Prevádzkovatelia pred sezónou presunuli detskú škôlku, takže by nemalo dochádzať ku kolíziam s najmenšími lyžiarmi. Najdlhšia 850-metrová zjazdovka má v hornej časti strmý úsek, neskôr prechádza do červenej, stredne ťažkej, zjazdovky. „U nás si zalyžujú hlavne rodiny s deťmi. Najmenší si môžu zalyžovať na detských svahoch a rodičia môžu využiť náročnejšiu trať,“ uviedol prevádzkovateľ strediska Marek Žemba. Okrem zjazdového lyžovania ponúka stredisko, v prípade priaznivých podmienok, aj približne päť kilometrov dlhú bežeckú stopu. Pred sezónou rozšírili pri bufete slnečnú terasu. Tohto roku pribudne v stredisku aj nový penzión s reštauráciou, čím by sa mali skvalitniť služby priamo v stredisku. Funguje tu aj požičovňa lyží. Do budúcnosti plánujú prevádzkovatelia strediska vybudovanie ďalšej, približne 700-metrov dlhej zjazdovky pre náročnejších lyžiarov. Jej výstavba však závisí od súhlasu súkromných vlastníkov, ktorých sú desiatky až stovky. Problémovým bodom je aj prístupová cesta do strediska, kde je rovnaká situácia, ako v prípade zjazdoviek. Množstvo vlastníkov, s ktorými je náročné sa dohodnúť.

Ždiar
Uplynulý víkend začali lyžiarsku sezónu v stredisku Ski centrum Strednica. Lyžiari majú k dispozícii tri vleky a dve zjazdovky. Ceny lyžiarskych lístkov sa v porovnaní s minulou sezónou nemenili. „Máme novú štvormiestnu sedačkovú lanovku na celkom novej zjazdovke, ktorá má dĺžku 650 metrov s prevýšením 120 metrov a hodinovou kapacitou 2 400 osôb,“ uviedol prevádzkovateľ strediska Marián Bekeš. Súčasne s novou zjazdovkou pribudla aj nová vetva zasnežovania. Celkové náklady na túto investíciu dosiahli 1,5 milióna eur.
Od piatku sa lyžuje už aj v stredisku Bachledka Ski&Sun. V prevádzke sú svahy v Bachledovej doline a Hrebeň a postupne budú pribúdať aj ostatné zjazdovky, informovala Martina Múdra zo strediska Bachledka Ski & Sun. Na lyžiarov v Bachledovej čaká tohto roku niekoľko noviniek. Návštevníci zo Zamaguria a Pienin budú môcť využiť novú prístupovú cestu z Malej Frankovej. Súčasťou nového prístupu z Malej Frankovej bude veľká odstavná plocha pre autá, kasa, bufet a hygienické zariadenia. Zmodernizuje sa aj prístup z Jezerska doplnený novým bufetom a hygienickými zariadeniami. Deti a nelyžiarov poteší najmä nové osvetlené klzisko s požičovňou korčúľ v Jezersku, ako aj snowtubing, snowrafting, detský náučný chodník, vyhliadková veža a ďalšie atrakcie. Pre najmenších lyžiarov sú pripravené dva detské ski parky, meraná slalomová dráha, ako aj animačné programy.

Vyšné Ružbachy
Tento víkend otvárajú lyžiarsku sezónu aj v stredisku Skipark Vyšné Ružbachy. K dispozícii budú dve zjazdovky pre menej náročných lyžiarov i stredne náročná zjazdovka a tiež svah pre najmenších lyžiarov. „Tento rok sme pracovali na terénnych úpravach našej najdlhšej zjazdovky, aby sa lyžiari na nej cítili pohodlne a bezpečne. Pripravujeme viacero akcií a podujatí. Asi najväčšie bude na Troch kráľov. Budú to netradičné lyziarske preteky o kráľa Kukury, čo je náš najvyšší kopec,“ informoval prevádzkovateľ strediska František Babiar. Ceny lyžiarskych lístkov zostávajú v nadchádzajúcej sezóne na rovnakej úrovni ako vlani.

Spišské Hanušovce
Lyžovať sa bude dať aj v Zamagurí v stredisku Pod Bufarkom v Spišských Hanušovciach. Tu plánujú otvoriť lyžiarsku sezónu na Štefana, 26. decembra. „Momentálne sa svahy sústavne zasnežujú. Spustené budú obidva vleky, veľký 440-metrový aj detský 200-metrový. K dispozícii bude aj bufet s občerstvením,“ infomovala Alena Gemzová zo strediska v Sp. Hanušovciach. Stredisko je podľa nej vhodné hlavne pre rodiny s menšími deťmi. V stredisku bude k dispozícii aj učiteľ lyžovania.

Svit – Lopušná dolina
Otvorenie lyžiarskej sezóny počas nadchádzajúceho víkendu pripravuje aj stredisko Lopušná dolina pri Svite. „Stredisko plánujeme otvoriť skúšobne cez víkend 17. a 18. decembra. V prevádzke budú dva vleky – najdlhší na hlavnom svahu a jeden detský pri pokladniach,“ informoval Ľubomír Kozubík zo strediska Lopušná dolina. Ceny lístkov sa podľa neho len „kozmeticky“ upravili. „Niektoré druhy jazdného sme zvýšili o jedno euro, čo je približne päť percent,“ dodal Kozubík. V stredisku plánujú počas zimy organizovať cez víkendy rôzne animačné programy.

Litmanová
Začiatok lyžiarskej sezóny už majú za sebou v lyžiarskom stredisku v Litmanovej. „Začali sme v sobotu 3. decembra, postupne pripravujeme ďalšie zjazdovky,“ uviedol prevádzkovateľ Ľubomír Cintula. Celé stredisko chcú mať pre návštevníkov pripravené do Vianoc. Už teraz si však zalyžujete na upravených zjazdovkách.

Rastislav Ovšonka