Popradčanky dokázali triumfovať napriek nízkej efektivite

Basketbalistky v sobotu odohrali po šiestich týždňoch zápas v domácom prostredí.

Cassovia-Košice-BAM-Poprad-Basketbal-Hadačová

Lucia Hadačová sa prediera cez brániacu Košičanku Beátu Jassovú. (Snímka: mik)

Ešte 22. októbra si očakávané víťazstvo spod Tatier odniesli Ružomberčanky a potom BAM-ka odštartovala sériu na palubovkách súperov. V Nitre triumfovala 63:75, potom mala voľno, od majstrovských Good Angels vyfasovala nádielku 105:29, nasledovala reprezentačná prestávka a november uzavrela tesnou porážkou v Šamoríne 69:63.

Z počiatočnej pohody bola dráma
Prvý decembrový víkend sa Popradčanky vrátili do miestnej Arény, keď privítali súpera podobnej výkonnostnej kategórie – Cassoviu Košice. Už od prvých sekúnd mali domáce dievčatá duel pod kontrolou a počas celého polčasu navyšovali náskok. Cassovia sa trápila a strácala lopty aj po množstve odpísaných krokov či pošmyknutiach. V polčase svietil jednoznačný stav 30:14 v prospech domácich a kuriózne boli momenty, keď sa prezidentka klubu Alena Kováčová aj tréner Milan Černický snažili cez prestávku všemožne znížiť klzkosť palubovky pod košom, na ktorý šli domáce v druhej polovici útočiť. Ich snaha pomohla a pádov už bolo menej, ale BAM-ku začala trápiť koncovka. Košičanky sa nevzdávali a bojovali, až sa v závere priblížili na rozdiel jedinej trojky. Za tohto stavu mala Katarína Petríková, ktorá hrala prvý domáci zápas po zranení, možnosť strieľať trestné hody. Preukázala skúsenosti, ruky sa jej v kľúčovom momente neroztriasli, premenila oba pokusy, čím definitívne pochovala šance Cassovie. Poprad nakoniec zvíťazil 50:45.

Cassovia-Košice-BAM-Poprad-Basketbal-Theiner

Defenzívou Cassovie preniká Angelika Theiner. (Snímka: mik)

Aj päťdesiatka stačila na víťazstvo
Tréner domácich Milan Černický po stretnutí hovoril najmä o žalostnej koncovke: „Bojovnosť bola na patričnej úrovni, obrana tiež. Bohužiaľ alebo aj bohuvďaka, že basketbal sa hrá na koše. My sme mali bilanciu trojok 20-0, čo som ešte nezažil a je to nevídané. Akoby sme mali pavučinu na koši. Pracujeme na tom na tréningoch, veľa strieľame, ale možno to má opačný efekt. Možnože ak prestaneme strieľať, začne nám to padať. Dať 50 bodov Good Angels alebo Piešťanom by bolo vynikajúce, ale v tomto stretnutí to je určite málo. Prvý polčas bol v poriadku, ale v druhom sme nedávali ani zo šestiek aj trojky boli mizerné. Za normálnych okolností sme s týmto súperom mali zvíťaziť o 20 – 30 bodov a zahrať si mala každá.“

Už pomáha aj Petríková
„Škoda, že sme našimi chybami nevedeli náskok zvýšiť, ale naopak sa stále znižoval a záver bol dramatický. Chcenie sme mali a aj v tretej štvrtine sme dobre bránili, získali sme veľa lôpt, ale problém bol v útoku. Nepadli nám jasné strely, otvorené pokusy nám vyskočili z koša a celkovo nás v druhom polčase zrážala streľba. Škoda, pretože sme ich mohli poraziť aj o 20 bodov a mohol to byť pohodlný zápas,“ opísala duel Marianna Tetemondová, ktorú teší návrat líderky Petríkovej: „Veľmi dobre sa teraz hrá. Cítiť, že sa vrátila do družstva, atmosféra je lepšia. Vidno, že má skúsenosti a pomáha nám aj v takýchto zápasoch, keď potrebujeme zvíťaziť.“

Cassovia-Košice-BAM-Poprad-Basketbal-Petríková

Katarína Petríková odohrala v sobotu prvý domáci zápas po dlhodobom zranení. (Snímka: mik)

Milan Černický tak má konečne k dispozícii celý káder, môže využívať väčšiu rotáciu, ale dlhodobý výpadok Petríkovej ešte pociťuje: „Spolupráca tam trošku viazne. Ona chce dávať také finálne prihrávky, no spoluhráčky ju ešte nečítajú. Od zápasu k zápasu to však bude lepšie a určite nám pomôže hlavne v tvrdosti v obrane či prehľade. Už hrala vonku a v Nitre nám pomohla k víťazstvu a veľmi dobrý zápas mala aj v Šamoríne. Museli ju brániť, čím sa otváral priestor pre ostatné.“ (mik)