Deti sú verní čitatelia, dospelých zaujíma história rodného mesta

Prešovský kraj zverejnil štatistiky o knižniciach. Pýtali sme sa, čo sa minulý rok čítalo a kto si na dverách knižníc „podáva kľučku“ najčastejšie.

Snímka: archív

Snímka: archív

Prešovský samosprávny kraj zverejnil čísla v rámci regionálnych knižníc. Najčastejšie vraj čítajú knihy z knižníc dôchodcovia, najmenej výpožičiek majú študenti. Číta sa stará dobrá klasika aj novinky. Či sa Podtatranci držia priemeru, sme sa pýtali v Podtatranskej knižnici v Poprade, ale aj v Mestskej knižnici v Kežmarku.

Dôchodcov predbehli deti
V Kežmarku mali v minulom roku registrovaných 3 577 čitateľov. Najpočetnejšiu skupinu tvorili deti a mládež do 15 rokov, bolo ich až 42 percent z celkového počtu čitateľov. „V číslach sa odzrkadľuje veľmi dobrá práca so školami. Pani učiteľky chodia pravidelne so žiakmi do knižnice a vymieňajú si knihy. Vzťah ku knihám závisí od toho, či deti vedú ku knihám rodičia, ale aj učitelia,“ povedala vedúca Mestskej knižnice v Kežmarku Jana Schönová.

Aj v Poprade funguje dobrá spolupráca medzi knižnicou, školami a Odborom školstva, mládeže a športu pri Mestskom úrade v Poprade. „Niet triedy, ktorá by v rámci školského roka neprišla do knižnice. Z 251-tisíc výpožičiek ide najmä o výpožičky z beletrie a detskej literatúry,“ povedala vedúca Podtatranskej knižnice v Poprade Monika Naštická. Z 8 108 čitateľov je 2 597 do 15 rokov. Dôchodcovia nad 60 rokov v Kežmarku tvoria len približne 8,5 percenta čitateľov, v Poprade nemajú údaje o skupine čitateľov-dôchodcov, tiež tu však prevláda detský čitateľ. V Kežmarku tvoria muži len 29 percent čitateľov, podľa Moniky Naštickej z Podtatranskej knižnice je už dlhodobo trend, že ženy chodia do knižnice viac.

Robinson aj disneyovky
„Medzi najčítanejších autorov detskej literatúry patrí Gabriela Futová, jej knihy sú plné napätia, humoru, záhad, opisuje šibalstvá a nezbedy. Obdivujem ju aj za štýl písania. Jej knihy nie sú len pre deti, ale aj pre tínedžerov a dospelých, sama ich rada čítam,“ hovorí Jana Schönová. Ďalej je to knižná séria Čarovná dúha, obľúbený je aj Grázlik Gabo, Klub záhad a Tigrí tím. Menší sa vracajú k disneyovkám, starších láka Harry Potter, ale aj Robinson Crusoe či Malý princ. Deti majú záujem aj o náučnú literatúru, najmä knihy o zvieratách – poníkoch, psoch, dinosauroch, o vesmíre, ale čítajú aj o ručných prácach či stavebnici Lego. Náučná literatúra ide ruka v ruke s učivom, ktoré deti preberajú v škole.

Dospelí siahajú po histórii
V oddelení dospelých je záujem aj o periodiká. Z beletrie sú to detektívne, krimi, ženské romány, skutočné príbehy, ale aj knihy o drogách. Obľúbení sú autori Dominik Dán, Jo Nesbo, Táňa Keleová-Vasilková a Andrea Rimová, ktorá bola aj na besede v kežmarskej knižnici. „Veľký záujem je o knihu História Kežmarku do polovice 18. storočia, na druhom mieste je Kežmarský hrad, autorkou je domáca spisovateľka Nora Baráthová,“ hovorí Jana Schönová. Lokálpatrioti sú aj Popradčania. „Hoci tieto knihy väčšinou nepožičiavame absenčne, ale len prezenčne, je o nich veľký záujem, aj o monografie malých dediniek z okolia. Ľudia sa zaujímajú o históriu, myslím si, že viac ako kedysi,“ tvrdí Monika Naštická. Z popradských štatistík vyplýva, že domáci obľubujú slovenských autorov. Do top 10 v beletrii sa nedostal žiadny zahraničný spisovateľ.

Upomienky zachráni deň PSK
V  Podtatranskej knižnici minulý rok uskutočnili 640 podujatí. „Na každom pracovisku robíme hlavne podujatia so školami, zapájame sa aj do podujatí ako Noc s Andersenom či Literárne večery v knižnici,“ hovorí Monika Naštická. Počas podujatia S knihou ma baví svet propagujú slovenskú spisovateľskú a ilustrátorskú tvorbu. Na deň PSK, ktorý v roku 2016 pripadol na 15. novembra, je v knižnici zdarma členské, „neporiadnikom“ odpúšťajú aj upomienky. „Zabúdajú, nevrátia knihy, presťahujú sa… Keďže máme dva centy za knihu a za deň plus poplatok päť eur, keď už posielame aj upomienku, môže to byť 60 alebo 100 eur,“ povedala Monika Naštická.

Projekty a rekonštrukcie
Obe knižnice minulý rok prešli priestorovými aj technickými zmenami. Mestská knižnica v Kežmarku sa v máji vysťahovala z historickej reduty. Finančné prostriedky získali aj na detský kútik, skrinky na periodiká, doplnenie knižničného fondu a regály do detského oddelenia. Tento rok by chceli zabezpečiť regály aj do oddelenia pre dospelých. Podtatranská knižnica je už od roku 2013 v kolotoči rekonštrukcií. V rámci nových technológií sa im podarilo realizovať systém na ochranu kníh pre pobočku v Spišskej Sobote a na Juhu III. Systém pomáha aj pri revízii knižničného fondu. Jana Tomalová