Doprava v Tatrách cez sviatky kolabovala. Zopakuje sa podobná situácia aj nadchádzajúci víkend?

Návštevníci by mali viac využívať verejnú dopravu, vyhnú sa tak kolónam.

Cez sviatky parkoviská v tatrách nestačili. Snímka: rov

Cez sviatky parkoviská v Tatrách nestačili. Snímka: rov

Počas vianočných a novoročných sviatkov vo Vysokých Tatrách praskali vo švíkoch nielen zjazdovky a hotely, ale aj tatranské cesty. Na viacerých úsekoch v oblasti Vysokých Tatier sa vytvárali kolóny áut. Parkoviská v oblasti Tatier s takouto inváziou zrejme nepočítali. Parkovalo sa prakticky všade, kde sa dalo. „Počas špičkovej sezóny Vianoc a Silvestra nám parkovacie miesta chýbajú, nakoľko mesto Vysoké Tatry nie je stavané kapacitne na takéto množstvo vozidiel, ktoré sa snažili dostať do Vysokých Tatier. V budúcnosti sa plánuje rozšírenie počtu parkovacích miest, hlavne záchytných parkovacích miest pre spokojnosť turistov a návštevníkov Vysokých Tatier,“ uviedol pre Podtatranské noviny náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.

Tatry Ice Master priláka na Hrbeienok už tento víkend tisícky návštevníkov. Snímka: rov

Tatry Ice Master priláka na Hrebienok už tento víkend tisícky návštevníkov. Snímka: rov

Majú pripravený aj krízový variant
V súvislosti s nadchádzajúcim podujatím Tatry Ice Master, ktoré zvykne do Starého Smokovca prilákať tisícky návštevníkov, sme zisťovali, ako sú na neho pripravení organizátori. Podujatie sa začne už v piatok 13. januára a potrvá až do nedele 15. januára. „Čo sa týka podujatia Tatry Ice Master, sme v úzkom kontakte so všetkými zložkami polície a zároveň ďalšími subjektami, s ktorých súčinnosťou riešime starostlivú prípravu tohto podujatia, práve s ohľadom na usmernenie dopravy a parkovanie,“ uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Andrea Žigová. V prípade kritickej situácie majú pripravený dopravný projekt, ktorý zmení organizáciu dopravy.
Organizátori zároveň vyzývajú návštevníkov, hlavne domácich, aby využili miestnu hromadnú dopravu. „Všetky podujatia, ktorých sme organizátorom, sa snažíme pripraviť po každej stránke tak, aby hostia boli spokojní, a teda riešenie dopravy a parkovania nevynímajúc. Fakt je ten, že veľa závisí aj od samotných návštevníkov a ich správania priamo na mieste, ktoré často ovplyvniť nevieme,“ dodala Žigová.
Uplynulý trojkráľový víkend bola dopravná situácia vo Vysokých Tatrách oveľa lepšia. V Smokovcoch síce boli plné parkoviská, hustejšia bola aj doprava, ale žiadne kolóny sa na cestách nevytvárali. Hlavná časť dovolenkujúcich, ktorí boli vo Vysokých Tatrách na Vianoce a Silvestra už odcestovala, keďže v nedeľu skončili zimné prázdniny.

Najväčší problém je na priecestí
Potvrdzuje to aj náčelník mestskej polície. Vzhľadom na problémy s parkovaním počas organizovania veľkých akcií sa mesto usiluje do budúcna riešiť parkovanie využívaním záložných parkovacích miest, reguláciou a odklonom dopravy, prípadne zaistením skibusu, ktorý odvezie návštevníkov parkujúcich na odstavných plochách mimo intravilánu mesta. Dôležité križovatky v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici budú regulované policajnými zložkami.
Medzi vianočnými a novoročnými sviatkami vznikol asi najväčší problém na križovatke v Starom Smokovci, kde cestu križuje aj železnica. „Dosť veľký problém nastáva pri prejazde električiek cez cestu č. 537 zo stanice Starý Smokovec do Popradu a Tatranskej Lomnice, kedy minimálne na štyri minúty je cestná doprava paralyzovaná a aj tým dochádza ku kolónam motorových vozidiel. Požiadali sme železnice o riešenie tejto situácie, aby prejazdy električiek a zapnuté červené svetlá boli čo najkratšie,“ dodal Kolodzej.
Situácia s dopravou je vážna, čo si uvedomuje aj mesto Vysoké Tatry. Odrazilo sa to aj v rozpočte mesta na rok 2017, kde mesto vyčlenilo 15-tisíc eur na vypracovanie koncepcie dopravy. (rov)