Hotel Lomnica opäť slúži turistom

Pár dni pred Silvestrom otvorili pre verejnosť zrekonštruovaný hotel Lomnica.

Hotel Lomnica po 20 rokoch otvorili pre verejnosť. Snímka: rov

Hotel Lomnica po 20 rokoch otvorili pre verejnosť. Snímka: rov

Dvadsať mesiacov, od mája 2015, trvala rekonštrukcia a prístavba historického hotela Lomnica v Tatranskej Lomnici. Prvých hotelových hostí privítali v nových priestoroch 29. decembra, aj keď prvú skúšku mal hotel za sebou krátko pred Vianocami, kedy pre verejnosť na tri dni spustili do prevádzky kaviareň Mozart a reštauráciu a vináreň Franz Josef. Prví hostia prišli nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska a Ruska.

Hotel je aj galériou obrazov
Hotel Lomnica je najstarší existujúci hotel vo Vysokých Tatrách. Otvorili ho v lete 1894. Okrem rekonštrukcie pôvodného objektu pribudla k hotelu nová prístavba. „Pôvodná kapacita hotela bola 27 izieb, momentálne ich máme 67. Celková ubytovacia kapacita hotela je 134 lôžok. Tridsať izieb je v historickej časti a 37 v novej časti. Máme štyri apartmány,“ uviedla PR manažérka hotela Lenka Maťašovská.
V novej prístavbe vznikla 150-miestna kongresová sála a wellnesscentrum, ktoré je čiastočne vsadené aj do pôvodnej časti. V rámci rekonštrukcie zostal zachovaný pôvodný vstup do hotela, ale hlavný vchod vyrástol v novej prístavbe. V rámci rekonštrukcie kultúrnej pamiatky boli priznané pôvodné tehlové klenby, po ktorých sa môžu hostia aj prechádzať. Súčasťou výzdoby hotela je aj viac ako štyristo originálnych obrazov, prevažne s tematikou Tatier a prírody.
V minigalérii sú momentálne inštalované obrazy od Jana Hálu. V galérii sa budú výstavy obmieňať. Celkové náklady na rekonštrukciu a prístavbu dosiahli 7,5 milióna eur. Hotel Lomnica má ako jediný hotel v Tatrách podzemné parkoviská spolu s extériovými má k dispozícii 70 miest na státie. V tomto roku plánuje vedenie hotela revitalizovať aj okolie, kde by malo pribudnúť viac zelene.

Štvorhviezdičková Lomnica chce ponúkať služby piatich hviezdičiek. Snímka: Marek Hajkovský

Štvorhviezdičková Lomnica chce ponúkať služby piatich hviezdičiek. Snímka: Marek Hajkovský

Inšpirovali sa monarchiou
Celý hotel, pomenovania jednotlivých prevádzok i vybavenie pripomína obdobie z konca 19. storočia. „Hotel bol otvorený v roku 1894, teda v období Rakúsko-Uhorska. Inšpirovali sme sa monarchiou a panovníkmi, podľa čoho sme pomenovali aj apartmány,“ dodala Maťašovská. Hotel chce stavať aj na kvalitnej gastronómii. Šéfkuchár Matúš Relovský vymyslel aj originálny dezert Lomnica cake, ktorý sa bude podávať v kaviarni. Chýbať nebude Sacherova torta či tatranský medovník. Šéfkuchárom reštaurácie Sissi je Gabriel Kocák. Tá bude slúžiť na raňajky hotelovým hosťom a večer bude slúžiť ako „fine dinig“. Ponúkať bude len sezónne menu, z čerstvých lokálnych surovín a hostia sa budú musieť dopredu objednať. V reštaurácii Franz Josef budú ponúkať tradičnú rakúsko-uhorskú kuchyňu. Na vínnej karte bude vyše 300 druhov vín. Novootvorený hotel Lomnica má štyri hviezdičky. „Povedali sme si, že radšej lepšia štvorka, ako horšia päťka. Ponúkať však budeme služby na úrovni päťhviezdičkových hotelov. Chceme byť rodinný hotel,“ uviedla Maťašovská.

Hlavný vstup do hotela vznikol v novej prístavbe. Snímka: rov

Hlavný vstup do hotela vznikol v novej prístavbe. Snímka: rov

Najstarší zachovaný, a dnes už opäť funkčný, hotel vo Vysokých Tatrách sa bude orientovať nielen na individuálnych návštevníkov, ale i na firmy, keďže hotel ponúka aj kongresové priestory a služby. „Nedefinujeme sa ako wellness hotel, hoci poskytujeme aj tieto služby. Máme svojho ducha, svoje srdce a históriu. Sme jediný hotel, ktorý má terasu s výhľadom na Lomnický štít,“ dodala Maťašovská. Až do 8. januára bude terasa každý deň k dispozícii okoloidúcim turistom, ktorí si budú môcť oddýchnuť po lyžovačke. Snahou vedenia hotela je vrátiť do tejto časti Tatranskej Lomnice život a kultúru, ktorá tu niekedy bola. Slávnostné otvorenie hotela sa pripravuje na záver januára, kedy chcú predstaviť aj dokument o histórii hotela. (rov)