Peter Bondra udržal „kamzíkov“ pohromade aj v hviezdnom tíme

V Poprade sa konal hokejový All Star víkend.

Generálni manažéri podusili Suchého až do konca. Nakoniec putoval do Bondrovho tímu a vyhral televízor. (Snímka: mik)

Už dlhšie bolo jasné, že formát exhibície sa bude oproti minulému roku líšiť. Neskladali sa už štyri tímy, ale len dva. Niesli mená dvoch legiend slovenského hokeja z prelomu tisícročí – Tím Bondra a Tím Šatan. Obaja bývalí hokejisti sa zhostili role generálnych manažérov, takže práve oni boli v centre diania na sobotnom drafte. Ešte pred výberom hráčov sa dohodli, že Bondrov tím povedie ako tréner Vladimír Országh a Šatanov Rostislav Čada. Ako prvý vyberal Miroslav Šatan a zvolil si popradskú ikonu Arneho Krotáka. Následne si vybral aj Ladislava Nagya a kedže fanúšikovia zvolili práve toto duo za kapitánov, muselo dôjsť k výmene a Kroták sa sťahoval k „Bondrovcom“ za Jozefa Stümpela. Peter Bondra si vybral aj Mareka Zagrapana a keď bol na ťahu ako posledný, ostal mu už len Radoslav Suchý, takže celé trio „kamzíkov“ sa stretlo v tíme popradského odchovanca Petra Bondru.

Spoločensky odeté hviezdy Tipsport Ligy s trénermi i manažérmi. (Snímka: mik)

Nosným dňom celého víkendu bola nedeľa. Fanzóna sa otvorila už o 13.00 h a návštevníci si mohli vyskúšať svoje hokejové zručnosti, ale aj Bondra so Šatanom ukázali, že to s pukom stále vedia. O kultúrny program sa postarala kapela Heľenine oči.

Hudbu vo fanzóne zabezpečila kapela Heľenine Oči. (Snímka: mik)

V samotnom zápase sa oprášil systém niekdajšieho predĺženia, kedy nastupovali za každé mužstvo štyria korčuliari a brankár. Tentoraz sa hrali iba tri desaťminútové tretiny, aby ostalo viac času pre súťaže zručností. Aj v nich mohli hokejisti pre svoje tímy vybojovať góly.

Slávnostné buly medzi Krotáka s Nagyom vhodil prezident SR Andrej Kiska. (Snímka: mik)

V samotnom zápase padlo 17 gólov, pričom sa presadil každý z „kamzíkov“ a Radoslav Suchý hneď dvakrát. Práve tím Petra Bondru stále viedol aj po súťažiach zručností, ale za Šatanovo mužstvo strelecky explodoval popradský odchovanec Daniel Brejčák zo Žiliny, ktorý dokonal hetrik vyrovnaním pri záverečnej power-play. O triumfe jeho tímu 18:19 rozhodol v následných samostatných nájazdoch Radovan Puliš zo Zvolena. Fanúšikovia mohli hlasovať za hráča duelu a vybrali si domáceho Arneho Krotáka.

Najužitočnejším hráčom zápasu sa stal Arne Kroták (vľavo). (Snímka: mik)

Popradskí útočníci

„Asi sme v závere tím Šatana trošku podcenili, ale som rád, že po konci zápasu som nebol v šatni, lebo Peťo Bondra musel byť nahnevaný. Už od draftu bolo všetko na vysokej úrovni a som šťastný, že som pritom mohol byť. Bol plný štadión a ľudia sa bavili. Pre mňa to bolo náročné, cítiť tie roky a puky mi utekali, nemal som dobrý deň,“ vyjadril sa Arne Kroták a napriek prehre hýril úsmevom aj Marek Zagrapan: „Veľmi dobre spravená akcia, výborní fanúšikovia. Boli sme radi, že sme to mali doma. Bolo to veľmi zaujímavé a užil som si to. Celkovo dobrý večer pre hokej.“

Popradské trio hviezd – zľava: Kroták, Zagrapan, Suchý. (Snímka: mik)

Miestny bek a exbek

Exhibície tohto typu obľubujú najmä obrancovia, ktorý počas súťažných duelov musia kaziť hru súperovým útočníkom. Teraz mohli prepnúť do ofenzívneho módu bez obáv, že im brankári či tréneri vynadajú. V piatok pri drafte sa Bondra so Šatanom rozhodli podusiť kamaráta Radoslava Suchého a tvárili sa, že na neho zabudli. Ostal ako posledná voľba, no v zápase sa blysol dvoma gólmi. „Už po takom 5. – 6. kole tušil, že chlapci sa na niečo so mnou chystali, ale nakoniec mám televízor, tak som spokojný. Išlo o exhibíciu, tak sa hralo dopredu a málo vzadu. Peťo Bondra to ťažko znášal, pretože je víťazný typ a na konci tam chcel dať štyroch obrancov. Neviem, ako to predýcha. Bolo by fantastické, keby sa nám podarilo vypredávať štadión aj počas ligy, ľudia si prišli na svoje a verím, že si cestu ešte nájdu,“ povedal Suchý. Popradský hokej však predsa len mal zastúpenie aj vo víťaznom tíme Miroslava Šatana. Odchovanec miestneho hokeja a taktiež obranca Daniel Brejčák prekonal Voldena až trikrát, no napriek tomu sa hráčom zápasu nestal. „Takéto zápasy predávajú hokej. Potešil som sa, že sa hralo doma v Poprade a mohla prísť rodina, užíval som si to. V týchto stretnutiach idú defenzívne úlohy bokom a užil som si to,“ opísal svoje pocity Brejčák.

Nechýbala ani klasická fotografia zúčastnených. (Snímka: mik)

Bondra sa vrátil domov

All Star víkend hodnotil aj jeden z najslávnejších produktov popradského hokeja a manažér tímu nesúceho jeho meno – Peter Bondra: „Nazval by som to sviatkom hokeja. Za to, čo sme tu spolu prežili, môžeme Richardovi Lintnerovi a Tipsport Lige gratulovať. Diváci aj hráči sa tu cítili veľmi dobre. Chalani tu boli zaslúžene, pretože podávali počas sezóny a v niektorých prípadoch aj kariéry super výkony. Na jednom ľade sme videli kvalitných hokejistov a všetci sme sa zabávali hokejom. Záver vonkoncom nebol naplánovaný, ja som chalanov burcoval a snažili sme sa vytvoriť správnu taktiku. Trošku nás mrzí, že sme neboli víťazmi, ale gratulujem mužstvu Šatana.“ Pre strelca zlatého gólu z MS 2002 šlo o špecifické podujatie, pretože sa vrátil na domácu „hrudu“ a trio Popradčanov v tíme svedčí o klubovej hrdosti. „Mojím zámerom bolo od začiatku zobrať Arneho či Rada Suchého a poznám aj Zagyho, lebo ich sledujem častejšie. Chcel som ich mať v mužstve a tešil som sa, že mi to vyšlo. Aj pre chalanov bolo pekné, že sa mohli ukázať pred domácim publikom. Ja ďakujem divákom za potlesk, že si ma takto uctili. Byť doma je stále pekné. Vždy, keď sa vraciate domov, je to príjemný pocit,“ dodal Bondra.

Michal Klein

Za Bondru hral aj mladší brat Mariána Hossu Marcel. (Snímka: mik)