Región Vysoké Tatry opäť hľadá riaditeľa

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry má za sebou jeden z najúspešnejších, ale zrejme aj jeden z najturbulentnejších rokov vo svojej krátkej histórii.

Vysoké Tatry patria k najnavštevovanejším destináciám u nás. Snímka: rov

Len 1. júna minulého roku nastúpila do funkcie výkonnej riaditeľky Andrea Žigová, ktorá nahradila v tejto pozícii Lenku Maťašovskú, a dnes organizácia opäť hľadá nového riaditeľa. Rok 2016 odštartoval v organizácii valným zhromaždením, ktoré schválilo založenie vlastnej cestovnej agentúry pod názvom Region Tatry Travel. To sa však nepáčilo poslancom Mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách, ktorí v závere apríla schválili vystúpenie mesta z oblastnej organizácie. Poslancom sa tiež nepáčilo, že stanovy organizácie, rovnako ako aj kľúč k prerozdeľovaniu finančných prostriedkov či k spôsobu hlasovania, sú pre mesto Vysoké Tatry dlhodobo nevýhodné. Poslanci nesúhlasili so založením cestovnej agentúry, hoci podľa poslanca Gabriela Jamnického samotné založenie cestovnej agentúry nemalo v tom čase vplyv na ich rozhodnutie vystúpiť z organizácie. Podľa poslancov išlo o dlhodobo neriešený problém postavenia mesta v organizácii.

Riaditeľ s nástupom ihneď
Celý spor sa podarilo vyriešiť pár hodín pred schváleným vystúpením mesta Vysoké Tatry z Regiónu Vysoké Tatry v závere septembra. Predchádzali však tomu rokovania medzi vedením oblastnej organizácie a poslancami mestského zastupiteľstva. Kľúčové boli najmä dohody o spôsobe prerozdeľovania financií v rámci organizácie. Práve v čase týchto rokovaní sa novou riaditeľkou stala Andrea Žigová, ktorá však vo funkcii výkonnej riaditeľky vydržala len niečo vyše pol roka.
V súčasnosti už oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry opäť hľadá nového šéfa. Keďže termín nástupu nového riaditeľa je prakticky okamžite, situácia je zrejme vážna. Súčasná riaditeľka OOCR Andrea Žigová sa k dôvodom odstúpenia z funkcie odmietla pre naše noviny vyjadriť.

OOCR by sa mala odsťahovať z mestského úradu v Starom Smokovci. Snímka: rov

Presťahovať chcú aj organizáciu
„Najväčší rozruch začal tým, že poslanci Vysokých Tatier schválili uznesenie, že mesto vystupuje z oblastnej organizácie. Toto sa podarilo zvrátiť. Všetci pochopili, že spolu dokážeme viac. Došlo tam však k zmene. Primátor Vysokých Tatier sa vzdal funkcie v predstavenstve a nahradila ho jedna z poslankýň zastupiteľstva,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Naznačil však aj ďalší možný problém, o ktorom sa doteraz nehovorilo. Samotná oblastná organizácia sídli v Starom Smokovci na mestskom úrade. „Je to dosť nešťastné, pretože pohľad na pracovníkov OOCR je taký, že sú súčasťou Mestského úradu vo Vysokých Tatrách, čo nebolo štandardné ani dobré, preto sa hľadajú priestory, aby sa to aj takto odlíšilo,“ dodal primátor. Podľa Švagerka za dôvodom odchodu terajšej riaditeľky je skutočnosť, že funkcia obnáša viac administratívnej ako tvorivej práce. „Zrejme sa nevidí komfortne v tejto funkcii, a preto zvážila svoje pôsobenie. Samozrejme, hľadáme adekvátnu náhradu, aby sme sa dokázali posunúť ďalej,“ uviedol Švagerko.
Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry vznikla podpisom zakladateľskej zmluvy v decembri 2011. Zakladajúcimi členmi sú mestá Poprad a Vysoké Tatry, obec Štrba, spoločnosť Tatry mountain resorts, Aquapark Poprad a Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry. Ročný rozpočet, vrátane štátnej dotácie, sa pohybuje okolo 1,7 mil. eur. OOCR je organizátorom podujatí ako Medvedie dni, Tatry Ice Master, ale finančne podporuje aj ďalšie podujatia v meste Poprad a obci Štrba. (rov)