ROZŠÍRENÁ VERZIA: V posledných piatich dueloch „kamzíci“ štyrikrát triumfovali, ale dostali aj jeden výprask

Od posledného vydania novín odohrali Podtatranci až päť duelov.

Hokej-Lapsansky-HK-Poprad

Adam Lapšanský skóroval aj v špeciálnom zápase ligistov proti reprezentácii. (Snímka: archív/mik)

Po stretnutí s Martinom nasledovala v Tipsport Lige reprezentačná prestávka. Pre našu najvyššiu hokejovú súťaž však bola trochu špecifická. Slovensko si totiž pred Švajčiarskym pohárom zmeralo sily práve v Turci s výberom ligy. K suverénnemu víťazstvu tímu Tipsport Ligy 6:1 prispel gólom aj Adam Lapšanský a asistoval mu naň aj druhý Popradčan vo výbere Marek Zagrapan. Na druhú polovicu zápasu vystriedal Jána Laca v bráne reprezentácie kežmarský odchovanec Denis Godla, ktorý momentálne chytá v KalPa Kuopio.

HK-Poprad-Hokej-Guliaev-Gulyayev

Ivan Guliaev je sa stal ďalším ruským bekom, ktorý bude Podtarancom pomáhať v Tipsport Lige. (Snímka: mik)

Po odchode Mária Kuraliho ostalo v obrane „kamzíkov“ voľné miesto, no nie na dlho. Zaplnil ho totiž ďalší obranca z KHL – robustný Ivan Guliaev. Rus vytvoril 20. decembra v Banskej Bystrici hneď elitný obranný pár s Fabianom. V zadných radoch stále chýbal Chaloupka, ktorý má zranené zápästie a do nominácie sa nezmestil Emil Bagin. Ani ofenzíva sa nezaobišla bez zmien, pretože Abramov musel z administratívnych dôvodov odcestovať domov a Lukáša Hvilu trápia problémy s lakťom. Navyše Matej Paločko je po zranení stále v procese rekonvalescencie. Šancu v prvom tíme pod Urpínom dostali opäť aj juniori Vašaš s Krempaským. Skóre hneď v úvode otvoril Matúš Paločko, ktorý spustil zaujímavý gólostroj. Keď na neho nadviazal Lichanec, Paločko vsietil svoj druhý gól a ďalšie pridali Lapšanský i Bondra, „kamzíci“ v tretej tretine viedli už 2:5. Tréner domácich Vladimír Országh si však zobral oddychový čas, ktorý Banský Bystricu nakopol až k vyrovnaniu na 5:5. V predĺžení v predlžení však zakombinoval Suchý s Lichancom, ktorý však vo vyloženej pozícii ešte posunul skúsenému obrancovi naspäť a Radoslav Suchý už bez problémov rozhodol o cennom skalpe spod Urpína 5:6 pp.

Hokej-Orange-junior-Vaclav

Rastislav Václav ukončil pôsobenie v projekte HK Orange 20 a vracia sa tak do materského klubu. (Snímka: archív/mik)

Na predvianočné kolo 22. decembra nemali do Popradu dlhú cestu hokejisti z Liptovského Mikuláša. Do zostavy sa na úkor Pokoviča vrátil Bagin. A k absentujúcim sa pre virózu pridal aj Samuel Mlynarovič, takže miesto v útoku sa ušlo aj tretiemu juniorovi Rastislavovi Václavovi, ktorý už ukončil pôsobenie v projekte HK Orange 20. Podtatranské derby a sviatočný čas prilákali na popradský štadión 1 395 divákov, čo je v aktuálnom ročníku vyšší nadpriemer. Hneď v úvode ich však rovnako ako Šúreka schladil úspešný pokus Uhríka, no góly padali na striedačku, takže po zásahoch Murčeka, Urama i Troligu bolo skóre po prvej tretine vyrovnané. Prostredné dejstvo však ovládli „kamzíci“, keď sa presadili Fabian s Krotákom a domáci kapitán zároveň vyhnal z brány Adama Nagya, ktorého vystriedal skúsený Križan. Parádnou delovkou vykresal hosťom iskierku nádeje v záverečnej časti Kadlubiak, no podobným spôsobom ju z hranice kruhov uhasil gólom na 5:3 Adam Lapšanský.

HK-Poprad-Hokej-Lapsansky

Adam Lapšanský posilnil nemecký Ravensburg. (Snímka: archív/mik)

Stretnutie proti Liptákom bolo zároveň posledným pre najproduktívnejšieho „kamzíka“ Adama Lapšanského, ktorý využil svoju otvorenú zmluvu a prijal ponuku z Nemecka. V špeciálnom Štefanskom kole však musel center elitnej formácie Marek Zagrapan dostať k sebe hneď dvoch nových krídelníkov, pretože Hendersona navyše trápila viróza. Marcel Ozimák k nemu zaradil uzdraveného Mlynaroviča a Ježka, ktorý sa tak po dlhom čase v obrane vrátil na post útočníka. Tréner Podtatrancov stále nemohol využiť ani služby Abramova, Mateja Paločka, Hvilu či Chaloupku, ktorého zranenie sa ukazuje ako dlhodobé. Pre poruchu popradského autobusu si diváci v Nových Zámkoch museli síce počkať na úvodné buly o 15 minút dlhšie, ale odmenou im bol rýchli gól domácich. Cardwell vyskúšal Šúrekovu pozornosť a zákrok popradského brankára nebol istý, takže Čaládi dotlačil puk za jeho chrbát. Potom Novozámčania využili dve presilovky a Šúrek sa porúčal na striedačku. Príchod Pajpacha však z hrou neurobil vôbec nič a dokonca z prvej strely inkasoval, keď sa Paulovičova strela trochu obtrela o Troligu. Hrozivý štvorgólový rozdiel v úvode druhej tretiny skorigoval po Zagrapanovej prihrávke do medzikružia Lichanec, no s ohromnou ľahkosťou hrajúci domáci trikrát odpovedali a na ľad sa vrátil brankár Šúrek. Gólovú pečiatku za porážkou 7:2 dal v závere stretnutia dal ešte v závere stretnutia Dávid Bondra.

HK-Poprad-Hokej-Palocko-bratia

Proti Trenčínu už nastúpili obaja bratia Paločkovci. (Snímka: mik)

Už o dva dni neskôr zverenci Marcela Ozimáka privítali na domácom ľade trápiaci sa Trenčín. Za domácich už po chorobe nastúpil Henderson, ale po dlhom čase aj doliečený Matej Paločko. „Kamzíci“ na „vojakov“ poriadne vybehli, ale z gólu sa tešili až v závere prvého dejstva vďaka Matúšovi Paločkovi a v polovici duelu nachytal Kuteja Troliga. Na začiatku tretej tretiny však odišiel Martin Šúrek na striedačku, pretože nevidel na pravého oko a vystriedal ho Pajpach. Mladík sa však v bráne príliš dlho neohrial, lebo Šúrek čoskoro mohol chytať opäť. Keď Paločko parádne tečoval Murčekov pokus, zdalo sa, že domáci pohodlne dokráčajú k trom bodom. Trenčania sa však zmobilizovali a keď Bulík s Marcelom Hossom znížili, „kamzíci“ museli ubojovať záver. Vďaka úctyhodnej obetavosti sa im to podarilo a Poprad predsa len zvíťazil 3:2.

HK-Poprad-Hokej-Bagin-Hossa-Trencin

Emila Bagina v drese s kamzíkom na hrudi mohli diváci v Poprade vidieť poslednýkrát. (Snímka: mik)

Posledný duel roku 2016 čakal „kamzíkov“ deň pred Silvestrom vo Zvolene a Marcel Ozimák víťaznú zostavu nemenil. Domáci tím opäť využil svoje špeciálne dresy pripomínajúce brnenie, no Podtatranci jeho hradby naštrbili hneď v úvode. Najskôr prešla za Šimkov chrbát Baginova strela a pri Suchého pokuse nevenovala zvolenská defenzíva pozornosť Krotákovi, ktorý z dorážky pohodlne zvýšil. „Rytieri“ sa však dokázali oklepať skôr ako Trenčania a ešte v prvom dejstve korigoval vďaka umiestnenej bombe od modrej Krejčí. V kľúčovej fáze stretnutia však Poprad dostal presilovku o dvoch hráčov, ktorú využil opäť Arne Kroták. Domáci nerezignovali a ťarchu okamihu na seba zobral Majdan, ktorý premenil individuálnu akciu. Zvolen však nevyrovnal ani v power-play, takže po triumfe 2:3 mu už „kamzíci“ zo siedmej priečky v tabuľke dýchajú na chrbát len s jednobodovým mankom.

Popradu sa pod Ozimákom darí
Hokejisti spod Tatier sa v úvode Tipsport Ligy výsledkovo veľmi trápili, čo dokumentovala 10. priečka v tabuľke, ktorá im najmä v na prelome októbra a novembra priam prischla. Vedenie klubu sa vtedy odhodlalo k zásadnému kroku a trénerský tandem Jonák-Jurinyi vystriedala dvojica Ozimák-Štolc ml. Zmena tímu evidentne prospela, „kamzíci“ víťazia, čím postupne stúpajú aj v tabuľke. „Sme tu necelé dva mesiace od 7. novembra a môžem to hodnotiť len kladne. Keď berieme toto obdobie, tak figurujeme v tabuľke na druhom mieste, máme veľmi dobré skóre a myslím, že aj najviac strelených gólov. Vždy je však čo zlepšovať. Prišli sme pri 7 – 8-bodovým mankom na deviatu priečku a dnes už mám podobný náskok od tejto pozície. Žiaľ, brzdia nás odchody. Je ťažké skladať takto mužstvo a niečo nacvičovať. Klobúk dole pred chlapcami, ktorí hrajú, dávajú tam srdce a vidieť, že sú Popradčania. Dúfam, že nám to takto pôjde aj po Novom roku,“ vyjadril sa Marcel Ozimák a uviedol na správnu mieru zmeny, ktoré nastali v kádri: „Keď sme prišli k mužstvu, štyria kľúčoví hráči mali otvorené zmluvy. Z môjho pohľadu je to obrovská chyba. Keď sa nám začalo dariť, postupne odchádzali. Posledným z nich bol Adam Lapšanský, ktorý bol lídrom medzi strelcami aj nahrávačmi. Noví hráči prišli vtedy, keď iní odišli. Nikoho sme nevyhodili ani neposlali preč. Akurát Kuralyho sme uvoľnili, pretože nás tlačila päta v obrane, no zároveň sme mu pomohli do najvyššej francúzskej súťaže.“

Nová trénerská dvojica HK Poprad: Marcel Ozimák (vľavo) a František Štolc ml. (asistent). Snímka: mik

Trénerská dvojica Ozimák – Štolc ml. prináša aj želané výsledky. (Snímka: archív/mik)

Odchody hokejistov z HK Poprad však nemohli ostať nepovšimnuté a tím sa musel doplniť. Okrem ostrieľaných odchovancov ako Hvila či Matúš Paločko prišli aj dvaja ruskí obrancovia so skúsenosťami z KHL – Viktor Postnikov či Ivan Guliaev. „S nimi sme zatiaľ spokojní, obaja sú defenzívne typy, Postnikov trošku ofenzívnejší a Guliaev je tvrdý, všetko tam čistí. Momentálne sa obzeráme aj po posile miesto Lapšanského. Ak mám byť úprimný, tak asi do Ruska, pretože tam poznám hráčov a ich mentalitu. Sú nám podobní nielen mentalitou, ale aj hokejovo. Hlavne nefrflú, keď máme ťažký tréning. Mali by sme sa orientovať na tú stranu aj keď naopak máme aj Hendersona, ktorý spĺňa svoju úlohu aj keď ešte má rezervy,“ dodal Ozimák.

Hokejbal-Svitana

Patrika Svitanu už v utorok uvidíme v popradskom drese. (Snímka: archív/mik)

Špeciálne dresy
Už utorok pricestuje pod Tatry na prvý novoročný duel Žilina a toto stretnutie bude mať slávnostný charakter. Popradčania si totiž pripomenú 80. výročie od premiérového zápasu HC Tatry v česko-slovenskej Štátnej lige. Pri tejto príležitosti sa navyše oblečú do špeciálnych dresov. Neplatí to však o Emilovi Baginovi, ktorí v klube po vzájomnej dohode s vedením skončil. Naopak domov pod Tatry sa vracia po pôsobení v Krakove odchovanec Patrik Svtitana a proti „vlkom“ nastúpil v drese s číslom 71, ktoré mu prenechal junior Filip Vašaš. Navyše diváci v ankete rozhodli, že Andreas Štrauch strelil v Nitre najkrajší gól mesiaca november, takže počas januára bude jeho hlavu zdobiť zlatá prilba. (mik)