V Pekle našli nové priestory

Zhromaždenie obyvateľov vo Veľkej Lomnici
Starosta Veľkej Lomnice Peter Duda a poslanci obecného zastupiteľstva pozývajú všetkých občanov na verejné zhromaždenie. To sa uskutoční vo štvrtok 26. januára o piatej popoludní v Centre zábavy a služieb (v bývalom kine). Na programe je informatívna správa starostu obce o jej stave za predchádzajúci rok. Peter Duda Veľkolomničanom predstaví aj plánované rozvojové aktivity obce a priestor je vyhradený aj na diskusiu.

Pripomenú si oslobodenie obcí
Obec Hranovnica a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov Spišské Bystré – Hranovnica si v nedeľu pripomenú 72. výročie oslobodenia obce Hranovnica. Spomienka sa uskutoční pri Pamätníku sovietskym letcom a vojakom padlým v SNP, pri ceste na Spišský Štiavnik, v nedeľu o 14.00 h. Vo Vernári pri príležitosti oslobodenia organizujú v nedeľu Zimný výstup na Koľvač. Zraz je pri obecnom úrade o 8.30 h. V obci sa spomienka uskutoční pri pomníku padlých pri obecnom úrade o 15.00 h.

Príďte splaviť Dunajec a zabavte sa
V piatok sa už 9. Zimný splav Dunajca začne o 17.00 h country hudbou v areáli požičovne Pieniny Sport Centrum. V sobotu sa účastníci stretnú na tom istom mieste o 11.00 h, o 12.00 h začnú splavovať úsek z Č. Kláštora do Lechnice. O 16.00 h sa môžete tešiť na guláš v Chate Pieniny a po presune autobusom do Rafting Pieniny o 18.30 h aj na zábavu do rána so skupinou Pádlo. Pozor na dress code – splavovať sa totiž bude v karnevalovom oblečení. Nevodáci sa do cieľa dostanú pešo alebo na bežkách.

Lykožrútom mrazy neublížili
Prognóza pre spomalenie šírenia lykožrútovej kalamity v Tatrách v roku 2017 nie je optimistická, vyplýva to z predbežných výsledkov výskumu pracovníkov Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP-u. Veľká populácia lykožrútov zatiaľ prežíva zimu v dobrej kondícii. Lykožrúty pod kôrou sú pripravené obsadzovať ďalšie smreky a limby. Lykožrútom výraznejšie neuškodili ani extrémne mrazy. Jedným z pozitívnych zistení je prítomnosť lariev pestroša, ktorý je najväčším nepriateľom lykožrútov.

V Tepličke zasadnú poslanci
V piatok 27. januára je na programe zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Liptovskej Tepličke. Vedenie obce sa bude od štvrtej popoludní venovať deviatim bodom programu. Pôjde okrem iného aj o rozdelenie dotácií z rozpočtu obce, dodatočné odovzdanie ocenenia športovec roka či aktualizáciu poriadku odmeňovania poslancov a členov komisií obecného zastupiteľstva.

Informácie hľadali najmä Slováci
Mestská informačná kancelária Poprad vybavila v uplynulom roku na všetkých svojich pracoviskách 51 372 návštevníkov. Najviac, až 37 293, ich bolo v kancelárii na Námestí sv. Egídia. Infopoint na železničnej stanici navštívilo 12 868 ľudí a 1 211 hostí sezónne pracovisko v Spišskej Sobote. Najviac klientov bolo zo Slovenska (60 %), nasledovali Česi (13 %) a Poliaci (8 %). Naopak medzi exotických návštevníkov patrili turisti z Hongkongu, Taiwanu, Japonska, Kanady, ale aj z Brazílie a Thajska.

Okradol ženy na invalidnom vozíku
Popradskí policajti zadržali muža podozrivého z lúpežného prepadnutia 93-ročnej ženy a 33-ročnej ženy na invalidnom vozíku. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči 41-ročnému mužovi z Krížovej Vsi pre zločiny lúpeže a porušovania domovej slobody. Pri prvej muž ukradol 93-ročnej Popradčanke z ruky dva prstene a z bytu doklady a desať eur. Pri druhej lúpeži ukradol 33-ročnej invalidnej dôchodkyni na vozíku čiernu tašku s dokladmi, peniazmi a mobilom. Obvinenému hrozí väzenie až na 12 rokov.

Oslobodenie si pripomenú aj v L. Tepličke
Pietna spomienka pri príležitosti 72. výročia oslobodenia Veľkej Lomnice sa uskutoční už v piatok 27. januára o 15.00 h pri pamätnej tabuli pred obecným úradom. Organizátorom spomienky je Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vo Veľkej Lomnici a obec Veľká Lomnica. Oslobodenie obce si pripomenú aj v Liptovskej Tepličke. Spomienka sa uskutoční v nedeľu 29. januára o 11.15 h pri pamätníku padlých v centre obce.

V Pekle objavili ďalšie priestory
Jaskyniari zo Spišskej Belej počas januárového prieskumného zostupu do Priepasti Peklo prenikli do doteraz nepreskúmanej chodby v tejto jaskyni. Z dna asi 40 metrov hlbokej priepasti odhrabali nános a prenikli do rozvetvujúcej sa chodby dlhej asi 100 metrov. Na jej konci natrafili na jazero. Nie je vylúčené, že za jazierkom jaskyňa pokračuje ďalej. To však bude musieť potvrdiť ďalší výskum. Hoci je priepasť známa už od roku 1881, prvýkrát ju jaskyniari preskúmali až v roku 1939.

Neodkladajte vybavenie dokladov
Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom má stále iba 44 percent právnických osôb. Ďalších 19 percent štatutárov elektronický občiansky preukaz má, potrebuje si ho však aktivovať zadaním kódu, ktorý je potrebný pre prístup do elektronickej schránky. Polícia vyzýva štatutárov firiem, aby vybavenie či aktiváciu občianskeho preukazu neodkladali, keďže onedlho začne sezóna cestovných dokladov, čo sa premietne do dlhších čakacích dôb.