Dvorčák je znechutený z diania okolo futbalu v meste. Končí

Po zápase s Bardejovom sa prezident FK Poprad vzdá svojej funkcie.

Prezident FK Poprad Roman Dvorčák po zápase s Bardejovom končí. Snímka: mik

Roman Dvorčák, prezident Futbalového klubu Poprad, pre Podtatranské noviny potvrdil, že po poslednom kole základnej časti II. ligy východ odstúpi z funkcie prezidenta FK Poprad. „Áno, je to tak. Za tri roky sme s kolegami z krachujúceho, zadĺženého klubu vybudovali životaschopný klub, ktorý preskočil vývoj o niekoľko rokov. Pravda je, že som znechutený. Netlačíme sa, ak nás niekde nechcú a nepotrebujú. Moje ďalšie pôsobenie v popradskom futbale zo strany vedenia mesta a niektorých poslancov považujem za neželané. Nech príde niekto, kto to dokáže robiť lepšie. Budem mu držať palce,“ uviedol pre Podtatranské noviny Roman Dvorčák.
Podľa neho sa nedá napredovať, ak klubu niekto stavia prekážky. „Nehovorím len o NTC, ale aj o takých veciach ako je ihrisko v Strážach. V júli nám mesto schválilo prenájom ihriska. Chceme, aby Stráže vyzerali jedného dňa tak ako Veľká. V auguste Rádio Tatry International kúpilo pozemky pod ihriskom. V októbri ma pán Telensky oslovil, aby si FK Poprad kúpil pozemky pod ihriskom,“ dodal Dvorčák. FK Poprad plánoval v spolupráci s partnermi dobudovať areál v Strážach.
Malo tu vyrásť trávnaté ihrisko s platnými rozmermi podľa kritérií SFZ, ihriskom s umelým povrchom, tribúna a šatne pre FK Poprad, ŠK Zemedar a hosťujúce mužstvá. Zámerom FK Poprad bolo presťahovať do budúceho areálu v Strážach kategórie U16, U17, U19 a ženské družstvo. Z tohto zámeru zrejme nič nebude, keďže o Stráže má záujem firma RTI Jana Telenského a Slovenský futbalový zväz.

O futbalové ihrisko v Poprade-Strážach má záujem SFZ i FK Poprad. Snímka: rov

RTI skupuje pozemky v Strážach
O reakciu sme požiadali aj Richarda Pichonského, konateľa Aquaparku Poprad, ktorý zastupuje podnikateľa Jana Telenského aj v iných projektoch týkajúcich sa NTC. „Projekt rekonštrukcie ihriska v Strážach je len logickým dobudovaním NTC v Poprade. Tak ako doposiaľ, aj tentokrát sme spolufinancujúcim subjektom, čo znamená, že všetky naše náklady spojené s výstavbou centra, to znamená aj nákup pozemkov, si voči futbalovému zväzu uplatňovať nebudeme, ale naopak ich do projektu vložíme,“ uviedol Richard Pichonský. Pozemky vykúpené pod ihriskom v Strážach plánuje spoločnosť RTI prenajať Slovenskému futbalovému zväzu za jedno euro na 50 rokov, ale len v prípade, že na nich SFZ postaví ďalšie tréningové ihrisko. To by malo stáť okolo 550-tisíc eur.
Stanovisko Richarda Pichonského potvrdil listom aj prezident SFZ Ján Kováčik: „Opätovne potvrdzujem záujem Slovenského futbalového zväzu aj naďalej rozširovať v spolupráci s AquaCity Poprad projekt národného tréningovéhho futbalového centra, ktorý v Poprade spoločne budujeme už niekoľko rokov. Okrem už doposiaľ realizovaných spoločných projektov, akými sú hlavný futbalový štadión, River side hotel, stravovacie a vzdelávacie priestory, tréningové ihrisko, ako aj krytá tréningová hala, by sme mali záujem spolu so spoločnosťou Aquacity Poprad a mestom Poprad realizovať aj projekt ďalšieho tréningového ihriska v Strážach.“
Z vyjadrení nie je jasné, akým spôsobom a či vôbec, by mal na celom projekte rozširovania NTC o ihrisko v Poprade-Strážach participovať nielen strážsky, ale aj popradský futbalový klub, resp. popradský futbal ako taký.

NTC Poprad sa má rozširovať. Snímka: rov

Strážania nechcú dopadnúť ako Poprad
O vzniknutej situácii už vedia aj v FK Zemedar Poprad-Stráže. Predchádzajúcu nedeľu mal klub valné zhromaždenie, na ktorom vedenie informovalo členov aj o plánoch s futbalovým ihriskom. Hoci sa vedenie klubu odmietlo pre noviny vyjadriť, na rokovaní zaznelo, že dôležitá bude príprava a znenie zmluvy, „aby nedopadli ako Poprad“, čím mali na mysli situáciu v NTC. „Dnes máme vlastnú šatňu, tri tréningové jednotky na tréningovom ihrisku, nula tréningových jednotiek na hlavnom ihrisku a domáce zápasy v NTC. V prípade, že do NTC príde reprezentácia alebo kluby na sústredenie, sme povinní priestory NTC uvoľniť,“ ozrejmil situáciu popradského klubu v NTC Roman Dvorčák. Podľa neho by malo mesto riešiť problém, ktorý vznikol darovaním štadióna futbalovému zväzu. To, že popradskí futbalisti majú v NTC menej priestoru ako v minulosti na svojom „domovskom“ štadióne, potvrdzuje bývalý tréner Popradu Vladimír Lajčák. „Hlavná plocha sa v konsolidovaných časoch využívala na tri až štyri tréningy A mužstva a maximálne jeden tréning dorastu týždenne. K tomu jeden prípravný zápas za dva týždne a jeden majstrovský zápas A mužstva. Neskôr tam v prípade dobrého počasia hrali majstrovské zápasy aj starší a mladší dorastenci. Ak by sa v Strážach malo budovať ďalšie ihrisko NTC, tak by som to nepovažoval za nič dobré pre popradský futbal. Optimálnym riešením by bola rekonštrukcia areálu na jedno trávnaté a jedno ihrisko s umelou trávou. Ak to zoberie NTC, nevyrieši to problém FK Poprad, ktorý nutne potrebuje ihriská, inak peniaze vkladané do mládeže neprinesú očakávaný efekt,“ uviedol Lajčák. Rastislav OVŠONKA