Kežmarok ovládla Perinbaba

Pred Bazilikou sv. Kríža sa v sobotu odohrávali scény z vianočných trhov. Výkony hlavných hrdinov aj komparzistov z Kežmarku a okolia uvidíme v júni 2018.

Zahrali si aj komparzisti z nášho regiónu. Snímka: jat

Veľká sláva okolo nakrúcania pokračovania kultovej rozprávky Perinbaba mala byť už pred rokom. Kvôli teplej zime však zimná rozprávka musela počkať. Tvorcovia prišli s ďalším termínom –18. február 2017. Sobota dopadla pre štáb na výbornú a práve prvé klapky nakrúcania im spríjemnila prírodná „perinbaba“. Nemuseli púšťať ani snežné delo, ktoré si podľa slov Juraja Jakubiska nosia všade so sebou. „Scénu ešte zasnežia, ale hory nie – to bol problém minulý rok. Teraz je to úplne ideálne, nemrzneme v mínus tridsať, nie sú záveje a veľké hory sú zasnežené,“ hovorí producentka Deana Jakubisková.

Zázraky sa dejú ľahšie
„Film Perinbaba I. končí vo veternom mlyne a Perinbaba II. sa začína veterným mlynom. Príbeh otvára Alžbetka, ktorá je matkou Lukáša – hlavného hrdinu. Hovorí sa, že pokračovania nebývajú dobré. Vieme o tom, len ja verím, že to urobíme dobre i vďaka technike. Kedysi sme mali tri žeriavy, ľudia viseli na nitkách a my sme sa modlili, aby sa nikto nezabil. Teraz sa lietanie a zázraky dejú ľahšie. Digitálna technológia mi umožňuje robiť veci, o akých sa mi nesnívalo,“ prezrádza o Perinbabe režisér Juraj Jakubisko. Už 15 rokov dostával listy, aby urobil pokračovanie Perinbaby. „Hovoril som si, ak tam nastúpi nejaká iná herečka miesto Giulietty Massina, až tam miesto Zubatej nastúpi niekto iný, divák bude sklamaný,“ pokračuje Jakubisko. Práve digitálna technológia mu dovolí oživiť nenahraditeľné bytosti z rozprávky. Film je robený pre nového mladého diváka, bude mať rýchlejší rytmus s množstvom akcií.

Lukáš Frlajs si zahrá Lukáša aj vo filme. Snímka: jat

Hlavného predstaviteľa Lukáša Frlajsa vyberali na Slovensku, v Poľsku a v Čechách. Keďže ide o koproduckiu s Poľskom a Talianskom, herecké skúšky sa posielali cez internet a výber bol náročný, nakoniec však zvíťazil práve favorit Jakubiskovcov. „Zúčastňoval sa väčších výberov, užších výberov, porovnávačiek až sme mu teda pred dvomi mesiacmi oznámili, že to druhé kolo opäť vyhral. Aj s pánom režisérom sme Lukášovi od začiatku držali palce,“ povedala Deana Jakubisková.

V komparze domáci
V scéne spred baziliky uvidíte mešťanov, predavačov, tetušky aj živé zvieratá. Svoju úlohu si „zahrali“ aj stánky z Európskeho ľudového remesla. „Sú tam aj goralské kroje. Prišli také ženičky v krojoch a ja som im hovoril – ale to je zima, to by ste v tom nevydržali. A čoby nie, veď máme teplé ponožky (smiech). Máme tam aj pernikárku, keramikára, výrobcu krpcov. Kováč priniesol takú starú vyhňu, no neuveriteľné, veď to uvidíte,“ hovorí Jakubisko. Zháňanie komparzistov bolo v réžii mesta, okrem priateľov a známych spoznáte aj tváre z divadla Ex Teatro, v krojoch uvidíte členov z FS Magurák a remeselníkov si budú Kežmarčania pamätať z festivalu EĽRO.

Komparzistka sa medzi klapkami „natancovala“, kým bol režisér spokojný. Snímka: jat

Premiéra v lete 2018
Aj keď pôvodný plán Juraja Jakubiska bol uviesť premiéru na Vianoce tohto roku, diváci budú musieť počkať na jún 2018. Na strih je totiž potrebných takmer päť mesiacov v trikovom štúdiu, aby digitálne prvky nepôsobili trikovým dojmom. „A začal som uvažovať, či neurobiť Perinbabu III. Už mám nápad, najdôležitejší je nápad,“ prezradil Jakubisko. Táto informácia bola na tlačovej besede novinkou aj pre jeho manželku, viac však zatiaľ prezradiť nechcel. Vo filme uvidíte aj zábery zo Ždiaru či Bielovodskej doliny, kam sa štáb chystal po nakrúcaní v Kežmarku. „Tu na východe v okolí Spišského hradu, v Kežmarku a v tejto scenérii sa bude odohrávať 60 percent filmu. Všetci sa budú pýtať, kde sme to robili a budú si myslieť, že ďaleko, ďaleko v zahraničí. Východ má všetko. Som rád, že som tu, lebo možno sa mi podarí nakrútiť zázračný film, akým má byť každá rozprávka,“ uzatvára Jakubisko.

Jana TOMALOVÁ