Kráľ Tatier Zimmermann ovládol aj zimné behy

V sobotu sa konalo Grand Finále Zimnej bežeckej série a spoznali sme celkových víťazov.

Skialpinisti a bežci si vychutnávali nádherné tatranské počasie. (Snímka: Sport Club 1896 Štrbské Pleso)

Pretekárov v Tatranskej Polianke privítalo nádherné slnečné počasie a „od rampy“ sa vydali na vyše šesťkilometrový beh do kopca na Sliezsky dom. Očakával sa najmä duel Michala Rajniaka, ktorý mal prvenstvo a dve druhé miesta, s Mariánom Zimmermannom. Ten sa síce nezúčastnil Steeplechase, ale keďže sa najhorší zo štyroch výsledkov škrtal, bol reálne v hre o titul. Zimmermann nakoniec v sobotu našiel premožiteľa, no nebol ním Rajniak, takže aj druhé miesto mu na celkový triumf stačilo. „Dozvedel som sa, že v tých pretekoch ide o to, kto bude pred kým, no k súboju nakoniec nedošlo. Michal na odovzdávaní cien hovoril, že je chorý, takže ani nebehal. Ja som bol vpredu s Danom Kravianskym. Išli sme spolu asi tri kilometre, po ktorých sa odpútal a ja som bol rád, že som vôbec posledný kilometer a pol došiel. Mal som toho už plné zuby, lebo hore kopcom ani nebolo času chytiť dych. Vedel som, že Dano príde a je v tomto teréne zdatný. Keďže kopce neobľubujem, behal som to ako tréning v rámci prípravy a mal som aj pekný víkend s rodinou v Novej Lesnej, takže Tatry sme si nenechali ujsť,“ vyjadril sa Kluknavčan Zimmermann. Na Sliezskom dome bol teda prvý jeho kamarát Daniel Kraviansky v čase 37:43 min, Zimmerman zaostal o vyše pol minúty a tretie miesto obsadil Richard Chrappa z Elite Team OCRA Slovakia.

Grand finále vyhral Daniel Kraviansky (388), no Mariánovi Zimmermannovi (142) stačilo na celkový triumf v sérii aj druhé miesto. (Snímka: mik)

Ovládol región

Marián Zimmermann bol v septembri korunovaný za Bežeckého kráľa Tatier a v zime sa sem vrátil a ovládol ďalšiu sériu. Triumf však nebol úplne jednoznačný a našli sa súperi, ktorí mu vedeli konkurovať. Kluknavčan si však celkové prvenstvo postrážil. „Najľahšie sa mi išlo vo Veľkej Lomnici v januári na Sunrise, lebo to bolo v dobrom čase. Bežne vstávam na tréningy ešte skôr, takže toto sa hodilo do môjho pravidelného režimu. Terén bol kašovitý, ale rovinatý, takže to bolo v pohode. Náročné, ale veľmi pekné boli aj tie dva okruhy na Kalváriu v rámci Night Trail-u. Bol tam čas aj oddýchnuť si, ale teraz nie. Museli sme si rozložiť sily a neprepáliť tempo, lebo ak by sa to stalo, trpeli by sme v závere. So známymi i sponzormi som si dohodol bývanie a vždy sme si to spoločne s rodinou užili. Zimná séria sa mi páči aj z toho pohľadu, že ocenení boli viacerí a nie len jeden ako napríklad v lete kráľ Tatier,“ opísal svoje dojmy Zimmermann.

Patrícia Pukovlá (v strede v ružovom 197). (Snímka: mik)

Dominancia Puklovej

Medzi ženami bola celá séria o hegemónii Patrície Puklovej z AK Steeple Poprad, ktorá síce pre kolíziu termínov vynechala 2. kolo Night Trail, ale tri ďalšie triumfy jej celkové prvenstvo zabezpečili. V sobotu vybehla na Sliezsky dom v čase 43:45 min, pred Luciou Kovalančíkovou z ŠK Hadveo/BBtrener.sk a Bronislavou Mrákavovou z Elite Team OCRA Slovakia. „Počasie dodalo energiu do behu, ktorý bol náročný a do kopca. Ja som beh spojila s návštevou rodiny, pretože bývam v Brne, ale Tatry mám veľmi rada. Behu sa venujem na poloprofesionálnej úrovni, takže pre mňa tu konkurencia tak úplne ani nebola. Očakávala som, že súperky sa na niektorých pretekoch nájdu, ale Zimná bežecká séria je špecifická. Je skôr krosová a behy sú zamerané aj na silu. Bežalo sa cez prekážky aj skoro ráno, čo niektorí nemajú radi. Pre mňa boli ideálne práve tieto na Sliezsky dom, pretože mám veľmi rada horské behy. Zo všetkých kôl bolo práve toto pre mňa naj, pretože bolo krásne počasie a bežalo sa úplne v horách,“ hodnotila svoje účinkovanie v tatranskom seriáli Puklová.

Tradičný nordic walking tentoraz nahradili skialpom. (Snímka: mik)

Súťažili aj skialpinisti

Sprievodnou kategóriou behu v rámci tejto série býva nordic walking, no aj vďaka priaznivým podmienkam skúsili organizátori novinku. „Bolo to najkrajšie zo všetkých štyroch kôl série a zrejme všetci pretekári si to užili napriek tomu, že mali najnáročnejšiu trať. Bežalo sa do kopca. Trať bola tiahla s prevýšením vyše 600ch prípadoch to je behavé a tí, ktorí nemajú vrcholovú formu, tak aj kráčajú. S kategóriou nordic walking by sa to potom aj plietlo. Umožnili sme im však registráciu medzi bežcami, ale osobitne sme ich nevyhodnocovali. Podmienky boli ideálne na skialp, trať bola krásne zasnežená a dokonca aj ratrakovaná, tak možnosť dostali práve skialpinisti. Pred rokom chcel Horský hotel Sliezsky dom zorganizovať svoje skialpové preteky, ale neumožnilo im to počasie,“ ozrejmila Viera Véghová zo Sport Club-u 1896 Štrbské Pleso, ktorý v kooperácii so Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry Zimnú bežeckú sériu organizuje. Najrýchlejší čas medzi skialpinistami 50:13 min dosiahol Humenčan Dušan Kozel. Druhé miesto obsadil Adam Jankura z Tatranskej Lomnice a tretí bol primárne cyklista Adrián Babič z Popradu.

Zimná bežecká séria je pre každého. (Snímka: mik)

Pestrosť je istá

„Tento ročník sa tešil veľkému záujmu pretekárov. Povolenia na niektoré preteky máme limitované počtom a stalo sa, že registráciu sme museli uzatvárať aj vopred. Dvesto je stropom a v rámci celej série sme mali viac ako 800 štartujúcich, čo je veľký nárast. Tatranská Zimná bežecká séria má čo ponúknuť a každé kolo bolo svojím spôsobom unikátne. Bežalo sa cez prekážky, mali sme nočný trail, beh pri východe slnka a nakoniec do vrchu. Dobre to preverilo kondíciu každého,“ hodnotila Véghová a načrtla aj prvé plány pre 5. ročník: „Určite by sme chceli nadviazať na to, čo bolo úspešné a čo sa osvedčilo. Zrejme by sme opäť pripravili štyri kolá. Má to svoju pridanú hodnotu pre bežcov. Mnohí chodia do Tatier tak, že spoja príjemné s užitočným a strávia tu celý víkend. Môžu si zabehať, zalyžovať, bežkovať… Aktivít tu majú dosť.“

Prídu víťazi aj na Tatry Prestige Tour?

Začiatkom mája odštartuje City Trail-om aj tretí ročník už osvedčenej série Tatry Prestige Tour, ktorá láka aj najlepších zimných bežcov. „Často chodievam do Novej Lesnej na Memoriál Jána Stilla. Zatiaľ mám preteky naplánované do mája a budem sa rozhodovať. Je lákavé prísť na Tatry Presige Tour a odbehať všetko. Rada by som bola kráľovnou Tatier, ale uvidíme, čo si spoločne s trénerom zvolíme a čo nám bude do tréningu pasovať. Najbližšie plánujeme maratón v Bratislave,“ povedala Patrícia Puklová. Titul kráľa Tatier by v prípade účasti obhajoval práve Marián Zimmermann: „Uvažujem nad tým, takže ak mi to bude všetko pasovať, tak asi áno. S trénerom sme sa však ešte takto ďaleko nerozhodovali. Najbližšie plánujme prípravu na polmaratón do Bratislavy a všetko tomu podriadime.“

Michal KLEIN