Návrhárka spod Tatier zaujala čínsku módnu špičku

Dobrava Míčka už deväť rokov tvorí špeciálne tepláky, s ktorými sa presadila na celom Slovensku. Najnovšie dobyla aj Čínu.

Dobrava Míčka počas rozhovoru pre Fashion TV. Snímka: Carpe DM

Bývalá tanečnica sa po niekoľkých rokoch života v Amerike rozhodla vrátiť na Slovensko a usadiť sa v rodnej Novej Lesnej. Vzápätí sa jej podarilo nájsť dieru na trhu a začala navrhovať a šiť športové oblečenie pre tanečníkov. V priebehu pár rokov sa značka Carpe DM etablovala a našla si svojich zákazníkov. Nedávno Dobrava Míčka dostala pozvánku na prestížnu akciu – fashion week v čínskom meste Harbin. Novolesňanka tam predstavila aj svoju novú kolekciu zimných čiapok. „Verím, že peniaze prídu zvonku a ja ich pretavím tu na Slovensku,” hovorí mladá dizajnérka.

Číňania sú nespútaní
Ako sa slovenská módna návrhárka, ktorá za sebou nemá silného sponzora, dostane na týždeň módy do exotickej Číny? „Vďaka rokom tvrdej práce si ma všimla aj Lenka Suchová, agentka pre strednú Európu. Pozvala ma tam, lebo sa jej, aj ako mojej klientke, páči, čo robím. Vložila svoju dôveru do mňa, za čo jej veľmi ďakujem,” tvrdí Dobrava Míčka. Agentka usúdila, že práve táto značka je vhodná pre čínsky trh, keďže Číňania sú nespútaní akýmikoľvek konvenciami, majú radi farby, nové veci, radi sa predvádzajú, majú radi európsku módu. A tak sa začal príbeh, v ktorom si návrhárka spod Tatier zbalila tepláky a čiapky ušité v Novej Lesnej, aby ich na druhom konci sveta predviedla vplyvným blogerom, nákupcom i slávnym médiám.

Overal, ktorý videli Číňania na móle, poznajú aj Slováci z klipu rappera Majka Spirita. Snímka: Carpe DM

Tridsaťpäť hodín cesty a tri hodiny spánku
Harbin, kde slovenská „delegácia” vystúpila po 35 hodinách cesty, sa nachádza na Sibíri a žije tam početná ruská komunita. Práve tam sa jedna z najbohatších Číňaniek rozhodla usporiadať sériu módnych prehliadok prestížnych značiek. „Je tam obrovský ekonomický rozmach. To, čo som tam videla, bolo neskutočné,“ opisuje D. Míčka. Veľa času na obzeranie sa jej však organizátori nedali. Hneď po docestovaní tím odviezli do haly, kde sa mala konať prehliadka. Tam v noci pripravovali modely na ďalší deň. Budíček bol o pol ôsmej ráno. „A nasledoval šialený kolotoč – celý týždeň sme spávali 3 – 4 hodiny denne. Program, ktorý nám Číňania urobili, bol neskutočne nabitý. Chodili sme z prehliadky na prehliadku, ceremoniály, rozhovory… Naozaj nás vyťažili na dvesto percent. Megalománia v organizácii bola väčšia ako je to pri parížskom týždni módy,“ hovorí mladá Novolesňanka. Všetka práca sa im napokon podľa jej slov oplatila – odborníci kolekciu prijali pozitívne. Dobrave Míčke sa tak otvorili nové dvere. Okrem pozvania na ďalší rok sa vďaka nemu rozbehli aj rokovania v Moskve či v najväčších lyžiarskych strediskách Európy.

Čakanie na… korálky
A čo vlastne čínski experti na móle videli? Spojenie dvoch značiek – voľnočasovej Carpe DM a čiapok z novej línie DMFH. „Sú to všetko ručne robené čiapky, ktoré mali neskutočný úspech. Začalo to novú éru zimnej módy vo svete, pretože nikto neurobil ručne čiapky tak, ako to robím ja,” tvrdí Míčka. Každá zimná čiapka, ktorá sa takto v Novej Lesnej zrodí, je ručná práca a každá je originál. „Objavujú sa na nich indiánske, staroslovienske či vikingské vzory. Dopĺňam ich korálkovými či kamienkovými aplikáciami. Pri niektorých čiapkach čakáme aj mesiac alebo dva, kým zoženiem adekvátne koráliky či farbu kožušiny. To ma na tom baví najviac, že to nie je pásová výroba.“ Podľa autorky sa už všetky čiapky vyrobené v kreatívnej dielni DMFH na Slovensku predali, aj napriek ich vyššej cene.

Dobrava Míčka (štvrtá zľava) medzi návrhármi zaujala. Snímka: Carpe DM

Zamestnáva Slovákov
Čínsky úspech znamená pre značky nové príležitosti a viac práce. Napriek tomu, každý kúsok z kolekcií stále pochádza a bude pochádzať z Novej Lesnej. „Pokiaľ potrebujeme vyrobiť nejaký väčší balík oblečenia, mám na to spriaznené fabriky, pričom všetky sú na Slovensku,“ tvrdí Dobrava Míčka. Napriek tomu, že na Slovensku sa jej nepodniká ľahko, je rozhodnutá pokračovať a peniaze, ktorá jej móda zarobí v zahraničí, vrátiť naspäť domov. „Neplánujem to robiť inak, pokiaľ ma štát úplne nepoloží na lopatky,“ hovorí návrhárka. „Ja v tom totiž nehľadám peniaze, ale seba a uplatnenie svojich kreatívnych myšlienok,“ uzatvára dizajnérka.

V tejto hale prebiehal čínsky faashion week. Snímka: Carpe DM

 

 

 

 

 

 

Pred prehliadkou. Snímka: Carpe DM

Dobrava Míčka v Harbine. Snímka: Carpe DM

 

Záverečné defilé značky Carpe DM a DMFH. Snímka: Carpe DM

Mária MLAKOVÁ