Peter Hudák: Šerbic je schopný vychovať aj olympionika

Boxeri Alex Gym Poprad v sobotu vkročili do novej sezóny. O lige i o fungovaní klubu sme sa porozprávali s jeho predsedom Petrom HUDÁKOM.

Popradská výprava v Ždani (zľava) Štelmach, Serbič, Hudák, Svitaň. (Snímka: Alex Gym Poprad)

Ako sa váš klub dostal na športovú mapu?
» V Poprade chýbal klub klasického boxu. Ľudia sa chceli hýbať a robiť niečo so svojou kondíciou. Klub Alex Gym Poprad vznikol v roku 2015 na základe spojenia ľudí, ktorí mali chuť trénovať a súťažiť. Za zrodom stojí náš tréner Aleksander Serbič, ktorý pochádza z Bosny a Hercegoviny. Je skúseným boxerom, bývalým majstrom Juhoslávie, ktorý má na trénovanie potrebné licencie. Naše začiatky boli spojené s Prešovom, ale už sme úplne samostatní.

Koľko máte členov?
» Zjednocujeme ľudí, ktorí si chcú zlepšovať kondíciu, vedieť sa brániť či zápasiť. Počet členov sa stále pohybuje okolo 20 a aktívne súťaží asi osem boxerov v rôznych hmotnostných kategóriách. Teraz už máme za sebou prvú sezónu v Slovenskej lige boxu.

Ako vyzerá liga?
» Ide o zápasy rozložené do dvoch častí počas jedného roka. Koná sa zhruba 15 kôl podľa toho, ako to klubom vychádza finančne. Slovenská boxerská federácia sa však sústreďuje najmä na západné Slovensko a na východe, resp. na strednom Slovensku, máme iba pár kôl. Napriek tomu, že len začíname a neoplývame dostatkom financií, snažíme sa cestovať aj na ten západ ako Komárno, Nitra a podobne.

Ste novým klubom… Aké máte vzťahy s ostatnými?
» Klubov pribúda len málo. Najviac sme si sadli práve s východniarmi, pomáhame si, spoločne cestujeme. Nevládne však žiadna nevraživosť ani s ostatnými a vychádzame v dobrom. Naším priateľským klubom je najmä Goral Gym Kežmarok, ktorý sa špecializuje na thajský box. Ich chlapci chodia k nám, my k nim. Snažíme sa tréningy prepletať, aby sme neupadli do stereotypu. Prospieva nám najmä ich kondičný tréning, pretože ich disciplína je určite fyzicky náročnejšia, pretože zapájajú nohy a celé telo. Oni u nás potrénujú viac ruky. Vďaka tomu spejeme aj k lepším súťažným výsledkom.

V rámci 2. Slovenskej ligy boxu ste v roku 2016 triumfovali. Aká je hierarchia našich súťaží?
» Chlapci, ktorí nemajú za sebou tri zápasy, musia boxovať tam. Ako začiatočníci sme to vyhrali s náskokom okolo 10 bodov pred Nitrou. Úroveň oboch líg je však rovnaká s tým rozdielom, že v prvej môžete dostať súpera, ktorý má za sebou aj sto duelov, prípadne majstra Slovenska. Za víťazstvo sú štyri body, za remízu dva, za účasť jeden, ale za diskvalifikáciu či neúčasť sa body naopak odpočítavajú.

Vo svojej kategórii nemá Dávid Svitaň (vpravo) mnoho súperov. (Snímka: Alex Gym Poprad)

Čo pre vás jedno kolo Slovenskej boxerskej ligy obnáša?
» Býva každý tretí týždeň a väčšinou sa sústreďuje na západe. My zvykneme vyrážať okolo piatej – šiestej ráno z Popradu a domov prichádzame až neskoro večer. Dopoludnia máme prezentáciu, váženie, lekársku prehliadku, nasleduje spoločné sedenie trénerov a vedúcich klubov a boxovať sa začína okolo jedenástej mládežníckymi kategóriami. Mužské duely sú zoradené od najľahších chlapov po najťažších. Máme kategórie od 64 kg do 91 kg. Stáva sa, že na ligu sú pripravení aj šiesti, no nie vždy to vyjde. Ak sa v jednotlivých váhovkách zaregistruje nepárny počet, jeden musí ísť z kola von. Medzi mužmi máme aj jedného šesťdesiatkilového, ktorému sa veľmi ťažko nachádza súper a podobný problém nastáva aj v ťažkej váhe. Najpočetnejšie zastúpená býva stredná váha do 75 kg. Boxuje sa 3 x 3 minúty, ale ak máme nabitý deň s päťdesiatimi zápasmi, tak najpočetnejšie kategórie sa menia na 3 x 2 minúty. Boduje sa na kolá, rozhodcovia sledujú útočnosť i obranu, priame aj nepovolené údery.

Dochádza aj k zraneniam?
» Krvácanie z nosa, zlomené nosy, narazené kosti, príp. natiahnuté svaly považujeme za bežné následky zápasov. Osobne ani bolesť v ringu necítim a prichádza to potom večer alebo na druhý deň. Zranenia, paradoxne, bývajú skôr na tréningu, ale platí, že ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Nič vážnejšie sa však nestalo. Nezameriavame sa na knockouty, ale skôr sa snažíme navzájom upozorniť na chyby. Samozrejme, väčšinou skúsenejší radia nováčikom.

V sobotu ste odštartovali novú sezónu v Ždani pri Košiciach…
» Dávid Svitaň do 64 kg vyhral 3:0 proti zápasníkovi z Giraltoviec a Dávid Štelmach zvíťazil v kategórii do 91 kg taktiež 3:0 nad boxerom z Prešova, takže sme úspešne vykročili za obhajobou. Viacerí však boli chorí, čo bolo na prvom kole ligy citeľné, ale takýto problém mali aj ostatní. Určite chceme obhájiť prvenstvo v 2. lige a čoraz častejšie sa zúčastňovať aj prvej alebo rôznych galavečerov.

Aj Dávid Štelmach (vľavo) začal nový ročník ligy víťazstvom. (Snímka: Alex Gym Poprad)

Môžeme sa tešiť aj na popradské kolo?
» Sme nový klub a peňazí nemáme na rozdávanie. Oslovili sme mnohých sponzorov a inštitúcie, ktoré nám väčšinou vyjdú v ústrety. Už minulý rok sme chceli osloviť mesto, ale chceli sme mať klub niečím podložený. Teraz máme diplom a pohár, tak skúsime mútiť vodu. Radi by sme organizovali jedno z kôl v telocvični na SPŠ v Poprade, ale zatiaľ je to v štádiu zháňania prostriedkov, pretože nejde o lacnú záležitosť. Kalendár však nie je uzavretý, niečo možno aj vypadne a federácia by nás tam určite vedela ešte strčiť. Myslím, že tak na 70 percent sme na to pripravení. Ring sa požičiava, my máme len tréningový.

Kam sa na vás teda môžu prísť diváci spod Tatier najbližšie pozrieť?
» Liga boxuje v Giraltovciach, Vranove nad Topľou či práve v Ždani. Kežmarský Goral Gym však koncom marca zorganizuje galavečer bojových umení. S vysokou pravdepodobnosťou venujú štyri alebo päť duelov klasickému boxu v našom podaní. Alexander Serbič sa tam rozlúči so športovým publikom a ukončí kariéru aktívneho boxera, ale v klube naďalej ostáva ako tréner, resp. vedúci. On je schopný vychovať z talentovaného človeka aj olympionika.

Rozvíja sa vaša členská základňa? Ako vyzerajú tréningy?
» Drvivá väčšina boxerov je pre tento šport zanietená. Pokiaľ nie sú prekážky v podobe vysokého veku či zdravotných problémov, tak chcú všetci zápasiť. Máme však aj ženy, ktoré chodia schudnúť, resp. naberajú kondíciu, ale jedna dorastenka pôjde aj zápasiť. Ženy tvoria asi 10 percent zo všetkých zápasov ligy. Neorganizujeme žiadne nábory a fungujeme v prirodzenom cykle príchodov i odchodov. Stretávame sa dvarkát týždenne o 18.00 h v utorok a štvrtok v telocvični SPŠ Poprad a teraz už máme k dispozícii aj bazén v stredu. Stačí prísť, predstaviť sa a potom záleží len od človeka, ako k tomu pristúpi. Každý nadšenec má dvere otvorené a postaráme sa o to, aby sa všetko naučili správne. Určite sa dá u nás pracovať aj s mladšími generáciami, je dobré robiť niečo odmalička, lepšie sa zvyká. Tento rok pôjdeme vďaka sponzorovi aj na sústredenie do Chorvátska, ale v menších skupinách si chodíme zabehať, do fitka, plávať…

Box je v slovenských podmienkach minoritným športom…
» SBF nie je v pozícii, aby mohla lige robiť výraznú reklamu. Samotné kluby ako organizátori sa však angažujú a pripravia plagáty najmä na facebooku. Liga sa organizuje aj v športových halách, kam príde okolo sto divákov a v telocvičniach som nevidel viac než tridsať, čo sú väčšinou rodinní príslušníci. Celkovo tam vrátane nás športovcov máme tak 100 až 150 ľudí. Klasický box je matkou všetkých bojových umení a osobne v ňom vidím potenciál zaujať diváka.

Michal KLEIN