Pod hradom Ľubovňa zahrajú na fašiangoch Jendrichovci, uvidíte Odyseu

Fašiangy pod hradom Ľubovňa
Ľubovnianske múzeum vás pozýva zažiť v nedeľu 26. februára o 14.00 h fašiangovú atmosféru do skanzenu pod hradom Ľubovňa so sprievodom masiek, pochovávaním basy a ľudovou zábavou. O dobrú náladu pred pôstnymi dňami sa postarajú členovia FS Vrchovina zo Starej Ľubovne, ženská spevácka skupina Miľpošanka z Milpoša a ľudová hudba bratov Jendrichovských z Novej Ľubovne. Ten, kto príde do skanzenu oblečený v kroji alebo s vyrobenou fašiangovou maskou, má vstup zdarma.

Folklór v Kežmarku mal čierny týždeň
Goralský folklór zažil minulý týždeň ťažké časy. V stredu pochovali v Ždiari folkloristu Petra Michaláka po tom, ako nečakane skonal na Goralskom plese. V utorok 14. februára umrel a vo štvrtok mal pohreb Pavol Ďateľ, ktorý pôsobil vo folklórnom súbore Magura viac ako 30 rokov, bol primášom a vedúcim ľudovej hudby. „Ujo Paľo, obrovská vďaka za všetko, čo ste v súbore vytvorili, za úžasnú muziku, za všetkých vychovaných muzikantov,“ uvádza sa na stránke Ľudovej hudby FS Magura z Kežmarku.

V Poprade sa predstaví Ander z Košíc
„Ľudze mojo“ – presne takto sa zvykne prihovárať ľudový rozprávač Ander z Košíc (vlastným menom Ján Pisančin) divákom. Už viac ako štyridsať rokov zabáva ľudí a rozdáva dobrú náladu. Svoje vtipné monológy rozpráva v špecifickej podobe východniarskeho nárečia, tzv. anderovčine. Dnes už legendu budete môcť vidieť naživo aj v Poprade. Ander z Košíc sa predstaví v stredu o 18.30 h v Dome kultúry. Vstupné na predstavenie je desať eur. Predpredaj lístkov zabezpečuje Mestská informačná kancelária v Poprade.

Odysea o Jacquesovi Cousteauovi
V popradskom Cinemaxe uvidíte v utorok 21. februára o 20.20 h životopisnú snímku Odysea. Píše sa rok 1946. Kapitán Jacques Cousteau si po vynáleze akvalungu môže dovoliť vysnívanú vilu pri Stredozemnom mori. Do sveta potápania zasväcuje aj svojich synov Pokojný život s rodinou naruší jeho túžba po dobrodružstve pod vodnou hladinou. Tu sa láska k podvodnému svetu ale výrazne líši – otec ho chce dobývať a syn Philipp chrániť. Vstupné je 3,95 eura.