Štrbské bežky spoznali mená nových víťazov

V nedeľu bol na štvrtom ročníku verejných pretekov v behu na lyžiach prekonaný účastnícky rekord z minulého ročníka o viac ako 100 pretekárov. Na podujatí Štrbské bežky sa ich predstavilo až 340.

Najlepší bežkári, ktorí cez víkend prišli súťažiť na Štrbské Pleso. Vpravo aj Pavol Hurajt s Matúšom Jančíkom. (Snímky: Martin Smolka)

Organizátori opäť pripravili krátky šprintérsky okruh s prekážkami Snow Kidz Cross country sprint. Mladší súťažili na 500-metrovej trati a starší na 800-metrovej s ôsmimi prekážkami. Medzi slalomovými tyčami, rôznymi obrátkami a preskokmi sa najlepšie darilo Michalovi Malákovi a Laure Prílohovej. Táto disciplína bola najpopulárnejšia a vyskúšalo si ju 153 pretekárov.

Najväčšie napätie bolo pri hromadných štartoch na 2 km a 5 km voľnou technikou. Dospelí súťažili na homologizovaných okruhoch, ktoré vyhovujú aj potrebám medzinárodných pretekov. Na dvojkilometrovej trati bolo spolu 85 bežkárov. Najrýchlejším mužom bol s časom 5:44 min Martin Mlynár z ŠKP Vysoké Tatry a za 6:36 min dobehla prvá žena Ema Kapustová z Klubu biatlonu Revúca. Historické lyže, ktoré slúžia ako putovná cena pre víťazov hlavnej kategórie, budú doplnené o ďalšie dve mená. Päťkilometrovú trať zvládol najlepšie za 12:01 min domáci Michal Jurčo zo SKI Team Štrbské Pleso a najrýchlejšou ženou bola za 16:22 min Eva Lehotská z KBL Martin. Hlavnú trať si vyskúšalo 103 športovcov a všetci, ktorí preťali cieľovú čiaru, získali účastnícku medailu. Už tradične pretekali aj Igor a Ivan Timkovci z hudobnej skupiny No Name, ktorí prevzali záštitu nad Štrbskými bežkami. Aj tento rok odovzdávali ceny spolu s bronzovým medailistom zo ZOH Vancouver Pavlom Hurajtom a riaditeľom pretekov Matúšom Jančíkom.

Atmosféru dotvárala aj hudobno-zábavná skupina Traky. Organizátorom podujatia bol Športový klub Štrba, obec Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu,  Región Vysoké Tatry a Areál bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso. Štrbské bežky sú súčasťou  kalendára Tatry v pohybe. (red)