Tatranská galéria vystavuje aj známky k paralympiádam

V piatok sa na vernisáži stretli výtvarníci Piačkovci a šéf paralympijského výboru Ján Riapoš. Na besede a workshopoch sa dozviete, ako vzniká poštová známka.

Vernisáž výstavy Územie – umenie. Snímka: archív Tatranskej galérie

Od piatku 3. februára je v Tatranskej galérii v Poprade vernisáž výstavy Územie – umenie (od 3 centimetrov do 3 metrov) Igora a Júlie Piačkovcov.

Uvidíte, ako vzniká známka
Obaja autori sú na Slovensku aj v Čechách známi, majú za sebou množstvo výstav a projekt s Tatranskou galériou pripravovali viac ako dva roky. Keďže galéria ponúka veľké priestory, zastúpené sú diela od tých najmenších z tvorby Piačkovcov – poštových známok – až po veľkorozmerné diela. „Celý tento projekt sme chceli poňať nielen ako samostatnú výstavu a ich tvorbu, ale aj ako edukatívnu formu, aby návštevníci, mladí ľudia aj deti mali možnosť vidieť, ako vznikajú jednotlivé žánre umenia. Výstavu sme nazvali priliehavo Územie – umenie, naozaj je výstava vytvorená priamo pre našu galériu a pre naše územie,“ povedala riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Počas výstavy sa pripravujú aj komentované prehliadky spojené s workshopmi, ktoré budú 22. februára a 19. marca. Verejnosti tak manželia Piačkovci ukážu, ako vznikajú grafické techniky či poštové známky.

Šport, umenie, filatelia
Júlia aj Igor Piačkovci sú autormi viacerých známok. Jedny z posledných, ktoré boli realizované a ktoré Slovenská pošta aj vydala, vznikli práve pri príležitosti Paralympijských hier. „Celý projekt prepojili tak, že v rámci vernisáže bude sprístupnená poštová priehradka, príležitostná pečiatka práve pre túto výstavu a bude aj beseda s autorom. Čo nás veľmi teší, prídu zástupcovia ako Slovenskej pošty, tak aj Paralympijského výboru. Mal by prísť priamo predseda Ján Riapoš. Bude to prepojenie športu, umenia, známkovej tvorby a ešte nás teší, že budeme mať na vernisáži kvalitného hudobného hosťa – Adrienu Bartošovú,“ povedala Anna Ondrušeková. Igor Piačka urobil pre paralympionikov dve známky, a to k paralympiáde v Pekingu v roku 2008 a v Riu de Janeiro 2016. V Tatranskej galérii sú známky v zväčšenom formáte A1,  aby si návštevníci mohli dôkladne pozrieť štruktúru kresby.

Spojení aj s Tatrami
„Návštevníci si budú mať možnosť zakúpiť unikátny ojedinelý grafický list, ktorý vyjde v náklade len 20 kusov špeciálne pre túto príležitosť. Pre tento slávnostný vernisážový deň ho vytvoril Igor Piačka,“ hovorí o ďalšej novinke Anna Ondrušeková. Jeho tvorba je však predsa spojená aj s naším regiónom. „Aj keď Piačkovci žijú v Pezinku, kde majú aj ateliér, predsa len je tvorba Igora Piačku spojená aj s tatranským regiónom a Tatrami. Jedno z jeho prvých rozsiahlych diel sa nachádza v zotavovni v Tatranských Zruboch, je to päť metrov dlhé dielo. Práve teraz vybavujeme a snažíme sa o zapožičanie, aby mohli návštevníci vidieť aj toto dielo,“ hovorí Anna Ondrušeková.
Jana Tomalová