Zahlasujte ešte dnes za obnovu diel Majstra Pavla

Zídu sa belianski poslanci
Vo štvrtok 2. marca sa o 16.00 h v zasadačke mestského úradu zídu poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej. Poslanci budú schvaľovať aj všeobecne záväzné nariadenie záväznej časti územného plánu mesta. Pripravená je aj úprava rozpočtu na tento rok. Poslanci by tiež mali schváliť podanie dvoch projektov na zriadenie a modernizáciu odborných učební na základných školách. Zastupiteľstvo tiež prerokuje viacero informatívnych správ o činnosti mestských organizácií a spoločností.

Pod Tatrami pribudnú ďalšie cyklotrasy. Snímka: archív mesta Spišská Belá

Pribudnú ďalšie cyklotrasy
Mesto Poprad pripravuje výstavbu ďalších cyklotrás. V štyroch etapách by mali nové cyklotrasy prepojiť existujúci cyklochodník v západnej časti mesta s hranicou katastra v severovýchodnej časti mesta. Cyklochodník bude viesť popri rieke Poprad. Ako prvý by mal pribudnúť úsek od veľkej kruhovej križovatky po Aquacity. V ďalších etapách pribudnú úseky Aquacity – čerpacia stanica Oktan, Oktan – čistiareň odpadových vôd a úsek od kruhovej križovatky po existujúcu cyklotrasu pri vodnej kaskáde.

Začína sa pôstne obdobie
Cez víkend vyvrcholili fašiangové oslavy. Išlo o posledný víkend pred začiatkom pôstneho odbobia, ktoré podľa rímskokatolíckeho kalendára začína na Popolcovú stredu. Tá pripadla tento rok na stredu 1. marca. Podľa tradícií sa v pôstnom období nekonali žiadne zábavy a oslavy, ale napríklad ani svadby. Štyridsaťdňové obdobie pôstu, do ktorého sa nepočítajú nedele, končí Veľkou nocou. Tento rok pripadla Veľká noc na nedeľu 16. apríla. Ide o pohyblivý sviatok, ktorý je závislý od viacerých okolností.

Blížia sa prázdniny na východe
Jarné prázdniny už majú za sebou školáci z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. Tento týždeň si voľno užívajú deti z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja. Ako poslední prídu na rad školáci z Prešovského a Košického kraja. Prázdniny na východnom Slovensku budú mať deti od 6. do 10. marca. Do školských lavíc zasadnú školáci na východnom Slovensku opäť v pondelok 13. marca.

Jarné prázdniny začnú onedlho aj na východe Slovenska. Snímka: rov

Vietor komplikoval dopravu
Silný vietor ochromil v piatok vo východnej časti Tatier nielen lyžovačku, ale na viacerých miestach aj dopravu. Najviac výjazdov mali hasiči v okolí obce Ždiar, ale zasahovali aj v Tatranskej Kotline, Tatranskej Lomnici a Tatranskej Lesnej, kde silný vietor vyvracal stromy. Pre silný vietor sa v Tatranskej Lomnici v piatok vôbec nelyžovalo a odstavené boli aj lanovky na Štrbskom Plese. Cez víkend sa situácia v regióne upokojila.

Výstrahy pred vetrom po novom
Slovenský hydrometeorologický ústav začal vydávať novú výstrahu. K doterajším desiatim pridal aj výstrahu – vietor na horách. Dôvodom bolo, že pri preberaní výstrah médiami a ďalšími užívateľmi často dochádzalo k ich dezinterpretácii. Hoci výstraha pred vetrom platila len pre vysoké horské polohy, táto špecifikácia už neodznela a na verejnosť sa dostala len informácia o vetre v danom okrese. Osobitne tak budú meteorológovia upozorňovať na vietor v obývaných oblastiach a na horách.

Prezident vrátil zákon parlamentu
Prezident vrátil národnej rade na opätovné prerokovanie dve novely volebného kódexu, ktoré parlament prijal 2. februára. Cieľom prvej novely má byť zmena voľby predsedov samosprávnych krajov. Schválený zákon mení dvojkolový systém na jednokolový. Predsedom samosprávneho kraja sa mal stať ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov. Podľa prezidenta je odôvodnenie takejto zmeny v roku konania volieb nízkou účasťou voličov a úsporou finančných prostriedkov neúplné a skresľujúce.

Zišli sa lekárski odborníci
Nemocnica Poprad zorganizovala v polovici februára už štvrté Popradské lekárske dni. Hlavnou témou konferencie bola „bezhraničná“ spolupráca pri úrazoch – prednemocničná a nemocničná starostlivosť – skúsenosti lekárov urgentnej medicíny, traumatológov a intenzivistov. Na podujatí sa počas dvoch dní zúčastnilo 751 lekárov, sestier a medicínsko-technických pracovníkov zo Slovenska, Česka, Rakúska, Talianska a Nemecka. Účastníkov konferencie osobne pozdravil aj prezident Andrej Kiska.

Bazilika sv. Jakuba v Levoči. Snímka: mam

Posledná možnosť na hlasovanie
Ešte dnes, 28. februára, môžete v internetovom hlasovaní dať hlas jednému z projektov obnovy diela Majstra Pavla z Levoče v rámci projektu Nadácie VÚB Poklady môjho srdca. Víťaz získa grant na reštaurovanie diela. O podporu sa uchádzajú diela z Lomničky, Stratenej, Lipian, Spišskej Novej Vsi, Prešova, Bardejova a tri z Levoče. Hlasovať sa dá na webstránke www.nadaciavub.sk/poklady. Deň pred ukončením hlasovania mala najviac hlasov obnova súsošia kalvárie zo Spiša.

Sulín zasiahla ľadová povodeň
V obci Sulín v okrese Stará Ľubovňa vyhlásili v piatok tretí stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom bola stúpajúca hladina rieky Poprad, z dôvodu naplavenia ľadových krýh. Ľadová povodeň zasiahla najmä časť Závodie, kde voda vyplavila na breh ľadové kryhy na príjazdovú cestu v dĺžke približne 400 metrov. Ľadové kryhy poškodili ploty a záhrady rodinných domov. V časti Závodie žije približne 30 obyvateľov.