Hokejisti spod Tatier obsadili po základnej časti siedmu priečku

Tri kolá ukončili uplynulý týždeň základnú časť Tipsport Ligy.

Posledný domáci zápas v základnej časti Poprad odohral proti Žiline. (Snímka: mik)

„Kamzíkov“ na MDŽ čakalo špeciálne kolo vo Zvolene a v prípade víťazstva by si nepotvrdili len postup do play-off, ale udržali by sa v hre aj o piatu priečku po základnej časti. Tréner Ozimák sčasti vynútene premiešal útokmi. Pre zranenia mu totiž chýbali Zagrapan s Hendersonom. Naopak, Troliga už k dispozícii bol, po čase sa do zostavy vošiel aj Dmitrij Abramov a od začiatku nastúpil v bráne aj Martin Šúrek.

Pod Pustým hradom natiahli „kamzíci“ sériu porážok už na päť za sebou. (Snímka: archív/mik)

Porážka v nájazdoch

V úvodnom dejstve sa hral zaujímavý hokej a oba tímy ťažili z početných výhod. Vylúčenie Lukáša Nováka potrestal Radoslav Suchý, ktorému pred odkrytú bránu puk naservíroval Svitana. Keď v oslabení na konci prvej časti Popradčania nepokryli Klhůfeka za bránou a ani Hraška v bezprostrednej blízkosti pred ňou, prihrávka musela skončiť vyrovnaním. „Kamzíci“ však išli do šatne predsa len vo vedení, pretože pri signalizovanom treste sa z dorážky presadil Mlynarovič. V prostrednej dvadsaťminútovke mohol zvýšiť Bjalončík, ale ležiaci Šimko predviedol zázračný zákrok betónom a zabránil jasnému gólu. Hostia za to pykali, pretože Zvolen využil tlak po skončení jednej z presiloviek, keď Lukáš Jurík našiel v ideálnej pozícii pred bránou Samuela Petráša. „Rytierov“ to nakoplo a v tretej tretine boli lepším tímom. Zaslúžene sa dostali aj do vedenia. Vhadzovanie v útočnom pásme čisto vyhral Bruno Mráz a Hraškovu strelu od modrej zastavila až sieť. Napriek tomuto zásahu Podtatranci nevzdali boj o dôležitý bodík a Dávid Bondra v páde, ktorý bol následkom faulu, dokázal doraziť Murčekovu strelu a vyrovnať. Duel sa dostal do predĺženia, kde mali v závere domáci presilovku. Len ďalší zázračný zákrok, tentoraz v podaní Martina Šúreka proti Klhůfkovmu zakončeniu, ešte zabezpečil samostatné nájazdy. Český kanonier však uspel práve v rozstrele podobne ako Mráz a keďže nikto z „kamzíkov“ na Šimka nevyzrel, Zvolen zvíťazil 4:3 sn. Poprad síce vypadol z hry o piatu priečku, ale vybojovaný bod preň znamenal aspoň istotu play-off.

Proti Žiline prišlo po dlhej dobe víťazstvo aspoň v predĺžení. (Snímka: mik)

Svitana úradoval

V piatok pod Tatry pricestovali žilinskí „vlci“, ktorí už mali isté štvrté miesto, takže ich kormidelník Milan Jančuška sa rozhodol dať viac priestoru dlhodobo menej využívaným hráčom. O postavení Popradu v tabuľke, naopak, rozhodoval každý bod, takže tréneri nasadzovali to najlepšie, čo mohli. Z tohto konceptu im však vypadol pre zranenie kapitán Kroták a stále absentoval aj Henderson. Marek Zagrapan sa vrátil na pozíciu prvého centra. Práve on však na začiatku zápasu dostal trest za hákovanie, čo Žilina patrične využila. Hruška z pravého krídla nabil Handlovskému do medzikružia a Fokin už gólu nedokázal zabrániť. Onedlho zase faulovali hostia, no presilovka sa ešte nestihla začať. Pri avizovanom treste narobila šestica korčuliarov v útočnom pásme prievan. Po zblokovanej strele Guliaeva sa k puku dostal v rohu Svitana, Fabian potvrdil svoje ofenzívne inštinkty, zišiel si do medzikružia pre prihrávku a Mikoláš nemal šancu. V druhej tretine sa „vlci“ dostali opäť do vedenia, pretože Podtatranci zaváhali pri organizácii defenzívy. Konečný mal puk za bránkou, jednu žŕdku a zároveň prihrávku kryl Guliaev a druhú osamotený Fabian. Konečného spoluhráči tak dostali veľa priestoru, prihrávka išla priamo na Šviháleka, ktorý nemal problém skórovať. Hra potom začala trochu upadať, ale zaujala šanca Suchého, ktorý sa vo vyloženej pozícii nedokázal presadiť a zaujímavý mohol byť aj únik Bondru, ale ten nedokázal dostatočne skrotiť puk a ušiel mu z hokejky. „Kamzíkom“ to vyšlo až v tretej časti, keď od modrej nenápadne vystrelil Svitana, ktorý využil výbornú prácu Mlynaroviča pred Mikolášom. Práve Patrik Svitana bol mužom zápasu, pretože v predĺžení zobral ťarchu okamihu na seba, obkorčuľoval bránu, dostal sa do výbornej pozície, vystrelil a rozhodol o triumfe 3:2 pp. Poprad sa tak tešil z víťazstva po piatich porážkach za sebou. „Dnešný zápas sme chceli vyhrať. Bolo tam množstvo šancí, kopec striel, ale nepadalo nám to. Dal som vyrovnávajúci gól, ktorý mužstvu pomohol a padlo mi to aj v predĺžení, tak sme, chvalabohu, zvíťazili. Dúfam, že nám to pomôže do posledného zápasu a pripravíme sa na play-off,“ vyjadril sa popradský krídelník Patrik Svitana. Zaujímavá bola aj tlačová konferencia po zápase. V priateľskom duchu si obaja tréneri popriali úspech v play-off. Marcel Ozimák ocenil, že stretnutia s „vlkmi“ boli vždy férové a vyzdvihol aj kvality súpera. Bývalý popradský lodivod Milan Jančuška vyjadril prianie, aby sa oba tímy ešte opäť stretli, čo by nastalo pravdepodobne jedine vo finále.

Podtatranci ukončili základnú časť v Nitre a už vo štvrtok tam začnú aj play-off. (Snímka: archív/mik)

Generálka s Nitrou

O štvrťfinálových dvojiciach sa rozhodlo až v poslednom kole základnej časti. Podtatranci cestovali pod Zobor bez štvorice stabilných členov zostavy. Okrem Krotáka a Hendersona chýbali aj obrancovia Suchý a Ibragimov. Priestor tak dostali Matej Paločko a Samuel Szücs, ktorí pôsobia v juniorskom tíme. Do bránky sa postavil Martin Šúrek, ktorý už po 16 sekundách inkasoval. Marek Tvrdoň sa z rohu pretlačil cez Zagrapana až k úspešnému zakončeniu. Tvrdoň mohol pridať aj druhý gól v presilovke, ale tutovku do odkrytej brány nepremenil. Domáci mali sľubné šance aj potom, ale nedokázali ich využívať. V druhej tretine tak pohrozil Popradčan Mlynarovič, ale Hartzelovi pomohla žŕdka a hostia nevyžili ani početnú výhodu o dvoch hráčov. Štandardnú presilovku však využili „corgoni“ v záverečnom dejstve. Slovákovu strelu od modrej Šúrek vyrazil len pred seba, kde už číhali na dorážku Pupák s Copeom a práve Američan zvýšil náskok. Podtatranci sa dočkali čestného úspechu hneď vzápätí, keď Fabian nahodil puk na bránu a po dotyku Zagrapana skončil v sieti. Napriek záverečnej power-play „kamzíkov“ sa už nedokázal presadiť nikto, takže Poprad prehral pod Zoborom 2:1. Výsledky ďalších stretnutí určili, že Podtatranci postupujú zo siedmej priečky, takže ich súperom vo štvrťfinále bude práve Nitra. „Nezachytili sme úvod a v prvej minúte sme inkasovali, ale domáci mali viac-menej počas celej úvodnej tretiny prevahu. My sme sa dokázali trošku vzchopiť až v druhej časti. Začali sme hrať trochu iný hokej, lepšie sme korčuľovali a aj pomer striel bol v náš prospech. Po zbytočnom faule v útočnom pásme sme hrali oslabovku, v ktorej Nitra zvýšila na 2:0. Napriek enormnej snahe sa nám podarilo už len skorigovať na 2:1 a ani po sľubných šanciach sme už vyrovnať nedokázali,“ hodnotil stretnutie tréner Ozimák.