Ihľany plánujú sociálny podnik, prácu má získať 22 ľudí

Chceli by vyrábať altánky, informačné tabule, sušiť huby či robiť kompost. Schválenie projektu očakávajú v najbližších mesiacoch.

Sociálny podnik by mal dostať „zelenú“ už čoskoro.Snímka: obec Ihľany

Obec Ihľany vlastní okolo 600 hektárov lesa, preto by mal byť sociálny podnik zameraný na činnosti drevospracujúceho priemyslu. „Hlavným výrobkom by boli zariadenia na turistiku a takzvaný imobiliár pre obce, ako sú napríklad informačné tabule, altánky, posedy pre poľovníctvo alebo senníky. V lese je aj dosť lesných plodov, huby, byliny, toto všetko by sme chceli spracovávať sušením. Maliny, čučoriedky a podobné ovocie by sme spracovávali za surova. Okrem lesných plodov by sme spracovávali aj prebytky z domácich sadov,“ hovorí starosta obce Ihľany Ján Turek. Tretí zámer v rámci sociálneho podniku je výroba kompostu z biologického odpadu, ktorý sa nachádza v obci.

Neplatičov nezamestnajú
Aj keď s projektom sociálneho podniku chceli začať v Ihľanoch už začiatkom roka 2017, stále čakajú na schválenie z protimonopolného úradu. Ten zisťuje, či nebude obecný podnik konkurovať podnikateľom a živnostníkom v okolí. Ján Turek očakáva, že súhlas dostanú a výrobu rozbehnú čo najskôr. „Pri všetkom optimizme by som povedal, že v júni by sme mohli začať s 10 ľuďmi a potom v ďalšom roku prijať štyri ženy, to by sme chceli mať už aj sušiareň. Ku koncu plánovacieho obdobia, čiže do roku 2020, by sme mali v podniku mať zamestnaných 22 ľudí,“ hovorí Turek. Z toho budú dvaja garanti, teda vedúci. Ďalších dvadsiatich budú vyberať podľa dvoch základných podmienok. „Prednosť má vždy ten, ktorý má nejaký výučný list ako stolár alebo tesár. A ďalšou podmienkou je, aby mal poplatené poplatky, ktoré sú povinní platiť obci. Neplatičov máme dosť veľa a každý rok sa nám to nabaľuje,“ pokračuje Turek.

Prostredníctvom akčného plánu pre rozvoj okresu Kežmarok požiadala obec o financie v objeme okolo 120-tisíc eur. „Veľký náklad je na pílu, ktorá bude rezať drevo na rezivo. Je to kotúčová uhlová píla, ktorá opracuje drevo tak, že sa dá vyrezať hranol, doska a iný sortiment, ktorý si vyberieme. Základná výbava stojí okolo 60-tisíc plus DPH. Potom potrebujeme hobľovačku, uhlovú pílu, ktorá bude rezať drevo priečne a drobné náradie. K tomu chceme ešte upraviť priestory, povymieňať vráta, zaviesť priemyselné vykurovanie, aby sa dalo pracovať aj v zime,“ hovorí Turek. Prípadného nízkeho záujmu o produkty sociálneho podniku sa starosta nebojí. „Našou výhodou je to, že pokiaľ by sme nemali odbyt, ľudí môžeme okamžite zamestnať v lese v pestovnej činnosti,“ uzatvára Turek.

Preslávil sa Spišský Hrhov
Obecný sociálny podnik sa osvedčil aj v Spišskom Hrhove. Pred 15 rokmi bola v tejto obci obrovská nezamestnanosť, u rómskej komunity dokonca stopercentná. Obec preto založila firmu s cieľom  vytvoriť pracovné miesta pre ľudí, ktorí chcú pracovať a pracovať aj vedia. Začínala s tromi zamestnancami, v súčasnosti ich má desiatky. Postavila a prevádzkuje kúpalisko, funguje ako stavebná firma, prevádzkuje aj vodovod, požičovňu náradia či segwayov a „vozítok“. Úspešná firma bola jedným z hlavných dôvodov, prečo Spišský Hrhov získal titul Slovenská dedina roka a nestratil sa ani na európskom poli.

Jana TOMALOVÁ