Na víťazstvo zla stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič

V závere uplynulého týždňa sme si pripomenuli 75. výročie prvého transportu židovských dievčat do koncentračného tábora v Osvienčime.

Pamiatku obetí holokaustu si prišiel uctiť aj premiér Robert Fico. Snímka: rov

Spomienku obetí holokaustu si prišli do Popradu uctiť aj dvaja najvyšší ústavní činitelia. Predseda vlády Robert Fico prišiel do Popradu ešte v piatok, krátko pred odletom na slávnostný summit šéfov štátov a vlád v Ríme. Pamiatku obetí holokaustu si premiér uctil pri pamätnej tabuli na železničnej stanici. „Kde boli tí predstavitelia Slovakštátu v roku 1942, ktorých tak dnes niektorí velebia, hovoria o nich dobre ako nie o svätých, keď bolo možné zorganizovať transport tisícky židovských dievčat a žien do koncentračného tábora smrti. Je to všetko klamstvo, čo šíria títo ľudia o Slovenskom štáte. Predstavitelia Slovenského štátu kooperovali s Hitlerom a vrahmi podobného typu. Preto som sa rozhodol možno takto komplikovane, ale prísť na túto železničnú stanicu, aby som aj týmto spôsobom poslal odkaz všetkým tým, ktorí netušia, o čom bol holokaust, netušia, čo sa dialo a verím, že k takémuto odkazu sa pridajú aj ďalší štandardní politici na Slovensku,“ povedal Robert Fico.

Prezident Andrej Kiska s Editou Grosmanovou, ktorá prežila transport i koncentračné tábory. Snímka: rov

Ožívajú temní duchovia minulosti
V sobotu pokračovala spomienka na prvý transport zo Slovenska na Gymnáziu na Kukučínovej ulici v Poprade a v Tatranskej galérii. Prezident Andrej Kiska spolu s Editou Grosmanovou, ktorá je poslednou preživšou z prvého transportu, spoločne odhalili pamätnú tabuľu na budove gymnázia. To v roku 1942 slúžilo ako sústreďovací tábor pre židovské dievčatá, ktoré boli v tom istom roku následne transportované do koncentračných táborov. „Pred 75 rokmi bolo na tomto mieste tisíc dievčat a mladých žien, o 20.20 večer tieto dievčatá boli presunuté na vlakovú stanicu, odkiaľ boli deportované do Auschwitzu. Nevedeli, čo ich čaká. Z tisíc v prvom transporte ich prežilo asi 20. Dnes nám znova ožívajú temní duchovia minulosti, dnes nám znova ožívajú extrémisti. Často si kladieme otázku, čo máme spraviť. Nepoznám presnú odpoveď, ale stará múdrosť hovorí, že na to, aby zlo zvíťazilo stačí veľmi málo. Stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič,“ povedal prezident Andrej Kiska.

Prezident Andrej Kiska a Edita Grosmanová odhalili na budove gymnázia pamätnú tabuľu. Snímka: rov

Svedčiť prišla aj posledná žijúca z prvého transportu
Na spomienku do Popradu prišla po piatich rokoch aj 93-ročná Edita Grosmanová. „To, čo by som chcela povedať a to, o čom hovorím je, že víťaz po vojne neexistuje, lebo i víťaz stráca svoje deti,“ uviedla Edita Grosmanová. Sama si nevie vysvetliť, ako je možné, že dokázala prežiť peklo koncentračných táborov. Jej sestra pritom nemala také šťastie. „Neviem, Boh chcel, myslím si. Potreboval posla, niekoho, kto to prežil, lebo moja sestra bola múdrejšia, silnejšia, krajšia, lepšia a ona neprežila,“ uviedla Edita Grosmanová. O seba sa už nebojí, skôr sa bojí o nás. „Ja by som mala mať veľmi zlé srdce na ľudí, ale ja nepoznám nenávisť, trpkosť,“ dodala Grosmanová.
Spoluorganizátorom spomienky bolo popri Tatranskej galérii v Poprade aj Múzeum židovskej kultúry. Podľa riaditeľa múzea Pavla Mešťana sa ani nedá vysvetliť, ako je možné, že človek niečo také urobil inému človeku. „Nerobím sa múdry. Prečítal som veľmi veľa kníh. Nielen o holokauste, ale aj od psychológov, psychiatrov, dokonca neurológov. Chcem vám zodpovedne povedať, kým človek bude žiť, kým bude ľudstvo žiť, toto je otázka, na ktorú nebude vedieť nik odpovedať,“ povedal Mešťan. Účastníci sobotňajšej spomienky, ktorá vyvrcholila programom v Tatranskej galérii, si uctili pamiatku obetí transportu zapálením sviečok na popradskej železničnej stanici v sobotu o 20.20 h, presne v čase 75. výročia odchodu prvého vlaku zo Slovenska. Rastislav Ovšonka