Peniaze sa minuli, cyklochodník do Tatier pôjde inou trasou

Minuli sa státisíce, cyklochodník z Popradu do Starého Smokovca doteraz nestojí.

Existujúce cyklotrasy chce Poprad napojiť na chodník do Veľkej Lomnice. Snímka: rov

Len prednedávnom mesto Poprad zverejnilo informáciu, podľa ktorej pripravuje novú trasu cyklochodníka. Ten by mal prechádzať celým mestom a spojiť súčasnú cyklotrasu s plánovaným cyklochodníkom Poprad – Kežmarok. Už asi sedem rokov však mesto „pracuje“ aj na cyklotrase Poprad – Gerlachov – Tatranská Polianka – Starý Smokovec.

Peniaze minuli na výkupy pozemkov a projekty
V roku 2009 vláda priklepla Popradu na tento účel jeden milión eur. Vtedajší primátor Popradu Anton Danko pre agentúru TASR ešte v roku 2010 uviedol: „Sme pred odovzdávaním projektovej dokumentácie, dohodli sme sa na jasnej trase. Milión eur, ktoré sme dostali od štátu, budú využité na projekty.“ Mesto Poprad začalo v minulosti už aj s výkupom pozemkov pod plánovanú cyklotrasu. „Doteraz má mesto vykúpené pozemky na cyklochodník do Tatier za 396 220,02 eur. Na prvú etapu bolo vydané územné rozhodnutie. Všetky prostriedky vyčlenené na výkup boli vyčerpané,“ uviedol pre Podtatranské noviny hovorca mesta Marián Galajda. Na projektovú dokumentáciu boli použité prostriedky vo výške 67 142,19 eur. Viac ako polovicu dotácie vo výške 549 542,68 eur použilo mesto v minulosti na realizáciu cyklochodníka z Juhu VI do Kvetnice. Hoci mesto Poprad začalo v minulosti s prípravou cyklotrasy do Smokovca, vrátane výkupov pozemkov, s najväčšou pravdepodobnosťou zostane ešte dlho len na papieri. Vyplýva to aj z vyjadrenia primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša: „O cyklochodníku Poprad – Smokovec my veľmi neuvažujeme. Ešte bývalému primátorovi Popradu a aj terajšiemu som navrhoval, aby sme urobili cyklotrasu od Popradu do Kežmarku, kde by sa vo Veľkej Lomnici odbočilo na Tatranskú Lomnicu.“ Trasa by viedla okolo bývalého Eurocampu. Táto trasa je podľa Mokoša už schodná aj pre rodiny s deťmi. „Na trase Poprad – Smokovec, ak ideme priamo okolo TEŽ-ky, máme problémy aj s pozemkami, ale je to dosť strmé do kopca. Aj druhá trasa, nad letiskom, cez Gerlachov do Tatranskej Polianky, je už pre trénovaných a náročnejších cyklistov. Preto aj my pripravujeme trasu smerom na Veľkú Lomnicu,“ dodal Mokoš.

Cyklotrasu do Tatranskej Lomnice pripravuje aj Veľká Lomnica. Snímka: rov

Chodník cez Lomnicu je prijateľnejší pre viacerých
V príprave cyklotrasy Poprad – Gerlachov – Starý Smokovec už nepokračuje súčasné vedenie mesta. „Aktuálne mesto pripravuje cyklochodník od jestvujúcej cyklotrasy pri vodnej kaskáde na sídlisku Západ po čistiareň odpadových vôd (rozdelený do štyroch etáp), ktorý by sa mal napojiť na plánovaný cyklochodník z Veľkej Lomnice a stať sa súčasťou cyklotrasy okolo Tatier,“ uvádza sa v stanovisku mesta Poprad. Podmienkou však je mať túto trasu v územnom pláne. Keďže popradskí poslanci v závere februá­ra neschválili návrh územného plánu, táto trasa je tiež zatiaľ iba na papieri.
Mesto Vysoké Tatry už má hotový projekt i stavebné povolenie na úsek Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina. V Tatranskej Kotline by sa chodník napojil na trasu Spišská Belá – Tatranská Kotlina, ktorý by mal pokračovať ďalej na Ždiar. Mesto momentálne zháňa peniaze na výstavbu tejto trasy. Druhý úsek, najviac rozpracovaný, je úsek Tatranská Lomnica – Veľká Lomnica. Obec Veľká Lomnica zabezpečuje prípravu a realizáciu úseku z obce až po železničné priecestie nad golfovým areálom. Úsek od priecestia až do Tatranskej Lomnice pripravuje mesto Vysoké Tatry. Projektová príprava pre stavebné povolenie je podľa Mokoša pripravená. „Tam došlo k dohode so starostom Veľkej Lomnice. Každý si budeme financovať úsek vo svojom katastri,“ uviedol Mokoš. Najväčší problém tvorí tretí úsek z Tatranskej Lomnice do Starého Smokovca. „Tu už sú náročnejšie terény a rozhodujeme sa, či cyklochodník pôjde pod alebo nad Cestou slobody. Pripravené sú tri alternatívy. Jedna z nich ráta s rozšírením cesty o pruh pre cyklistov, druhá ráta s využitím existujúceho chodníka pre peších a tretia „zelená“ alternatíva je pod Cestou slobody. „Pôvodne sme chceli alternatívu pod cestou, ale našli sa tam rozsiahle mokriny,“ uviedol Mokoš. V prípade alternatívy nad cestou by museli pri Tatranskej Lesnej odstrániť časť kopca alebo tam urobiť tunel. Následne plánuje mesto prepojiť túto trasu s cyklolyžiarskou magistrálou až na Štrbské Pleso. Ne je však vylúčené, že mesto Poprad sa raz vráti aj k projektu chodníka cez Gerlachov do Starého Smokovca. Rastislav Ovšonka