Popradskí futbalisti postúpili v Slovenskom pohári do semifinále a čaká ich už aj liga

Už tento víkend odštartuje jarná časť futbalovej II. ligy.

Asistent trénera Popradu Marek Kopač. (Snímka: FK Poprad)

FK Poprad má za sebou veľmi úspešnú zimnú prípravu a obmenený tím ukázal počas tohto obdobia nielen vzostup hernej a výkonnostnej formy, ale herne ani výsledkovo sa nestratil ani proti kvalitným zahraničným mužstvám. Popradčania už majú za sebou aj jeden ostrý súťažný duel, v ktorom dokázali v rámci Slovenského pohára postúpiť cez Dunajskú Stredu do semifinále. O zimnej príprave, ale aj o jarných očakávaniach nám porozprával asistent trénera Šturmu Marek KOPAČ.

Minulý utorok ste dokázali prekvapujúco vyradiť v rámci Slovnaft cup-u Dunajskú Stredu. Na Žitnom ostrove ste triumfovali 1:0 a v apríli vás  čaká semifinálový dvojzápas proti Skalici…

» Vrcholom zimnej prípravy bolo pohárové štvrťfinálové stretnutie v Slovenskom pohári, v ktorom sme vycestovali ku vyspelému prvoligovému súperovi. I keď sme si všetci uvedomovali, že to nebude pre nás vôbec ľahký zápas, išli sme doň s tým, že domáceho favorita sa pokúsime zaskočiť hrou, ktorú sme praktizovali počas celej prípravy. Napriek tomu, že počas duelu boli hostitelia lepším tímom, my sme preukázali veľkého tímového ducha a spoločné srdce pre Poprad. Som presvedčený, že sme si ho zaslúžili vyhrať, pričom okrem jediného gólu sme si vytvorili aj niekoľko ďalších sľubných príležitostí na skórovanie.

Spomínali ste zimnú prípravu A-tímu. Aká bola?

» Prebehla podľa našich vytýčených plánov, ktoré sme si pred jej začiatkom stanovili. Na úvod sme absolvovali významný a kvalitný zimný turnaj Tipsport liga v Čechách, ktorý sme dokázali herne aj výsledkovo zvládnuť. Odohrali sme stretnutia s tímami z najvyšších českých líg, v ktorých sme vôbec nesklamali a podarilo sa nám postúpiť až do semifinále. Po príchode domov sme načerpali ďalšie potrebné herné i kondičné sily vo vlastnom prostredí. V polovici februára sme odleteli na sústredenie do Turecka, kde sme mali ďalšie vhodné príležitosti odohrať vynikajúce zápasy s druholigistami z Ruska a Ukrajiny. Boli to pre nás opäť vydarené duely, v ktorých si všetci naši zverenci siahli na dno svojich síl. Vďaka týmto skvelým kolektívnym výkonom sme mohli po príchode domov iba skonštatovať, že celá zimná príprava prebehla podľa našich očakávaní.

Podtranci vyradili z pohára DAC na jeho vlastnom trávniku. (Snímka: rov)

Počas zimy ste dosť radikálne obmenili tím…

» V priebehu jesene, kedy sme s pánom Šturmom prevzali tento tím, sme mali iba krátky čas na to, aby sme jednotlivých hráčov dobre spoznali. Postupne sme však zistili, že nie všetci dávali futbalu maximum a nie všetky posily, ktoré k mužstvu prišli v letnej prestávke, preukázali svoje herné umenie. Prvú polovicu súťaže sme preto museli dohrať iba s takým kádrom, aký sme mali k dispozícii, čo nás v zime priviedlo k potrebe posilneniu skúsenými hráčmi. V priebehu prípravy sme postupne oslovili takmer 150 futbalistov a napokon sme si vybrali ôsmich, ktorí by mohli byť pre náš tím najviac prospešní a zároveň boli voľní. Tento hľadáčik sa pre nás napokon ukázal ako veľmi presný a vydarený, pričom tou najväčšou posilou pre samotné mužstvo bol príchod skúseného a na Slovensku i v zahraničí veľmi známeho Stanislava Šestáka.

Ako mužstvo zmenil Šestákov príchod?

» Táto opora pomerne rýchlo zapadla a vzhľadom k tomu, čo má už za sebou, je v súčasnosti veľkým príkladom pre svojich spoluhráčov, a to nielen v tréningovom procese, ale aj v stretnutiach. Tí sa popri ňom už veľa naučili nielen po športovej, ale i ľudskej stránke. Vytvorila sa veľmi dobrá partia hráčov, ktorá nepretržite skvelo funguje a zároveň ťahá za jeden povraz. Presvedčili sme sa o tom aj v prípravných stretnutiach, aj v úspešnom štvrťfinále Slovenského pohára. Pevne verím, že na to nadviažeme už v prvých dvoch dôležitých zápasoch v jarnej časti.

Každá zimná príprava odhaľuje aj problémy. S čím ste sa borili vy?

» Tak ako v každom mužstve, aj v tom našom sme spoločne s trénermi postrehli, kde sa vyskytujú azda najväčšie nedostatky. Tie musíme v najbližšom období odstrániť, aby sme mohli byť spokojní. Najväčším problémom bola určite kvalita mužstva, pričom niekoľkí hráči herne nespĺňali požiadavky a neodovzdávali v majstrovských stretnutiach všetko, čo sa od nich očakávalo. Z tohto dôvodu sme chceli kolektív obnoviť a taktiež znížiť jeho vysoký vekový priemer. Príchodom nových a lepších tvárí do mužstva sme odchody predošlých hráčov výborne nahradili a navyše sa nám podarilo preukázať väčšiu hernú silu nielen v zápasoch, ale i v samotných tréningoch. Z tohto dôvodu sme hlavný dôraz kládli na tréningové jednotky, v ktorých sme od našich zverencov vyžadovali, aby v nich išli na sto percent a nič neoklamali nielen v nich, ale, samozrejme, ani v stretnutiach.

Pomôže víťazstvo v generálke proti VSS Košice k úspešnému jarnému ťaženiu? (Snímka: mdc)

Napreduje z kvalitatívneho hľadiska mužstvo a jednotlivci v ňom?

» V zimnej príprave sme ani v jednom stretnutí výkonnostne nezaostali za očakávaním a hráči načerpali potrebnú hernú istotu s prejaveným maximom na ihrisku. Taktiež sme postrehli, že jednotlivci postupne výkonnostne rástli rýchlym tempom, čo sa preukázalo na celkovej pohode tímu a chuti do nastávajúcej práce. Pevne verím, že tak, ako to bolo aj v pohárovom dueli v Dunajskej Strede, to bude tomu aj v úvodnom vyvrcholení II. ligy skupiny východ. Terajšie mužstvo je nielen psychicky, ale i po tej športovej stránke výborne pripravené. O všetkom sa bude rozhodovať až teraz v jarnej časti, na ktorú sa všetci tešíme a sme presvedčení, že ju dokážeme čo najlepšie zvládnuť.

Aké sú vaše želania a očakávania pred štartom jarnej časti?

» Musíme naplno zvládnuť dve súťažné stretnutia s Lokomotívou Košice a s Bardejovom, ktoré nám zaručia aj účasť v nasledujúcom ročníku II. ligy. Následne nás ešte čaká množstvo ďalších dôležitých zápasov, pričom sa v nich môže stať čokoľvek. Budeme radi, ak nás na každé stretnutie prídu povzbudiť i miestni fanúšikovia, ktorí sú pre nás neustále tým dvanástym hráčom, čo potvrdili už i v Dunajskej Strede. Všetci na lavičke, ale aj chlapci na ihrisku si to pozorne všímali a bolo to príjemným povzbudením. Verím, že inak to nebude ani s Lokomotívou Košice a aj vďaka ich hlasivkám v tomto stretnutí získame tri potrebné body.

Marián DIC

Základná jedenástka, ktorá vybehla na zápas v Dunajskej Strede. (Snímka: rov)

Aktuálny káder FK Poprad:

Brankári: Adrián Knurovský, Ján Malec.
Obrancovia: Slavomír Kica, Vladislav Palša, Tomáš Peciar, Erik Šula, Jakub Hric, Ján Hatok.
Stredopoliari: Jakub Vígľaš, Jozef Kapláň, Viktor Maťaš, Szymon Gruca, Miroslav Daško, Miroslav Poliaček, Rudolf Bilas, Duje Medak, Marián Ferenc, Samuel Lipták, Lukáš Tóth, Vladimír Kúkoľ, Dávid Gallovič.
Útočníci: Marko Lukáč, Stanislav Šesták, Jakub Šašinka.

Príchody: Šašinka, Medak, Hric, Šesták, Kúkoľ, Vígľaš, Kapláň, Tóth
Odchody: Pëllumb, Alekou, Huszárik, Lupčo.
Preradení do B-tímu: J. Tropp, Ujčík.