Severovýchod trápi suchá zima

Podľa meteorológov boli uplynulé dva mesiace veľmi suché najmä v okolí Podolínca.

Poľnohospodárov možno potrápi sucho. Ilustračná snímka: mam

V týchto dňoch začal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) sledovať stav sucha na celom Slovensku. Prvé čísla hovoria jasnou rečou: problémom môže byť práve severovýchod Slovenska, konkrétne okolie Podolínca. Tam SHMÚ zaznamenal v uplynulých dvoch mesiacoch veľmi suché podmienky.

Zrážky klesli na polovicu
„Je to zaujímavý fakt najmä z dôvodu, že mnohí si pamätajú výšku snehovej pokrývky v januári na severovýchode krajiny,“ uviedla Lívia Labudová zo SHMÚ. Množstvo snehu však nezaručilo dostatok vlahy, keďže od konca januára do konca februára spadlo v tejto oblasti len 28 milimetrov zrážok. Priemer za posledné desaťročia pritom dosahuje hodnotu až 50 milimetrov. Zisťovali sme preto u miestnych poľnohospodárov, či toto sucho zaznamenali a čo to môže znamenať pre ich úrodu. „Zatiaľ máme zasiatu len pšenicu a rascu. Nedostatok vlahy sa môže prejaviť až po sejbe. My, teraz, naopak, ešte čakáme na nejaké mráziky, aby sme pôdu mohli prihnojiť. Je totiž, paradoxne, dosť rozmočená,“ tvrdí Jozef Klimek, agronóm podolínskej spoločnosti Tomak. Tá sa chystá okrem spomínanej pšenice neskôr zasiať aj jačmeň či zasadiť zemiaky. Spoločnosť sa venuje aj živočíšnej výrobe, ktorú taktiež môžu suchá ovplyvniť. V tom prípade bude totiž nedostatok krmovín.

Suchá ovplyvnia aj živočíchy
Prírodné podmienky skomplikovali rastlinnú výrobu aj v Poľnohospodárskom družtve Lomnička, ktoré sídli v Podolínci. V ich prípade však nejde až tak o sucho, ako skôr o hornatý terén. Ten podľa Michala Dziaka pestovanie obilnín veľmi predražuje. „Zvoz musíme robiť s malými vlečkami, keďže veľké autá sa do kopca nedostanú.

Mechanizmy tiež v tomto teréne spotrebujú viac nafty. Navyše, keďže polia susedia priamo s lesmi, často do nich vchádza zver a spôsobuje nám škody,“ hovorí Dziak. Aj preto z rastlinnej výroby prešlo družstvo takmer výhradne na živočíšnu. Aj tá je však kvôli krmovinám závislá na vlahe.

Pomalší rast stromov
Aj konateľ spoločnosti Lesy mesta Podolínec Pavel Homola potvrdzuje, že nedostatok vlahy sa môže prejaviť až neskôr. „Môže byť viditeľný na nižšom prírastku, ktorý je u stromov najdynamickejší práve na začiatku vegetačného obdobia. Nedostatok zrážok v zime a jarné sucho nám tiež skracujú čas na úspešné zalesňovanie. Nedostatok vlahy totiž znižuje ujatosť vysadených sadeníc a nepriaznivo ovplyvňuje aj ich prežívanie v nasledujúcom období. Sucho a nevyrovnaný vodný režim tiež značne znižujú odolnosť stromov voči škodlivým činiteľom ako je napríklad podkôrny hmyz. Znamená to, že stromy oslabené suchom sú pre lykožrúty atraktívnejšie, nedokážu sa im ubrániť a hynú,“ ozrejmil P. Homola.

V súvislosti so suchom však Lesy mesta Podolínec upozorňujú na ďalší fakt. Množstvo vyschnutej organickej hmoty v kombinácii so suchom a vetrom vytvára ideálne podmienky pre horenie a prudké a rýchle rozširovanie sa požiaru. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni preto žiada všetkých, aby dodrživali zákaz vypaľovania suchej trávy, fajčenia či manipulovania s ohňom na miestach, kde je zvýšené riziko vzniku požiaru či zakladania ohňa v prírode. „Za podpory vetra nie je často v ľudských silách takýto vzniknutý požiar zvládnuť a zastaviť,“ dodávajú hasiči.