Slovenský film Piata loď očaril detskú porotu v Berlíne

V popradskom Martinuse sa v piatok besedovalo o filme Piata loď. V kinách ho uvidíte až od 16. marca, z Berlinale si však už stihol priniesť Krištáľového medveďa.

Iveta Grófová Krištáľového medveďa nečakala. O úspechu sa dozvedela až na Slovensku. Snímka: archív IG

Aj detská hra sa môže stať niečím, čo navždy zmení život. Film rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať. Príbeh pochádza z rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej. „Napísala ho na základe novinovej správy a situácie, ktorá sa stala v Čechách. Dievčatko naozaj zobralo bábätko v kočiari a začalo sa hrať na jeho mamu. Z môjho pohľadu je tento príbeh veľmi zo života napriek tomu, že má príklon aj k magickému realizmu,“ hovorí režisérka filmu Iveta Grófová.

Hercov bolo treba aj hľadať
Hlavnú postavu filmu, malú Jarku, si zahrala v čase nakrúcania len desaťročná Vanessa z Bratislavy. „V živote som to ešte neskúšala, a tak som ani nevedela, aké to bude, ale bola som šťastná. Filmovačka nie je taká ľahká, ako to vyzerá, je to veľká makačka. V tomto sa môj pohľad na filmy zmenil. Najťažšie sú opakovania scén dookola, až kým to nie je perfektné,“ povedala o svojich prvých skúsenostiach pred kamerou Vanessa. Jej kamaráta Kristiá­na stvárnil Matúš z Vranova nad Topľou. O náročnom natáčaní nám porozprával aj asistent réžie na prácu s detským hercom Milan Chalmovský. „Deťom sa ťažko vysvetľuje, že práve teraz potrebujeme, aby sa hodinu sústredili. Neviem, či pre nich to slovo vôbec niečo znamená, samozrejme, lebo sú to deti. Musel som ich aj naháňať po všelijakých zákutiach a tým, že sme natáčali v exteriéri, niekedy nám utiekli veľmi ďaleko. A to ich asi aj bavilo,“ hovorí Milan Chalmovský. Nakrúcanie s detskými hercami prináša ešte jedno úskalie. „Písať scenár som začala v roku 2013. Museli sme sa celkom ponáhľať, lebo keby sme „sa roztočili“ a potom by sme mali dlhšiu pauzu v nakrúcaní, čo často býva, deti by nám vyrástli. Aj tak sme to podľa mňa stihli s odretými ušami,“ hovorí Grófová.

Nakrúcanie dalo zabrať detským hercom aj štábu. Snímka: archív IG

Detské hviezdy
Aj keď je film určený najmä dospelému divákovi, na festivale Berlinale ho zaradili do Generation Kplus, čo je kategória pre detského diváka do 14 rokov. O víťazovi rozhodli – ako inak – deti. „Vôbec nevyrušovali, úplne hypnoticky pozerali na film, bavil ich od začiatku do konca. A zároveň, to je taká moja súkromná teória, že keď som bola malá, veľmi rada som pozerala filmy o detských hrdinoch, ktorí boli v rolách dospelých,“ hovorí o úspechu na Berlinale Iveta Grófová. Po premietaní nasledovala beseda a detská autogramiáda. „Myslím si, že deťom došlo na premiére na Berlinale, že naozaj účinkovali vo filme, ktorý bude vidieť veľa ľudí. Užili si to ako filmové hviezdy. Premiéra bola v tisícovej sále plnej dospelých aj detí, na konci bol veľký aplauz. Deti sedeli počas projekcie vedľa mňa a celý čas vyrušovali, stále sa ma pýtali, prečo je vystrihnuté to, čo sme natočili a smiali sa na tom, ako vyzerajú. Rôzne situácie prežívajú inak ako dospelí. Bola to pre nich odmena,“ pokračuje Grófová.

Berlinale môže pomôcť
Piata loď sa začne v našich kinách premietať od 16. marca, Berlinale snímke pomohlo vopred. Na Krištáľovom medveďovi si Grófová najviac cení to, že im ho dali deti. „Detský divák je najkritickejší a najúprimnejší divák. Verím, že toto niekoho presvedčí, aby sa prišiel pozrieť do kina. Nie je to cena od filmových kritikov, je to divácka cena. A samozrejme, cena pomohla tomu, že sa ľudia vôbec o filme dozvedeli,“ hovorí Grófová. S víťazstvom nepočítali, a keďže mali tvorcovia veľa práce s distribúciou filmu, na výsledky si nepočkali. O víťazstve sa dozvedeli deň po príchode z Berlinale. Iveta Grófová nasadla do vlaku a po cenu si šla sama. Detskú porotu oslovil príbeh dvoch detí, ich kamarátstva a motív, že si vytvorili svet podľa vlastných pravidiel. Detským hercom úplne uverili.

Jana TOMALOVÁ