Štadión prejde ďalšími úpravami

Ešte do začiatku Majstrovstiev sveta 18-ročných v ľadovom hokeji prejde zimný štadión stavebnými úpravami.

Zimný štadión mesta Poprad. Snímka: rov

„Do začiatku šampionátu pripravujeme výmenu okien na chodbách štadióna pod tribúnami, opravu toaliet a vymaľovanie,“ informoval hovorca mesta Marián Galajda. Na túto investíciu má mesto Poprad prísľub na dotáciu vo výške 250-tisíc eur od Slovenského zväzu ľadového hokeja. Počas majstrovstiev sveta plánuje mesto poklopať aj základný kameň novej tréningovej haly. „Hala je v štádiu riešenia územného konania,“ informoval Marián Galajda. V súvislosti s halou existujú dva varianty, a to jednoduchý, iba opláštený objekt s ľadovou plochou a druhý predstavuje hala so zázemím pre hokejovú akadémiu. Na novú tréningovú halu má mesto vyčlenených v rozpočte 699-tisíc eur. Podmienkou ich použitia je však spolufinancovanie zo strany SZĽH. Tréningová hala by mala vyrásť na mieste súčasného parkoviska, vpravo (pri pohľade spredu) od existujúceho zimného štadióna. Úbytok parkovacích miest by mal v budúcnosti riešiť parkovací dom, ktorý by bol vľavo od zimného štadióna.

Mantinely a plochu menili v lete
Prvou investíciou súvisiacou s prípravami na majstrovstvá sveta bola výmena mantinelov a rozšírenie ľadovej plochy na rozmery 60 krát 29 metrov. Dôvodom výmeny mantinelov bolo splnenie podmienok Medzinárodnej hokejovej federácie pre uskutočnenie majstrovstiev sveta. Pôvodná výška mantinelov bola 120 centimetrov okolo celého obvodu. Nové mantinely majú výšku 110 centimetrov. Zmenila sa aj celková výška ochranných skiel. Pôvodne boli sklá vysoké 200 centimetrov okolo celého obvodu ihriska. Nové sklá majú výšku v oblúkoch a za bránami 250 centimetrov a po oboch krajoch ľadovej plochy 190 centimetrov. Oproti pôvodným mantinelom sa doplnili aj ochranné sklá v priestore medzi striedačkami. Nové mantinely postavila firma Remov Sport z Mosta v Českej republike. Za demontáž, dodávku a montáž nových mantinelov zaplatilo mesto 84 126 eur. Mesto pôvodne na tento účel vyčlenilo 110-tisíc eur.

Širšia plocha a nové mantinely pribudli už pred sezónou. Snímka: rov

Na štadióne je aj nová rolba
S výmenou mantinelov a rozšírením plochy súviseli aj ďalšie práce ako úprava ochranných sietí za bránkami, nastavenie bočného osvetlenia ľadovej plochy, rozšírenie osvetlenia nad plochou, doplnenie nosiča chladu, vyregulovanie technológie chladenia či úprava schodísk a únikových východov. Nielen s majstrovstvami súvisí ešte jedna investícia na zimnom štadióne. Koncom uplynulého roka mesto kúpilo novú rolbu. Podľa zverejnených faktúr na stránke mesta stroj na úpravu ľadu Zamboni 526 kúpilo mesto za 101 900 eur od firmy Rolmont Praha. V rozpočte mala na to samospráva vyčlenených 130-tisíc eur. Rastislav Ovšonka