Víťazmi VCS sa stali Češka Dubovská a Poliak Starzyk

Alpskí lyžiari uplynulý víkend bojovali na 62. ročníku Veľkej ceny Slovenska.

Barbara Kantorová obsadila v obrovskom slalome druhú priečku. (Snímka: Daniel Hlinka)

Tradičné podujatie sa koná na svahu Furkota na Štrbskom Plese a pozostáva z obrovského slalomu a slalomu. Ako prví sa na trať obrovského slalomu v sobotu ráno postavili muži, medzi ktorými aj tento rok chýbali tatranskí bratia Žampovci. Adamovi predčasne ukončilo sezónu zranenie a Andreas absolvoval Svetový pohár v Slovinsku. Po dvoch súťažných kolách prišlo k raritnej situácii, pretože súčet časov Poliaka Szymona Bebeneka a Čecha Jana Němca bol na stotinu sekundy rovnaký 1:57,13 min. „Obrák“ mal teda dvoch víťazov a tretí skončil ďalší Čech Lukáš Václavík. Najlepším zo Slovákov bol Frederik Katrenič až na 20. priečke.

Ani kategórii žien sa nepredstavili slovenské esá Velez-Zuzulová ani Vlhová. Súťažila aspoň Batizovčanka Barbara Kantorová, ktorá si nedávno vyjazdila aj body vo Svetovom pohári. Len tri pretekárky sa dokázali dostať v súčte pod dve minúty a dve z nich boli Slovenky. Kantorová skončila druhá, Katarína Miklošová tretia, no obe sa museli skloniť pred výborným časom 1:57,84 min Češky Martiny Dubovskej. V desiatke sme mali ešte dve Slovenky, keďže Petra Hromcová dosiahla siedmy najrýchlejší čas a Kristína Saalová deviaty.

Nedeľa priniesla slalomové súťaže. Medzi mužmi triumfoval súčtom dvoch kôl v čase 1:25,92 min Poliak Pawel Starzyk pred Slovákom Romanom Murínom a Janom Němcom. Najlepšiu desiatku uzavrel ďalší Slovák Daniel Onderčanin. Súčtom 1:32,91 min potvrdila víkendovú dominanciu medzi ženami na Štrbskom Plese Martina Dubovská. Druhé miesto obsadila jej krajanka Kateřina Kotrlová a tretie Barbara Kantorová. Do top 10 sa dokázali dostať len ďalšie Češky a ešte dve dievčatá zo Slovenska. Katarína Miklošová skončila šiesta a Petra Hromcová ôsma.

Technický delegát FIS Wojciech Gajewski odovzdáva ocenenie Barbare Kantorovej. (Snímka: Daniel Hlinka)

Celkových víťazov Veľkej ceny Slovenska určuje kombinácia oboch disciplín. Pre rok 2017 bol medzi mužmi najlepší Poliak Pawel Starzyk napriek tomu, že v sobotu bol až siedmy. Druhé a tretie miesto idú k našim západným susedom zásluhou Jana Němca a Václava Vrzgulu. Domáci lyžiari veľmi neoslnili, keď najlepším z nich bol na celkovom 15. mieste Frederik Katrenič. Kategóriu žien dvoma víťazstvami suverénne ovládla Martina Dubovská a ďalšia Češka Nikola Bubáková skončila tretia. Slovenkám sa darilo lepšie ako Slovákom, kedže až tri sa umiestnili v najlepšej desiatke. Celkovo druhé miesto si vyjazdila Barbara Kantorová, šieste Katarína Miklošová a ôsme Petra Hromcová. „Prišlo 94 pretekárov z piatich krajín. Okrem Slovákov tu boli lyžiari z Poľska, Česka, Rakúska a Chorvátska. Ťahákmi boli v ženskej kategórii Dubovská, ale aj Barbara Kantorová. U mužov to bol Poliak Starzyk, ktorý tu už párkrát bol a myslím, že už raz aj vyhral. Na porade vedúcich družstiev bolo určené, kto bude stavať trate. Prvé kolá boli v réžii slovenských trénerov a druhé sme nechali na Čechov alebo Poliakov. Po pár rokoch to boli zase pekné preteky. Trať bola tvrdá a mäknúť začala až v nedeľu dopoludnia, ale boli sme na to pripravení a pomohli sme tomu. Tréneri aj pretekári si pochvaľovali, že trať držala,“ hodnotil Veľkú cenu Slovenska jej riaditeľ Ivan Petrovič.