I ťažké témy môžu zaujať. Robo Roth zaplnil kaviareň Hotela Lomnica

Hotel Lomnica sa chce opäť stať centrom kultúry. Sériu akcií odštartoval „takmertatranec“ Robo Roth s mrazivou témou smrti.

Robo Roth v Hoteli Lomnica. Snímka: archív hotela

Organizovať kultúrne podujatia, ktoré spadajú do kategórie ťažších a náročnejších, je niekedy riziko. Poetické popoludnie s Robom Rothom, ktoré minulú sobotu pripravilo vedenie Hotela Lomnica, rozhodne nepatrilo medzi prvoplánovú zábavu. Napriek tomu Kaviareň Mozart v sobotné popoludnie praskala vo švíkoch.

Piť či nepiť?

Hoci sa akcia uskutočnila 1. apríla, hlavný aktér, herec činohry Slovenského národného divadla Robo Roth, avizoval: „V odchádzajúcich mrazoch vás pozývam na podobne mrazivo/ľudský večer s veľkými pánmi literatúry.“ Roth si pripravil prednes poézie a prózy z diel svetových autorov. A sľubované mrazivé témy naozaj naplnil – poobedie začal témou smrti. Napriek tomu, že počasie malo od mrazov ďaleko, hercovi sa podarilo vytvoriť napätú atmosféru, ktorú okrem jeho one-man-show doplnil ešte klavírny sprievod.

Organizátori sa snažili nenarúšať túto intímnu atmosféru, takže aj objednávky hostí na kávu či iné nápoje sa uzavreli pár minút pred začiatkom. Potom sa už zatemnená miestnosť kaviarne stala dejiskom prednesu svetovej literatúry.

Robo Roth v Hoteli Lomnica. Snímka: archív hotela

„Obsah prednesu som vyberal na základe toho, čo zaujíma mňa. Nechcem povedať, že som fascinovaný smrťou, ale smrť ako fenomén ma vždy fascinovala. Teraz nemyslím takú tú brutálnu niekde na diaľnici, ale smrť ako životný úkon. Ako sa totiž hovorilo už v antike, smrť patrí k životným úkonom. Nevieme, čo to je, a tak je nelogické sa jej báť. A mňa táto téma fascinuje z akéhokoľvek uhla pohľadu, či už v literatúre, aká zaznela dnes, v poézii, či v divadelných hrách,“ zhodnotil pre Podtatranské noviny Robo Roth a potvrdil, že vedenie hotela mu pri výbere témy nechalo voľné ruky.

Prednes však odľahčil aj humornými pasážami a skloňovaný bol aj Shakespearov Hamlet. „Tá téma mi je blízka. Nejde o to, že to je Hamlet a že je to Shakespearova megahra, ale že je to megatéma. Byť či nebyť môže byť aj o úplne iných veciach – kúpiť, nekúpiť? Riešiť, neriešiť? Odísť, neodísť? To sa vôbec nemusí týkať deja tej hry samotnej. Je to existenciálna záležitosť,“ tvrdí jeden z popredných slovenských hercov.

Tatranci očakávajú návrat kultúry

Málokto možno vie, že Robo Roth je pôvodom Tatranec, jeho otec Viliam Roth bol dokonca roky redaktorom Podtatranských novín, a pre jeho syna tak bola cesta do Tatranskej Lomnice sčasti aj návratom k svojim koreňom. Veľké túry však Robo Roth cez víkend neplánoval, už na druhý deň ho totiž čakalo predstavenie v Bratislave.

Od úplného začiatku sme tú kultúru chceli vrátiť naspäť. Mám pocit, že ľudia, ktorí tu žijú, Tatranci, to aj očakávajú.

 

Zuzana Kovaľová, riaditeľka Hotela Lomnica

Výber prvej z pripravovaných akcií Hotela Lomnica tak zaujal a vedenie sa na neúčasť rozhodne nemohlo sťažovať. „Nie je to len o tomto poetickom večeri. Pri pohľade do histórie hotela zistíme, že tu bol organ, vznikla tu skladba Tatranské pastorále, organizovali tu koncerty, plesy… Hotel teda vždy bol centrom kultúry. Od úplného začiatku sme tú kultúru chceli vrátiť naspäť. Mám pocit, že ľudia, ktorí tu žijú, Tatranci, to aj očakávajú,“ potvrdila riaditeľka Hotela Lomnica Zuzana Kovaľová. Preto v podobnom duchu plánujú pokračovať. Najbližšie však na veselšiu nôtu – 16. apríla si môžete prísť pozrieť divadelnú komédiu Ocko s Romanom Pomajbom.

„O ďalšej akcii ešte detaily neprezradím, nechajte sa prekvapiť,“ pokračuje riaditeľka a dodáva, že v hoteli pracujú na ďalších pravidelných aktivitách. O účasť na poetickom popoludní podľa jej slov obavy nemali. „Keď si vezmete polohu Hotela Lomnica, nachádza sa v centre Tatranskej Lomnice. Vždy bola aj centrom životov ľudí, ktorí tu prišli. Hotelom sa premelie veľmi veľa hostí, externých, ktorí tu majú byty, apartmány, alebo idú len tak náhodou okolo. Vzhľadom ku kapacite priestoru a vzhľadom na to, že Roba Rotha každý minimálne po hlase pozná  a každého zaujíma, o účasť sme sa nebáli,“ hovorí Kovaľová.

Mária MLAKOVÁ