„Medvede“ dokázali v uplynulej sezóne Eurovia SBL poraziť každého súpera

Basketbalisti svitskej Iskry ukončili ročník 2016/17 a my vám prinášame rozhovor s trénerom Michalom MADZINOM.

Michal Madzin v marci oslávil ešte len 31. narodeniny. (Snímka: archív/mik)

Do sezóny ste vstúpili premiérovo v pozícii hlavného trénera seniorského tímu…
» Prvé tréningy, keď sme už boli v kompletnom zložení, boli iné už len v tom, že som ich musel viesť v angličtine. Človek musí vedieť rýchlo reagovať v cudzom jazyku. Prvý ligový duel sme vonku dosť vysoko prehrali, čo bolo ťažké stráviť. Potom sme však v troch domácich zápasoch za sebou porazili troch najväčších favoritov. Bolo to extrémne dôležité nielen z výsledkového hľadiska, ale vliali nám sebavedomie a vedeli sme, že môžeme hrať s každým o víťazstvo.

Neprišla potom až priveľká eufória?
» Tie spomínané tri triumfy boli obrovským prekvapením, čo nečakal nikto. V jednom mohlo teoreticky prísť podcenenie od niektorého zo súperov. Eufória však bola v pozitívnom zmysle a o nakopnutí. Uspokojenie tam nenastalo, pretože potom sme len tesne prehrali v Handlovej, zdolali sme vonku Karlovku a v ďalších domácich zápasoch sme víťazstvá potvrdili.

Cítili ste v úvode súťaže, že máte tím správne vyskladaný?
» Bolo to vynikajúco vyskladané. Hráči boli charakterovo výborní. Zahraniční sa snažili pomáhať mladíkom aj počas zápasov, aj na tréningoch. Bez tímovej chémie by sme ani taký vstup nemohli mať.

Eric Palm (vpravo) kvalitou vyčnieval zo slovenskej súťaže. (Snímka: archív/mik)

Z individualít bol vtedy najvýraznejší Eric Palm, ktorý vás potom ako prvý aj opustil…
» Výsledky v prvých kolách boli výrazne podporené výkonmi Erica Palma, ktorý bol obrovským lídrom na ihrisku i v šatni. Niekoľkonásobne presahoval kvalitu našej ligy, čo bolo vidieť aj na prejave celého mužstva. Jeho odchod sa zomlel nečakane a veľmi rýchlo. Mali sme veľký problém sa nakopnúť do toho, aby sme aj bez neho mohli pokračovať v takej hre. Oslovili sme Radisavljeviča, ktorý prišiel na skúšku, ale nebol to správny typ náhrady. Museli sme teda opäť sondovať a priniesli sme Javiera Gonzaleza. Jeho úvod bol trošku rozháraný. Je ťažké prísť do mužstva v rozbehnutej sezóne a hneď sa zaradiť na svoju pozíciu. Museli sme sa ako tím prispôsobiť trošku jemu, ale tiež aj on sa musel prispôsobiť nám, čo nejaký čas trvalo. Postupne sa dostal do výbornej formy a opäť sme začali byť nebezpeční.

Potom vás posilnila ešte dvojica Avramovič – Lošonský…
» Zmena z Palma na Gonzaleza bola vynútená. Mali sme však konsolidovaný káder, takže odchody a príchody boli minimálne. Neskôr sa nám naskytla možnosť angažovať skúseného slovenského hráča, čím vznikala nádej, že by nám to mohlo pomôcť ešte viac. Podobné to bolo s Avramovičom, ktorý mal skúsenosti s našou ligou z Košíc. Vedeli sme, že nám to môže výrazne pomôcť do vtedy veľmi úzkej rotácie. Obe posily boli veľmi vhodné, obaja zapadli do kolektívu a priniesli kvalitu na svoje posty. Pomohli nám v poslednej štvrtine súťaže k víťazstvám a poisteniu šiesteho miesta. Zároveň sme poškuľovali aj po piatom.

Na poslednú štvrtinu Iskru posilnili Lošnský (druhý zľava) a Avramovič (vpravo). (Snímka: mik)

Ako ste vnímali konkurenčné tímy? Ako ste sa pripravovali na jednotlivé zápasy?
» Naša príprava prebiehala rutinne, pretože je náročné sa extrémne chystať na jedného súpera. Medzi stretnutiami boli 2-3 tréningové dni a prioritu mala naša vlastná hra. Súperovi sme sa venovali až potom. Či to boli Košice, či to bola Nitra, príprava bola vždy zodpovedná. Pre nás nebol žiaden zápas samozrejmý. Spomínaná Nitra mala tri výhry za celú sezónu a jedna je proti nám. Vždy sme teda museli byť koncentrovaní a vydávať maximum pre víťazstvo, resp. konkurencieschopnosť.

Aké boli derby so Spišskou Novou Vsou?
» Pre nás domácich bude vždy stretnutie so Spišiakmi trošku špecifickejšie vzhľadom na športovú konkurenciu, ktorú odmalička vedieme. Zahraniční hráči to však nevnímajú. Pre nich je to vďaka 20-minútovej ceste najpríjemnejší súper.

Keď Spišiaci prelomili dlhočiznú sériu porážok, začali sa uchádzať aj o play-off. Bolo už však príliš neskoro. (Snímka: archív/mik)

Handlová pre pocit krivdy odi­šla z palubovky počas duelu v Lučenci, čo nie je dobrou vizitou Eurovia SBL…
» Je to neštandardné riešenie ukončenia zápasu. Čítali sme rôzne vyjadrenia. Treba si uvedomiť, že pre trénerov a hráčov sú zápasy často emočne vypäté do maxima. Reakcie každého tým potom bývajú ovplyvnené. Tréner Handlovej by to určite s chladnou hlavou riešil inak. My sme na zápase v Karlovke boli v obdobnej situácii, no nedošlo to až do takého štádia. Šport však prináša aj takéto veci a cez disciplinárnu komisiu sa to vyriešilo spravodlivo. Je to menšia škvrna sezóny.

Počas ročníka sa vám darilo oveľa viac na domácej palubovke…
» Veľmi ma teší, že práve pred domácimi fanúšikmi sme sa dokázali často priblížiť k výkonom, ktoré boli v tom čase na hranici našich možností. Vďaka patrí práve aj fanúšikom, ktorí nám vytvárali výbornú kulisu nielen počtom, ale aj spôsobom reagovania na vývoj duelu. Prajnú a pozitívnu spätnú väzbu sme tak mali počas zápasov, ale aj počas týždňa. Dokázali sme od nich nazbierať energiu a buďme radi, že sme doma mali takú výbornú bilanciu. Nie nadarmo sa hovorí, že fanúšik dokáže byť povestným šiestym hráčom.

Sviťanom domáca palubovka svedčala. (Snímka: archív/mik)

Spestrením ročníka býva Slovenský pohár. Zdolali ste tam Prievidzu a Košičania vás porazili o jediný bod.
» Na to sa spomína veľmi ťažko… Prievidzu po ukončení Európskeho pohára trochu trápila únava a vedeli sme, že cez štvrťfinále s ňou máme veľkú šancu prejsť. Po veľmi dobrom výkone sa nám to podarilo, z čoho sme boli šťastní. Do cesty sa nám postavil v tom čase najsilnejší tím. Priebeh semifinále nás však po výsledku robí smutnými. Boli sme blízko finále, ale Košice v posledných minútach a sekundách ukázali svoju kvalitu. Pohár nám však výkonnostne i výsledkovo vyšiel nad očakávania.

Po základnej časti máte bilanciu triumfov a porážok 22:18, a skóre taktiež pozitívne. Čo hovoríte na šieste miesto?
» Keby nám niekto pred začiatkom súťaže povedal, že budeme mať 22 výhier, úžasnú bilanciu domácich zápasov a že počas sezóny porazíme všetky tímy, brali by sme to a boli šťastní. Musíme byť teda spokojní. Liga bola neskutočne vyrovnaná a šiesta priečka je adekvátna a objektívna, pretože nám chýbali dve víťazstvá na piate Komárno a náskok na siedmy Lučenec sú štyri výhry. Treba povedať, že za nami skončila Handlová, ktorá chcela byť v prvej štvorke, Lučenec, ktorý nás v príprave štyrikrát zdolal a bojovali sme s Komárnom, ktoré má úplne iné ambície. My sme s týmito tímami boli minimálne vyrovnaní.

Do štvrťfinále vám to prisúdilo obhajcu titulu z Prievidze…
» Šieste miesto bolo síce výborné, ale Prievidza skončila vzhľadom aj na vyťaženie v Európskom pohári až tretia, čo je naša smola. Dostali sme totiž súpera, ktorý sa v závere základnej časti dostal do excelentnej až majstrovskej formy. Prievidzi bolo veľmi ťažké konkurovať, čo sa v zápasoch aj potvrdilo.

„Medvede“ v play-off s Prievidzou neuhrali ani jedno víťazstvo. (Snímka: mik)

Jeden z lídrov Prievidze Richard Körner však Iskre zložil poklonu.
» Sme radi, že sme si počas sezóny vybudovali takú pozíciu, že nás protivníci nebrali na ľahkú váhu a pripravovali sa na nás. Videli sme to aj s Prievidzou, ktorá prišla nesmierne koncentrovaná a zároveň nabudená. V každom stretnutí ukázala neskutočnú kvalitu.

Čo priniesli tímu legionári a na druhej strane, ako sa prejavovali mladé talenty?
» Legionárov sme tentoraz hľadali odznova a káder sa nám podarilo zložiť výborne. Zahraniční boli lídrami tímu, čo je vidieť na ich minútach, na efektivite. Zároveň pomáhali ostatným k lepším výkonom. K nim potom pribudol ešte Slovák Lošonský, no na pozícii Slovákov sme inak mali okrem Romana Finduru len mladých chlapcov, ktorí však podávali dobré a stabilné výkony. Mali sme ich až sedem, takže ťažko mohol dostať každý z nich až taký priestor, aký by si predstavoval. Veľký význam však pre nich mali aj tréningy, pretože Gajan s Kubaským sa stali lídrami celej juniorskej ligy.

Cenné kúsenosti zbieral aj mladík Sarna. (Snímka: archív/mik)

Skúsený Findura bol jedinečným dielom skladačky, no zároveň veľa času na palubovke nedostával…
» Neskutočne si vážim, ako počas ročníka pôsobil. Bol takým spojítkom medzi hráčmi a zároveň vytváral v šatni náladu. Som rád, že s nami pokračoval. Aj z basketbalového hľadiska nám neraz veľkou mierou pomohol k víťazstvu. V niektorých zápasoch ani nebol na ihrisku, a potom prišiel duel, ktorý nám kvázi vyhral. Svoju pozíciu akceptoval.

Vaším osobným snom bolo trénovať seniorské mužstvo Iskry a prvú sezónu tohto sna máte za sebou…
» Som vďačný, že som mohol ako hlavný tréner viesť Iskru Svit. Je to srdcová záležitosť. Bolo to oveľa náročnejšie, ako som čakal, avšak bola to obrovská skúsenosť, ktorou si treba jedine prejsť. Sen sa mi splnil a navyše v ňom môžem pokračovať. Som rád, že som bol trénerom, že som mal takú podporu od vedenia, fanúšikov a všetkých, ktorí boli pri basketbale vo Svite.

Michal KLEN