Milan Skokan: My nevieme, na akom stupni sme

Popradské hokejistky nedávno obhájili titul a my vám prinášame rozhovor s ich trénerom Milanom SKOKANOM.

Tréner Popradských líšok Milan Skokan. (Snímka: archív/mik)

V sezóne 2015/16 ste prehrali jediný zápas. Nemali vaše zverenkyne problém s motiváciou?
» Ony sú také víťazné typy, chcú sa pobiť o každý výsledok. Je tam silný duch kabíny, na dverách aj všade majú slogan – Hráme srdcom za Poprad. Po osamostatnení od HK Poprad to bolo náročné, ale ostal som s nimi, priviedol som si kolegu Bednára, s ktorým sme hľadali prostriedky na činnosť dievčat. Dnes môžem s hrdosťou povedať, že neplatia žiadne príspevky ani členské a naopak ešte pred play-off aj dostali hokejky.

Ako sa formoval káder pred uplynulým ročníkom?
» V Poprade máme vlastné dievčatá, ale obzerali sme sa aj inde. Hlavne kolega Bednár bol veľmi aktívny a chodil po rôznych turnajoch, kde hľadal vhodné typy. Pozvali sme ich sem a spoločne zhodnotili, kto nám zapasuje a takouto formou sme dotvorili káder. Pomaličky sa snažíme, aby sme tu mali družstvo prítomné počas celej sezóny.

Do súťaže pribudli aj Košice. (Snímka: archív/mik)

Do súťaže pribudli nováčikovia – Nowy Targ a Košice…
» Poľské tímy prínosom neboli, išlo len o členov do počtu a každý sa na nich vystrieľal. Krynica už po prvom roku išla výkonnostne nahor a rada by zostala aj naďalej. Nowy Targ sa príliš nezlepšoval. Neviem, či to bolo zlým vedením, lebo počtom dievčat na tom bol veľmi dobre. U Košíc to bolo iné, na začiatku išli veľmi zle, ale potom už strieľali aj nejaké góly a bolo vidieť progres. V budúcej sezóne už budú ďaleko lepšie.

Základnou časťou ste prešli bez zaváhania. Prvá porážka však prišla v semifinále…
» Niekedy nastanú aj výpadky. Nás to postihlo vtedy v Martine, ale mať početnosť striel 27:66 a prehrať 2:1, to je rarita. Ja som tam osobne nebol, pretože som bol chorý, ale kolega mi to opisoval. Hralo sa stále na jednu bránu, ale nič tam nevošlo. Martin zvíťazil a do Popradu prišiel namlsaný, čo bolo cítiť aj z funkcionárov. Chodili ako pyšné pávy. Dostali 9:0 a odišli so sklopenými ušami. Zjavne vtedy začal ich manažér Polakovič špekulovať, že v nedeľu nemôžu hrať, lebo nebudú mať dievčatá. Je to na výsmech, lebo v sobotu ich mal 17 a na druhý deň nemohol postaviť tím? Chcel, aby sme hrali v stredu alebo vo štvrtok, kedy by dievčatá museli vynechať školu a rozpis bol jasne daný na víkend. Išlo mu o to, aby si mohol z ŠKP stiahnuť 2-3 hokejistky a myslel si, že sa dostane do finále. Nakoniec znehodnotil celú súťaž, voči čomu by sa mali prijať tvrdé opatrenia. Ani nám nezavolal a všetci vrátane rozhodcov sme čakali.

Finále s Prešovom sa rozhodlo až v poslednom možnom termíne. (Snímka: mik)

Finálová séria sa natiahla na päť zápasov a dokonca ste odvracali mečbal.
» Prešov mal dobré družstvo, ktoré sa opieralo o brankárku Kvakovú. Prvý dvojzápas v Poprade im vyšiel a nám sa príliš nedarilo a aj tretí zápas vyhrali zaslúžene, lebo boli lepšie. Už boli namlsané a už mali všetko pripravené na oslavy. Posledný krok však býva najťažší a moje dievčatá ukázali morálnu silu. Trošku si aj medzi sebou vyčistili svedomie, zomkli sa a povedali si, že majster musí byť v Poprade. V Prešove sme ich porazili 3:0, ale šancí bolo minimálne na 5-6 gólov. Doma to bol dosť ťažký boj. Rozuzlenie prišlo až v závere. Myslím si, že diváci, ktorí tu prišli, neľutujú a sú spokojní s dramatickosťou i nasadením dievčat. Ja sa pred nimi skláňam, dali zo seba všetko, čo bolo v nich. Nakoniec bola kvalita na našich paliciach, nie na prešovských.

Popradské líšky nakoniec vytúžený titul v sezóne 2016/17 obhájili. (Snímka: rov)

Máte za sebou ďalšiu suverénnu sezónu. Vnímate kvalitatívny progres tímu?
» Ťažko sa mi na to odpovedá, pretože sa potrebujeme porovnať na medzinárodnej scéne. Prešov má veľmi dobré družstvo, ktoré urobilo výrazné pokroky, ale stále je len naším prenasledovateľom. My teraz nevieme, na akom stupni sme. Nasledujúcu sezónu sa už má definitívne hrať o Česko-slovenský pohár, kde by sme dostali priamu odpoveď. Dievčatá odvádzali, čo sme od nich vyžadovali a nemali sme ani problémy v rámci morálky. Išli sme priamočiaro, mali sme štyri tréningy týždenne plus jeden zápas, čo sa nakoniec odzrkadlilo v titule. Dalo im to potrebnú korčuliarsku i technickú vybavenosť.

Je reálna aj iná medzinárodná konfrontácia?
» Nedávno som bol vo Washingtone na pozvanie Petra Bondru, ktorý tam pozval aj dievčinu Fatimu z Abu Dhabi. Upútala ma svojim žonglérskymi schopnosťami s pukom, ale aj streľbou. Nadviazali sme spoluprácu a my ich pozveme tu, oni nás tam. Už nás oslovili aj ďalšie dve družstvá. Momentálne sa snažíme získať letenky a verím, že naše dievčatá sa do Dubaja dostanú, čo by bolo pre ne odmenou za celoročnú prácu.

Skokan si vychováva svojho nástupcu Ivana Bednára. (Snímka: archív/mik)

V januári ste oslávili 75 rokov. Ste odhodlaný pokračovať pri kormidle Popradských líšok?
» Musím sa nad všetkým zamyslieť. Je toho veľa, ale mám vynikajúceho partnera Ivana Bednára, ktorému som odovzdal všetko, čo som mohol. Na začiatku nebol taký skúsený a fundovaný ako teraz. Už dokáže plnohodnotne viesť družstvo a postupne mu prenechávam aj tréningy, aj keď stále na ľade som aj ja. Bolo mi od prírody dané, že doteraz dokážem vitálnejšie pôsobiť. Musím tieto veci prebrať aj doma s rodinou. Už by bolo dobré aj trošku si oddýchnuť, ale čas ukáže.

Michal KLEIN