Na Zamagurí cez víkend otvoria letnú sezónu

Súčasťou programu je aj predstavenie novej knihy známeho Gorala Jána Gondeka.

Tri koruny a Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore. Snímka: rov

Už túto sobotu miestni opäť slávnostne odomknú vody Dunajca. Už tradične takto symbolicky otvoria letnú turistickú sezónu v Pieninách. Program je rozdelený medzi dve miesta: Červený Kláštor a Lesnicu.

Ocenia pamiatkarov

V Červenom Kláštore sa program začne o deviatej ráno omšou v Kláštore kartuziánov. Na doobedie je pripravené aj odovzdávanie ceny Alžbety Güntherovej – Mayerovej. Ide o cenu, ktorú udeľuje Pamiatkový úrad Slovenskej republiky za celoživotné dielo v súvislosti s ochranou našich pamiatok. Jej laureátmi sa tento rok stanú Mária Poláková, Norma Urbanová a Ivan Tkáč in memoriam. Vedúci Pamiatkového úradu – Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči zomrel v závere minulého roku, len pár dní pred Vianocami, ako 53-ročný. „Táto cena sa bude udeľovať už desiaty raz a prispieva k tomu, že oblasť pamiatok a historických sídiel má cveng aj v širšom kontexte,“ uviedol Milan Gacík, zakladateľ neziskovej organizácie Cyprián, ktorá už niekoľko rokov prevádzkuje Múzeum Červený Kláštor. Kultúrny program na nádvorí kláštora doplnia vystúpenia folklórnych súborov Zamaguria a ochutnávka tradičných regionálnych špecialít.

Splav na pltiach je jednou z atrakcií Pienin. Snímka: rov

Pltníci sa dohodli

Samotný folklórny sprievod na prístavisko pltí vyrazí na presné poludnie. Po príhovoroch bude nasledovať samotné odomknutie rieky Dunajec a splav plťami do Lesnice. „Je to také štandardné otvorenie sezóny, aby mohli ľudia zrelaxovať či ochutnať miestne špeciality,“ zhodnotil Gacík. Novinkou na Dunajci je aj to, že pltníci si vytvorili tzv. „koľajku“, teda akési dohodnuté zoradenie pltí, ktoré eliminovalo konkurenčný boj o zákazníka. Pltníci s týmto fungovaním začali už minulý rok a vraj to prispelo k väčšej pohode a novinka sa ujala.
„V Lesnici bude kultúrny program pokračovať od druhej hodiny popoludní sprievodnou slávnosťou pri uvádzaní do života novej knihy Pieniny s Goralom. Hosťami kultúrneho programu budú Štefan Wimer, Rasťo Piško, Ján Snopko, Jozef Golonka, Jozef Oklamčak, spevák Milan Rusnák a hudobná skupina Flisok,“ informoval Štefan Danko, ktorý stojí na čele miestnej akčnej skupiny Tatry-Pieniny LAG.

Atrakciou pre turistov sú aj konské povozy. Snímka: rov

Na pivovar si počkáme, vinotéka už vo finiši

V minulosti sa hovorilo o tom, že v Zamagurí by mohol vyrásť kláštorný pivovar, vlastná vinotéka či výroba medoviny zo zamagurského medu. Podľa minuloročných plánov mali návštevníci vlastné pivo či víno ochutnať už tento rok pri otvorení sezóny. „Projekt pivovaru, bohužiaľ, nebol z objektívnych dôvodov úspešný. Hľadáme však inú cestu, takže pivovar by mal vyrásť budúci rok. Technológiu už v Kláštore máme,“ spresnil Milan Gacík a dodal, že pokračujú vo varení piva značky Romuald v Buntavare vo Svite. „Na otvorení bude podávané v Krčme pod lipami,“ dodal Milan Gacík.
Optimistickejšie však už vyzerajú plány s vinotékou. „Výskumom sme zistili, že kartuziáni dostali v roku 1472 vinice na Tokaji. Práve tam sme dorobili víno, ktoré chceme predávať v kláštore. Začíname teda s tvorbou vinotéky a toto víno by sa snáď mohlo predávať už v máji,“ uzavrel Milan Gacík.

Mária Mlaková