„Osemnástka“ USA získala zlato. Slovensko skončilo šieste

V nedeľu sa skončil svetový šampionát hokejistov do osemnásť rokov, ktorý hostili mestá Poprad a Spišská Nová Ves.

Mladí Slováci skupinový súboj proti Švajčiarom zvládli. (Snímka: mik)

Osmička štvrťfinalistov bola známa už pred poslednými duelmi v skupinách, takže v utorok sa rozhodovalo o dvojičkách. Jasnejšie to bolo v Poprade, kde sa priamo o triumf v skupine pobili Fíni s Kanadou. Fínsko zvíťazilo 6:3 a večerným triumfom 2:1 nad Švajčiarmi si Slováci zabezpečili tretiu priečku. Od úvodných sekúnd bolo cítiť, že ide o vyrovnaných súperov. Oba tímy hrali veľmi opatrne a zápas sa rozbehol až v druhom dejstve. Skóre otvoril Fafrák, ktorému gól vypracoval Adam Liška, ktorý o puk zabojoval aj napriek tomu, že na ľade kľačal. O minútu na to však preukázal svoje majstrovstvo jeden z najväčších talentov pre tohtoročný draft NHL Nico Hischier, ktorý si vychutnal slovenskú obranu a gól na zlatom podnose ponúkol Kuraševovi. V úvode tretej tretiny však rozhodol o triumfe domácich dorastencov 2:1 Baláž, ktorý z veľkého uhla nachytal Schmida. V prvom zápase v Spišskej Novej Vsi potvrdili Američania víťazstvo v rámci skupiny B triumfom nad Švédskom a keď Rusi zdolali Čechov, bolo pokračovanie turnaja jasné. Štvrťfinálovou prekážkou slovenských mladíkov sa stali práve rovesníci z Ruska.

Rusom podľahli naši reprezentanti v závere predĺženia a šampionát sa pre domácu krajinu skončil. (Snímka: mik)

Trpký koniec pre domácich

Streda bola pre tímy voľným dňom. Kľúčové zápasy turnaja ich čakali vo štvrtok. Najskôr v Spišskej Novej Vsi začali Bielorusi sériu o udržanie víťazstvom nad Lotyšmi a štvrťfinálový program začali v Poprade Fíni výhrou v predĺžení nad Čechmi. Na Spiši postúpili Švédi cez Kanadu a v Poprade čakal kľúčový duel Slovákov pred 4 496 divákmi vrátane prezidenta Andreja Kisku. Proti Rusom sa naši prezentovali podobným výkonom ako proti Fínsku či Kanade a do favorita sa nebojácne pustili. Napriek tomu práve zborná otvorila skóre, keď z individuálnej akcie Svečnikova ťažil po dorážke Čechovič. Vyrovnanie prišlo uprostred stretnutia, keď sa po Balážovej prihrávke spoza brány na zakončenie neulakomil Liška a posunul Ružičkovi, ktorý už nemohol nedať. Liška sa prezentoval ako asistent aj po samostatnom prieniku za ruskú bránu, keď chytrou prihrávkou našiel Fafráka a Slovensko viedlo. V úvode tretieho dejstva sa však v presilovke presadil Čechovič. Tesne pred koncom celý štadión dvíhal ruky po góle Michala Ivana, no videorozhodca považoval jeho zásah za úmyselne kopnutý, takže sa predlžovalo. V závere nadstavenia však Žiak stratil v rohu hokejku, Slepcovi sa otvoril priestor, nakorčuľoval si do medzikružia a rozhodol o triumfe Ruska 3:2 pp.

Popradský hokej v slovenskom drese okrem Patrika Hrehorčáka reprezentoval Adam Žiak. (Snímka: mik)

„Pre nás ste majstri“

Slováci teda skončili na turnaji so slzami v očiach, ale vďaka svojmu hernému prejavu sa aj počas pozápasových rozhovorov ozývalo skandovanie „pre nás ste majstri“. Slovo dostal aj hokejista z mladežníckej štruktúry HK ŠKP Poprad Adam Žiak: „Ťažko sa hodnotí. Môžeme sa opäť poďakovať divákom za povzbudzovanie. Veľmi ma mrzí, že sme to nedotiahli do víťazného konca. Do každého striedania sme šli s tým, že to prosto vyhráme, ale bohužiaľ. Za celý turnaj patrí neskutočná vďaka divákom. Bez nich by sme možno nedopadli ani takto. Boli sme však aj výborná partia. Budem na to spomínať určite v dobrom, ale teraz ma to mrzí. Takáto konfrontácia dodá hráčovi sebavedomie, ktoré by však bolo väčšie, ak by sme išli ďalej, ale treba sa od toho odraziť.“ Šampionát, samozrejme, zhodnotil aj tréner Norbert Javorčík: „Chalani ukázali potenciál nielen na to, aby sa svetovej špičke priblížili, ale aby tieto tímy aj zdolávali. Herný prejav bol z našej strany veľmi slušný. Čo sme si naordinovali, to sme splnili, ale z konečného výsledku som sklamaný. Zapamätám si určite fanúšikov a partiu, ktorá sa vytvorila. Paťo Hrehorčák, Adam Žiak, ale aj každý člen tímu prispel svojím kúskom do toho, aby sme odohrali dobrý turnaj.“

Američania na ceste za titulom zdolali v semifinále Švédov. (Snímka: mik)

Suverénne USA

K semifinalistom z Fínska, Švédska a Ruska sa pridali aj Američania, ktorí zdolali Švajčiarov v Spišskej Novej Vsi. Tam už ostala len séria o záchranu, kde si v piatok vybojovali Lotyši proti Bielorusom tretí a rozhodujúci zápas. Sobotné semifinále sa tak už hralo len v Poprade. Najskôr Fíni zdolali vo predĺžení Rusov a Američania si poradili so Švédmi. Pred nedeľným bojmi o medaily sa ešte v Sp. Novej Vsi v A-kategórii MS do 18 rokov zachránili Bielorusi a bronz si v Poprade vybojovali Rusi, ktorí vyhrali nad Švédmi 3:0. O titul sa večer pobil jeho obhajca z Fínska s najväčším favoritom na zlato – Spojenými štátmi americkými. Kvalitný zápas mali Američania pevne v rukách. Dokázali štyrikrát skórovať a napriek tomu, že Fíni pri power-play využili zlú rozohrávku brankára St. Cyra, USA vo finále triumfovalo 4:2 a titul „osemnástok“ tak letí až za Atlantik.

USA malo finálový duel s Fínmi pevne pod kontrolou. (Snímka: mik)

Pred novinárov prestúpil nadšený syn legendárneho Keitha Tkachuka a kapitán zlatého amerického tímu Brady Tkachuk: „Nedokážem to opísať. Je to neuveriteľné. Zaslúžili sme sa o to spoločne a teraz sme sa stali bratmi. Boli sme aj geniálne koučovaní. Do konca života si budem pamätať tých posledných pár sekúnd tohto zápasu. Bolo skvelé tu prežiť tieto tri týždne. Úžasní boli fanúšikovia, výborný bol aj hotel i všetko, čo stálo za tímom. Bude to jedna z najlepších spomienok môjho života.“

Ako spieva legendárny Queen: „Cause we are the champions of the world.“ (Snímka: mik)

Počas záverečného oceňovania dostali popradské tribúny možnosť poriadne zahučať, keďže kapitán Martin Féherváry prišiel prevziať cenu fair-play za slovenský tím. Šampionát vzbudil obrovský záujem fanúšikov. Na štadióny prišlo 73 690 divákov, čo je o 2 100 viac ako vlani v Amerike. Na 31 duelov si tak nachádzalo cestu priemerne 2 377 hokejových priaznivcov. Úctyhodnej sledovanosti sa tešili aj prenosy RTVS, keď napríklad duel Slovenska s Ruskom sledovalo 350 000 ľudí a v napínavom závere sa čísla vyšplhali aj na 424 000.

Michal Klein

Slovensko získalo aspoň cenu fair-play. (Snímka: mik)